Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Psy policyjne w akcji

Arkadiusz Orman
Psy policyjne w akcji
Psy policyjne w akcji Arkadiusz Orman
Dzisiaj we Wrocławiu w akcji możemy podziwiać najlepsze psy policyjne. Zobaczcie, jak radzą sobie w tropieniu śladów oraz z przeszkodami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

W stolicy Dolnego Śląska odbyły się wojewódzkie eliminacje dla przewodników psów służbowych o specjalności patrolowo - tropiącej do XVI Kynologicznych Mistrzostw Polski Policji. W zawodach organizowanych od 30 czerwca do 1 lipca na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. gen. Połbina wzięło udział 37 przewodników wraz z psami z całego województwa dolnośląskiego. Pierwszego dnia psy oraz ich przewodnicy sprawdzali się w ćwiczeniach z tropienia śladów ludzkich. W kolejnym etapie testowano posłuszeństwo czworonogów, a także sprawność fizyczną.

Owczarki niemieckie musiały zmierzyć się z torem przeszkód, m.in. schodami czy płotami. Pierwsze miejsce zajął Leszek Komisarz z dzierżoniowskiej policji, a drugie Łukasz Łukowski z komendy w Środzie Śląskiej, którzy będą reprezentować województwo w finale, który odbędzie się we wrześniu. W zawodach wzięło także udział 5 wrocławskich przewodników psów.

Trzeba być pasjonatem

Obecnie wrocławska policja posiada łącznie 17 owczarków niemieckich i belgijskich, specjalizują się one w różnych dziedzinach. Jedne są od wykrywania narkotyków, drugie mają pomóc w odnalezieniu zaginionej osoby.

- W policji jestem już dwadzieścia pięć lat. Od zawsze chciałem być przewodnikiem i szkolić psy. Obecnie mam już piątego czworonoga pod swoją opieką. Praca ze zwierzętami jest bardzo ciekawa i specyficzna – opowiada Jarosław Gut.

Od dwóch lat przewodnikiem jest także Marta Majcherek. - W policji pracuję już siódmy rok. Każdy kandydat na przewodnika musi przejść półroczne szkolenie. Na początek chciałam najpierw nabrać doświadczenia w patrolowaniu ulic. Później zgłosiłam się do pracy z psami – mówi policjantka.

Zazwyczaj przewodnicy otrzymują roczne zwierzę - Pies szybko nawiązuje kontakt z człowiekiem – przyznaje Gut. W momencie przyjęcia czworonoga do policji zwierzęciu nadawane jest imię. Ciekawostką jest to, że psy z tego samego roku otrzymują imię na tę samą literę. - Zazwyczaj mają dwa imiona. Służbowe i codzienne. Mój wabi się Jatag lub Iti. Przyzwyczajony jest do obu. Natomiast pies kolegi, to Har lub Juno – dodaje Marta Majcherek.

Czworonogi partner

Raz na rok prowadzony jest nabór psów do policji. Najczęściej pozyskiwane są one z prywatnych hodowli. Mogą to być tylko owczarki niemieckie lub belgijskie. Dlaczego? Rasy te mają najlepsze predyspozycje do pracy w policji.

Pod uwagę bierze się m.in. takie kryteria, jak: wygląd, wytrzymałość, psychika, odporność na warunki atmosferyczne czy umiejętności węchowe. Co ciekawe statystycznie do służby policyjnej nadaje się jeden pies na sto. Gdy zwierzę skończy rok , jest obserwowane i ćwiczy się z nim liczne komendy. Dopiero po tym czasie wiadomo, czy będzie się nadawał do służby.

Policjanci mają możliwość zabierania ze sobą psów do siebie do domu. Jednak są pewne zastrzeżenia.

- Muszą być odpowiednie warunki mieszkaniowe. Lokal powinien być duży. Najlepiej, jeśli jest to domek jednorodzinny. Owczarki potrzebują dużo miejsca - mówi Krzysztof Zaporowski z biura prasowego wrocławskiej policji. Drugim rozwiązaniem jest zostawienie psa na noc w specjalnych kojcach na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Połbina. Warto zaznaczyć, że służba policyjnego psa trwa od 10 do 11 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska