Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławianie oddają krew dla policjanta rannego w wypadku

Piotr Bera
Wrocławianie oddają krew na rzecz rannego policjanta Michała Zuby oraz jego żony Anny
Wrocławianie oddają krew na rzecz rannego policjanta Michała Zuby oraz jego żony Anny Piotr Bera
Policjant z komisariatu Wrocław-Krzyki i jego żona w sobotę ucierpieli w wypadku samochodowym, do którego doszło niedaleko miejscowości Czarnków w woj. wielkopolskim. W poniedziałek wrocławianie masowo oddawali krew na rzecz poszkodowanych. - Wiele osób przychodzi do nas od samego rana, żeby oddać krew dla Michała Zuby i jego żony Anny Sylwestrzak-Zuba - mówi dr Małgorzata Szymczyk-Nużka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że do wypadku doszło na drodze wojewódzkiej nr 178 pod Czarnkowem w woj. wielkopolskim. W wyniku czołowego zderzenia skody octavii, którą jechali wrocławianie, i audi Q7 jedna osoba zginęła na miejscu, a siedem zostało rannych. Wśród nich troje dzieci oraz policjant z komisariatu Wrocław-Krzyki Michał Zuba i jego żona Anna Sylwestrzak-Zuba. Wrocławianie jechali ze Szczecina do Poznania na mecz futbolu amerykańskiego drużyny Panthers Wrocław B, której zawodnikiem jest Michał Zuba. Oboje w ciężkim stanie trafili do szpitala. Michał do Poznania, a Anna do Piły. Niedługo po wypadku futboliści zaapelowali o masowe oddawanie krwi. Odzew jest ogromny.

Czytaj: Straszny wypadek policjanta z Wrocławia pod Czarnkowem. Potrzebna krew!

- Bardzo dziękujemy za wsparcie i każdy mililitr oddanej dla Ani i Michała krwi. Większość naszych zawodników już dzisiaj rano zameldowała się w centrum krwiodawstwa. Drużyna jest jak rodzina i zawsze możemy na sobie polegać, nawet w najtrudniejszych momentach - mówi Karolina Janas z Panthers Wrocław B.

Z pomocą koledze w mundurze ruszyły wszystkie komisariaty w mieście. Wielu policjantów oddało dziś krew w RCKiK przy ul. Czerwonego Krzyża oraz w szpitalu wojskowym przy ul. Weigla.

- Od wielu lat nie oddawałam krwi i decyzję o przyjściu do RCKiK podjęłam spontanicznie. Mąż nie mógł przyjść, bo będzie oddawać szpik kostny, ale Michał jest jego kolegą z komendy i podjęliśmy decyzję, że ja oddam krew - przyznaje Anna Kuna.

Do centrum krwiodawstwa od samego rana przychodzą nie tylko policjanci i futboliści, ale również zwykli mieszkańcy, którzy chcą pomóc poszkodowanym. Michał Zuba jest znanym społecznikiem działającym w harcerstwie oraz organizującym zbiórki pieniędzy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Wiele osób przychodzi do nas od rana, żeby oddać krew dla Michała Zuby i jego żony Anny. To wspaniałe, że jest taki odzew, ale pamiętajmy, że każdego dnia ktoś ma wypadek i może być potrzebna krew. Płytki krwi mają zaledwie pięć dni ważności i dlatego gorąco namawiam do regularnego oddawania tego życiodajnego płynu - wyjaśnia dr Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Wypadek wrocławskiego policjanta w okolicach Czarnkowa

Straszny wypadek policjanta z Wrocławia pod Czarnkowem. Potr...

Jak oddać krew?
RCKiK przypomina, że oddanie krwi zajmuje jedynie od 5 do 8 minut. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, ciesząca się dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy i wypoczęty. Powinien też ważyć minimum 50 kilogramów. Za oddanie krwi przysługuje dzień wolny od pracy z wypłatą dziennej stawki. Otrzymuje się też osiem tabliczek czekolady mających 4,5 tys. kalorii - tyle energii tracimy podczas oddawania 450 ml krwi. Do tego zwracany jest koszt przejazdu do RCKiK np. tramwajem czy pociągiem (trzeba pamiętać o zachowaniu biletu). Krew można oddawać co dwa miesiące.

- Z oddania krwi wykluczone są osoby z przewlekłymi chorobami jak cukrzyca, łuszczyca, niedokrwienie mięśnia sercowego, udar lub zawał. W przypadkach np. przeziębienia obowiązuje 2-tygodniowa karencja od przyjęcia ostatniej dawki leku. Na 24 godz. przed oddaniem krwi nie powinno się spożywać alkoholu, a 30 minut wcześniej nie palić papierosów - wylicza dr Szymczyk-Nużka.

Krew we Wrocławiu można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9. Centrum jest otwarte od poniedziałku do piątku od 7.15 do 17.30 lub w soboty od 7.30 do 12. Telefon: 71 371 58 10. Organizowane są również akcje wyjazdowe. Najbliższa już 2 września na pl. Solnym, gdzie w godz. 12-16.30. będzie stać krwiobus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska