Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Piramida czy zwykły internetowy biznes?

Marcin Rybak
pixabay.com
Portal społecznościowy podobny do facebooka oferuje nietypowy sposób zarabiania pieniędzy w internecie. Wrocławska prokuratura i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainteresowały się działalnością firmy prowadzącej internetowe serwisy FutureNet i FutureAdPro.

Witryny reklamują się jako sposób na zarabianie. Ale zarazem na wydawanie pieniędzy w sieci. Ma to być m.in. portal społecznościowy. Taki, który z użytkownikami dzieli się pieniędzmi. Zarabia je na reklamach w inny sposób, dzięki sprzedaży gier, usług IT czy m.in. sprzedaży produktów we własnym sklepie internetowym.

Jedna ze spółek, obsługujących witryny, jest z Wrocławia i dlatego śledztwo wszczęto u nas. Choć formalnie cały biznes ma centralę w... Dubaju.

„To portale oferujące, w zamian za opłatę, nabywanie pakietów reklam. Zgodnie z informacjami na stronie spółki, musisz kupić pakiet i namówić inne osoby do udziału” - wytłumaczył ten mechanizm Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie z 18 grudnia.

Urząd został zaalarmowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, która sugerowała, że może to być finansowa piramida. Na początku grudnia UOKiK wszczął śledztwo w tej sprawie.

– Niech UOKiK pokaże choć jednego pokrzywdzonego – mówi Rafał Kufieta, pełnomocnik firmy. 
– Właśnie skończyliśmy naszą odpowiedź do Urzędu. W przystępny sposób wyjaśniamy, dlaczego ten biznes nie jest piramidą finansową ani oszustwem. Jest kilkadziesiąt różnych możliwości zarabiania przy pomocy tych witryn. I wcale nie trzeba wciągać innych użytkowników – przekonuje.

Wrocławska prokuratura sprawę prowadzi od 2016 roku. Cały czas jest to śledztwo 
„w sprawie”, nikomu żadnych zarzutów nie postawiono.

Regulamin FutureNet - opisujący wszystkie sposoby zarabiania, wypłacania i korzystania z usług oferowanych przez witrynę – to, niestety, dość z komplikowana lektura.

W internecie dużo jest informacji i poradników, jak korzystać z witryn i jak na tym zarabiać. Autorzy owych poradników zapewniają o możliwości uzyskania niebywałych zysków z udziału w programie.

Nie brak również ostrzeżeń, że w rzeczywistości jest to działalność niezwykle podobna do finansowej piramidy. Użytkownik zaczyna od wykupienia pakietu reklamowego, najtańszego za 10 dolarów. Ogląda reklamy i – jak mówił w wywiadach jeden z twórców projektu – już na tym może zarabiać. Zyski mają też przynosić te wszystkie działania, które wykonuje użytkownik klasycznego społecznościowego portalu. „Dodawanie postów, komentowanie linkowanie, udostępnianie plików” – czytamy w regulaminie.

Użytkownik nie dostanie gotówki, lecz punkty, za które może robić zakupy towarów czy usług w sklepie internetowym portalu. Może też wciągać do projektu inne osoby, tworząc „strukturę sprzedażową”. Lider takiej struktury będzie dodatkowo wynagradzany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska