Ważne
  Wrocław Winyl Weekend w Sky Tower (ZDJĘCIA)

  Wrocław Winyl Weekend w Sky Tower (ZDJĘCIA)

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław Winyl Weekend w Sky Tower (ZDJĘCIA)
  1/33
  przejdź do galerii

  ©Marcin Kaźmierczak

  Fani muzyki, a zwłaszcza starych płyt winylowych, powinni w weekend odwiedzić galerię Sky Tower. Trwa tam Wrocław Winyl Weekend. Wystawcy z całej Polski prezentują swoje bogate kolekcje starych płyt winylowych i magazynów o muzyce. Obejrzeć można także stary sprzęt grający rodem z PRL. Wszystko przy muzyce granej na żywo.
  Wrocław Winyl Weekend to jedna z największych imprez dla miłośników płyt winylowych w Polsce. Przez dwa dni w galerii Sky Tower swoje bogate, często gromadzone przez całe życie zbiory prezentuje około 50 wystawców z całej Polski, ale także innych europejskich krajów.

  Podczas giełdy można nabyć płyty z niemal każdym gatunkiem muzycznym. Dominują jednak ciężkie brzmienia. Wystawcy chętnie dzielą się także swoimi wspomnieniami z często kilkudziesięcioletnich przygód z winylami.
  – Płyty winylowe zacząłem zbierać na początku lat osiemdziesiątych. Wtedy to była odskocznia od szarości tamtych czasów. Pamiętam, że wtedy płyty były warte tyle co miesięczna wypłata, ale czego się nie robi dla hobby – mówi Marek Grela, który do Wrocławia przyjechał z Gliwic.

  Jak zgodnie podkreślają miłośnicy winyli, ich nie przewaga tkwi w dużo głębszym i cieplejszym dźwięku nagrywanym analogowo oraz w specyficznym klimacie związanym ze sposobem odtwarzania.

  - Nie da się po prostu w systemie zero jedynkowym odtworzyć materiału tak idealnie jak analogowo, a to, że muzyka z winyli czasami trzeszczy? Przecież to jest właśnie ten niepowtarzalny klimat. Poza tym jak w każdym hobby chodzi o celebrację. Płytę trzeba wyciągnąć, wyczyścić, nałożyć szpulę i można cieszyć się tym pięknym dźwiękiem – mówi pan Ryszard, który na giełdę przyjechał z Kłodzka. – Poza tym przyjemnością jest już złapanie takiej płyty. Co z tego, że w odtwarzaczach mp3 i komputerach mamy miliony utworów jak tak naprawdę nie wiemy co mamy i nie możemy tego dotknąć– dodaje pan Jacek Bielan z Wrocławia.

  Zbieranie płyt winylowych nie jest wcale tanim hobby, ponieważ cena oryginalnego wydania z lat 60 czy 70 potrafi osiągnąć na aukcjach nawet 1000 euro, a po oryginały trzeba dodatkowo jeździć do Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

  Podczas imprezy można obejrzeć także sprzęt muzyczny rodem PRL spod znaku Unitra, który pochodzi z kolekcji świdnickiej grupy "Elektronika PRL-u." Największą furorę wśród zwiedzających robiła oryginalna konsoleta "Fonodysk" produkowana w Dzierżoniowie na początku lat 80.

  Podczas Wrocław Winyl Weekend nie zabraknie także muzyki granej na żywo. Wystąpi m.in. najstarsza didżejka w Polsce DJ Wika oraz Janek Samołyk, który w sobotę o godz. 18 zagra w duecie z Kasią Dubianowską. Na ekranach multimedialnych odbędą się także projekcje filmu "Przyjaciele na 33 obroty".

  Organizatorzy zapraszają rodziny z dziećmi, które pod okiem fachowej opieki będą mogły skorzystać z atrakcji "muzycznego przedszkola". Podczas dwudniowej imprezy nie zabraknie także konkursów z nagrodami.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poprawka

   Tomasz Krug (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Konsoletę wyprodukowały Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica a nie Diora z Dzierżoniowa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zenada

   Ewka i tak chuje wiecie kto pisze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiedy będzie Dj Wika?

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ta pani jest świetna! Mądra kobieta z dystansem do życia i otwartym umysłem. Bardzo miła i dobra dla zwierząt.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AAAAAAAAAAAAAA NIE ZDONŻE ZAPUSCIC HIPSTERSKIEJ BRODY

   boru (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   DO IMPREZY... AAAAAAAAA, MAMO, GDZIE MOJE BIALE OKULARKI?!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo