Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Specjaliści bezpłatnie doradzą, które leki lepiej odstawić i których nie należy mieszać

Marcin Kaźmierczak
W najbliższą sobotę w ramach „Akcja interakcja! Sprawdź swoje leki z farmaceutą” farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego bezpłatnie podpowiedzą, jakie mogą wystąpić niepożądane reakcje między lekami, jak im zapobiec oraz które leki lepiej odstawić.

Akcja po raz drugi organizowana jest przez studentów Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W jej ramach będzie można dowiedzieć się m.in., jak zażywane leki wpływają na nasz organizm, czy stosujemy je zgodnie z zaleceniami, a także czym można popijać tabletki. Bezpłatnych porad będą udzielać pracownicy Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej.
- Farmaceuci powiedzą także jakie interakcje występują między zażywanymi lekami i czy można je zażywać jednocześnie. Chodzi przede wszystkim o leki, które można kupić bez recepty i jakiejkolwiek konsultacji z lekarzem - tłumaczy Aleksander Zięba, koordynator akcji i jednocześnie student farmacji na UM.

Wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do osób leczących się u kilku lekarzy specjalistów, chorujących przewlekle czy stosujących antykoncepcję hormonalną. Aby otrzymać bezpłatną poradę wystarczy przynieść listę stosowanych leków razem z ich mocą oraz schematem dawkowania. Jeśli jednak komuś nie chce się robić takiej listy, może po prostu przynieść opakowania zażywanych leków. Warto także przypomnieć sobie jak długo stosuje się dany lek.

- Nie chodzi nam o straszenie pacjentów, ale w ubiegłym roku mieliśmy kilka przypadków, gdy farmaceuta zalecił wizytę u lekarza. Zdarzył się także przypadek, kiedy poleciliśmy odstawienie leku przepisanego na receptę, ponieważ był on niepotrzebny - mówi Zięba.

Jak twierdzi, akcja jest potrzebna, ponieważ wśród Polaków istnieje wielka nieświadomość dotycząca zażywania leków dostępnych bez recepty.

- Wokół nas jest bardzo dużo reklam leków i suplementów diety, które mają wyleczyć nas z wszelakich dolegliwości. Niestety bardzo duży odsetek osób w to wierzy, bo w każdym z nas jest chęć do bycia zdrowym. Paradoksalnie, możemy sobie wyłącznie zaszkodzić stosując jakiekolwiek leki bez konsultacji z lekarzem lub przynajmniej farmaceutą - wyjaśnia Aleksander Zięba. - Poza tym leki pojawiają się wszędzie – na stacjach benzynowych czy nawet na poczcie.

Produkowane są także w bardzo dużych opakowaniach, zawierających nawet po sto tabletek. To u pacjentów rodzi świadomość, że można je brać jak cukierki, a takie podejście często prowadzi do lekomanii czy różnych uszkodzeń. Choćby paracetamol stosowany w dużych dawkach, ale także również przewlekle powoduje uszkodzenia wątroby - dodaje.

Z bezpłatnych porad będzie można skorzystać już w najbliższa sobotę od godz. 11 do 16 na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Borowskiej 211.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska