Wrocław rozsypującą się kamienicą stoi. Aktywiści: Nie...

  Wrocław rozsypującą się kamienicą stoi. Aktywiści: Nie zdążymy ich wyremontować w tym tempie...

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Zdaniem prezesa Towarzystwa Upiększania Miasta kamienice we Wrocławiu są w katastrofalnym stanie. W tym roku miasto rozpocznie kompleksowy remont 17 z nich i dofinansuje częściową renowację 8 kolejnych. Częściową, bo te ostatnie są wspólnotowe, nie gminne. Aktywiści przewidują, że w tym tempie zabytkowe budynki szybciej się rozsypią, niż odzyskają dawny blask. - Remonty wrocławskich kamienic przy obecnym tempie skończą się za 780 lat – prognozuje Jakub Nowotarski, prezes stowarzyszenia Akcja Miasto.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Wrocławianie wskazują rewitalizację zdegradowanych obszarów jako priorytetowe działanie władz miasta w ciągu najbliższych lat. Taki wniosek płynie z badania społecznego „Diagnoza Wrocławia”, opracowanego przez Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, z którego migawki dziś przedstawili aktywiści na wrocławskim Rynku.

  - Kamienice we Wrocławiu są w stanie katastrofalnym. Nie możemy czekać z założonymi rękami i remontować po kilkanaście kamienic rocznie, bo będzie jak w Lipsku w 1988 roku, gdzie armia rozbierała budynki walące się ludziom na głowy – przestrzegał Przemysław Filar, prezes TUMW.


  O tym, że rozsypujące się stare budynki na Śródmieściu są realnym zagrożeniem dla ludzi świadczy poniedziałkowa historia Doroty Chmielewskiej, która z córką spacerowała ul. Piastowską. Kiedy przechodziły pod balkonem jednej z kamienic, spadł na nie kawałek tynku.

  Prezes Filar zaznacza, że planowana rewitalizacja przedmieścia Oławskiego, okolic placu Grunwaldzkiego czy Rynku to za mało. Podkreśla, że należy działać na każdym osiedlu. - Trzeba przygotować dwa programy: remontu kamienic i likwidacji pieców, do której mieszkańcom miasto dopłaci – proponuje. Prezes podkreśla, że kluczową rolę odgrywają rady osiedli, które powinny przekonywać wrocławian do współpracy w realizacji tych dwóch uzupełniających się programów.

  Miasto odrestaurowuje. Za wolno?


  Miasto w latach 2007-2016 wyremontowano 141 gminnych kamienic. Kosztowało to 199 milionów złotych. W tym roku, w ramach Programu Rewitalizacji Wrocławskich Kamienic, magistrat planuje renowację 17 kolejnych, zlokalizowanych m.in. w okolicach Rynku czy na ul. Wyszyńskiego.

  - Kompleksowe prace zwykle obejmują m.in. remont elewacji, dachu, wymianę stolarki, prace wewnątrz budynku, wymianę instalacji i przyłączy, remonty piwnic czy zmianę systemu ogrzewania – wymienia Maja Berny z urzędu miejskiego.

  Zdaniem Filara największym problemem jest struktura własności wrocławskich kamienic. Większość z blisko sześciu tysięcy znajdujących się w mieście ma kilku właścicieli. Poza tym ich średni wiek to 99 lat, a stopień zużycia to 44 procent, według statystyk aktywistów.

  - Gmina jest stuprocentowym właścicielem około 1290 budynków mieszkalnych, z czego prawie 800 to kamienice stuletnie i starsze – podaje Maja Berny. - Taki zasób wymaga stałych, bieżących napraw i utrzymania i gruntownych remontów. Gmina systematycznie prowadzi działania na obu tych polach – zapewnia.

  Miasto nie troszczy się tylko o kamienice, których jest jedynym właścicielem. Maja Berny przypomina, że przez ostatnich 9 lat gmina współfinansowała znaczące prace remontowe w 356 budynkach wspólnot mieszkaniowych.

  To jednak nie satysfakcjonuje aktywistów. - Remonty kamienic przy obecnym tempie skończą się za 780 lat – prognozuje Jakub Nowotarski, prezes stowarzyszenia Akcja Miasto.

  Deklaracje nowej Pani wiceprezydent


  Władze miasta zapewniają, że nie spoczną, dopóki wrocławskie kamienice nie odzyskają dawnego blasku. - Mogę powiedzieć, że co kilka tygodni będzie remontowana któraś z kamienic. Gruntownie – około 10 rocznie – obiecywała pod koniec lutego w rozmowie z Gazetą Wrocławską Magdalena Piasecka z Nowoczesnej, która od pierwszego tygodnia lutego sprawuje urząd wiceprezydenta Wrocławia.

  Piasecka dodała, że do 10 kamic rocznie dochodzi jeszcze rewitalizacja kilkunastu zabytkowych budynków, w których miasto finansuje remont dachu, elewacji i okien.

  Na takie renowacje magistrat przeznaczy w tym roku 1,8 mln zł. A to o milion mniej niż rok wcześniej. Pracownicy biura miejskiego konserwatora zabytków zdecydowali, na podstawie złożonych wniosków, że te środki przeznaczą na 8 kamienic. Najwięcej, bo ponad 900 tys. zł otrzymają wspólnoty na remont budynku przy ul. Kościuszki 49 i 51. Pieniądze pójdą na zakres prac, o którym wspomniała Piasecka. W większości z pozostałych kamienic renowacja dotyczy tylko dachu.

  To, że remonty we wspólnotowych zabytkowych kamienicach nie są kompleksowe także bardzo nie podoba się Towarzystwu Upiększania Miasta. - Kamienica to nie tylko elewacja i dach, potrzebne są remonty kapitalne – twierdzi prezes Filar.

  Skąd Wrocław miałby wziąć pieniądze na całkowite renowacje wiekowych, w niektórych przypadkach rozsypujących się, budynków? - To wbrew pozorom bogate miasto, stać nas było na NFM, nowy stadion i World Games, to dlaczego miałoby zabraknąć na rewitalizację kamienic? - odpowiada prezes Nowotarski z Akcji Miasto.

  Aktywiści i osoby z TUMW zgadzają się, że gdyby w kasie miejskiej znalazły się odpowiednie środki na remonty kamienic oraz gdyby tym samym wzrosło tempo ich odnawiania, to wrocławianie żyliby w mieście z ich marzeń: zielonym, z pięknymi zabytkowymi budynkami.

  Lista kamienic do kompleksowego remontu:
  ul. Biskupa Tomasza I 16, 18,
  ul. Wyszyńskiego 60, 62, 64, 66, 68, 70,
  ul. Miernicza 15,
  ul. Poniatowskiego 6 i 14,
  pl. Uniwersytecki 7,
  ul. Mielecka 31,ul. Kurkowa 40/42,
  ul. Ofiar Oświęcimskich 42 i 44-44a,
  ul. św. Wincentego 39a-41a.

  Lista kamienic, które otrzymały dofinansowanie na remont od Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu:
  ul. Tadeusza Kościuszki 49-51, 913 tys. zł na remont dachu i elewacji;
  ul. Zygmunta Krasińskiego 21/23, 158 tys. zł na remont dachu;
  Rynek 24, 59 tys. zł na remont dachu;
  Rynek 44, 123 tys. zł na remont dachu;
  Rynek 52, 97 tys. zł na remont dach;
  upl. Solny 11, 81 tys. zł na remont dachu;
  pl. Solny 14, 14a, 177 tys. zł na remont dachu;
  pl. Józefa Piłsudskiego 5, 169 tys. zł na remont dachu i elewacji.

  CAŁY RAPORT NA TEMAT STANU WROCŁAWSKICH I DOLNOŚLĄSKICH KAMIENIC W CZWARTKOWYM, PAPIEROWYM WYDANIU GAZETY WROCŁAWSKIEJ
  Czytaj także

   Komentarze (43)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ul. Poniatowskiego 14? Przecież to już po remoncie

   taperecorder (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miasto

   Wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A Staszica niech się wali....... Nikt chyba nie był w żadnej z kamienic na placu Staszica...... Powódź zrobiła swoje, ściany popękane, kominy powypalane, tynki się sypią, schody jeszcze się...rozwiń całość

   A Staszica niech się wali....... Nikt chyba nie był w żadnej z kamienic na placu Staszica...... Powódź zrobiła swoje, ściany popękane, kominy powypalane, tynki się sypią, schody jeszcze się trzymają ale jak długo??? Do pierwszej tragedii, może się któraś zawali a może nie...... Pomorska jest torem przeszkód (okropne dziury) tramwaje i ciężarówki pomogą dokonać zniszczenia kamienic przy ulicy (istne trzęsienie ziemi)...... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Też odkrycie

   Oszołomiony swieżym powietrzem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Aktywiści to prymitywy, Pan Nasz Jego Osoba król stolicy wszystkich stolic funduje Nam kolejne gówniane atrakcje za Nasze własne pieniądze a malkontenci i prymitywy nie rozumiejący Wielkiej wizji...rozwiń całość

   Aktywiści to prymitywy, Pan Nasz Jego Osoba król stolicy wszystkich stolic funduje Nam kolejne gówniane atrakcje za Nasze własne pieniądze a malkontenci i prymitywy nie rozumiejący Wielkiej wizji władcy naszego wyjeżdżają z jakimiś kamienicami.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mr.Mylycjant.

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Panie Jakubie bylem kiedys na interwencji (awantura rodzinna) gdzie rodzina mieszkala w jednej z wyremontowanych kamienic. Doznałem szoku juz na wejsciu gdzie okucia poreczy i schodów byly wyrwane...rozwiń całość

   Panie Jakubie bylem kiedys na interwencji (awantura rodzinna) gdzie rodzina mieszkala w jednej z wyremontowanych kamienic. Doznałem szoku juz na wejsciu gdzie okucia poreczy i schodów byly wyrwane pewnie zostaly juz dawno sprzedane. Klatka mimo "świeżego" wygladu byla zaniedbana. Smrod jaki byl kiedys tak i teraz. Pytam sie o sens rewitalizacji wydawania setek tysiecy zlotych.? Jak mieszkancy nie szanują ja bym ani zlotowki nie przeznaczyl a za koszty remontu po remoncie obciazyl lokatorów klatki. Wtedy by szanowali to co dostaja...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skoro to nie pustostany to niech remontem zainteresują się mieszkańcy i zamiast na alkohol wydadzą k

   jeszczepolak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   To nie pustostany tak więc remont jest po stronie mieszkańców kamienicy a nie miasta , ale podejrzewam że oni nawet czynszu nie płacą .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba jedno z najbardziej zadłużonych miast

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Wiadomo, że pieniądze się Wrocławia nie imają i płyną strumieniami na różne zbędne cele. Jest to przyczyną zadłużenia miasta. Powinna nastąpić racjonalizacja wydatków. Jednak remont kamienic,...rozwiń całość

   Wiadomo, że pieniądze się Wrocławia nie imają i płyną strumieniami na różne zbędne cele. Jest to przyczyną zadłużenia miasta. Powinna nastąpić racjonalizacja wydatków. Jednak remont kamienic, pomimo, że doceniam ich walory, nie jest czymś, na co miasto może sobie pozwolić. To tak, jak ktoś by chciał uratować wszystkich głodujących na świecie. Potrzebne było by wsparcie setek tysięcy ludzi.
   Ratowanie kamienic nie będących własnością miasta nie jest zadaniem miasta!
   Co do kamienic będących własnością, to też należy zachować rozsądek.
   Każdy może narzekać i wytykać. Może towarzystwo ratujące kamienice zaproponuje jak pozyskać środki na ratowanie kamienic, zamiast obliczać po ilu latach daniny z naszych podatków budynki będą wyremontowane? Na pewno pieniądze publiczne nie rozwiążą problemu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Czy nie lepiej te kamienice w centrum sprzedac, a mieszkancow przeniesc na peryferia? Mnie nie stac na mieszkanie w centrum, mieszkam na peryferiach, dojezdzam do pracy w centrum. Rozumiem ludzi...rozwiń całość

   Czy nie lepiej te kamienice w centrum sprzedac, a mieszkancow przeniesc na peryferia? Mnie nie stac na mieszkanie w centrum, mieszkam na peryferiach, dojezdzam do pracy w centrum. Rozumiem ludzi pokrzywdzonych przez los-nie stac ich na mieszkanie, mieszkaja w komunalkach. Ale dlaczego w najlepszych lokalizacjach w miescie-Rynek,pl Solny? Wy sobie zdajecie sprawe,jaka wartosc rynkowa maja te kamienice?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dokładnie!

   lala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Uważam dokładnie tak samo jak Ty. Ci ludzie nie zasługują na takie mieszkania, to są bardzo często piękne, przestronne, wysokie mieszkania, pałace wręcz, które obecni lokatorzy systematycznie...rozwiń całość

   Uważam dokładnie tak samo jak Ty. Ci ludzie nie zasługują na takie mieszkania, to są bardzo często piękne, przestronne, wysokie mieszkania, pałace wręcz, które obecni lokatorzy systematycznie dewastują. Kiedyś w kamienicach mieszkała arystokracja, a dziś niestety margines społeczny. Z drugiej strony te kamienice, które przejmują deweloperzy są, owszem, wyremontowane, ale wypuszczone później na rynek pierwotny za horrendalne, bajońskie sumy, od 700 tys. w górę za 60-80 m., na to też mało kto może sobie pozwolić.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dutkiewicz to kompletne dno.

   Raff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   Zobaczcie jak wygląda miasto po tylu latach jego rzadzenia?
   Jedno z najbogatszych miast w Polsce.
   Zobaczcie na ul Zaporowska,Powstańców,Krucza i okolic.
   Wydał fortunę na pierdoly.
   Dla mnie...rozwiń całość

   Zobaczcie jak wygląda miasto po tylu latach jego rzadzenia?
   Jedno z najbogatszych miast w Polsce.
   Zobaczcie na ul Zaporowska,Powstańców,Krucza i okolic.
   Wydał fortunę na pierdoly.
   Dla mnie mieszkańca Tego miasta jest zdrajca i oszustem.
   Zmarnował najlepsze lata .....
   Gardzę tym typkiem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   otodom, olx - tu można znaleźć mieszkania na wynajem, jeśli te komunalne się komuś nie podobają. Psie Pole, 2 pokoje za 1400/miesiąc.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak

   Tak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie każdego stać na to...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   otodom

   Zgłoś naruszenie treści

   otodom.pl lub olx.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama