Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław nie będzie Zieloną Stolicą Europy 2019

BO
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Ghent, Lahti, Lizbona, Oslo, Tallin – to miasta, które zakwalifikowały się do dalszego etapu konkursu o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019. O to miano starał się również Wrocław, ale odpadł z rywalizacji.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest miastu, które rozwijając się zwraca uwagę nie tylko na liczbę nasadzeń drzew i krzewów, ale również na 12 innych czynników, m.in.: wkładu na rzecz zapobiegania zmianie klimatu, zarządzania transportem miejskim i odpadami, zwalczania hałasu, wprowadzaniem ekoinnowacji.

Hasłem wrocławskich starań o tytuł Zielonej Stolicy Europy było "Zielona kultura". Jednym z symboli jest zwrot miasta ku Odrze - rzece, która tak mocno doświadczyła mieszkańców podczas powodzi w 1997 r.

- Wrocław nie będzie Zieloną Stolicą Europy w 2019 roku, o tytuł postaramy się w kolejnym. Jednak niektóre z przykładów doskonałych rozwiązań zawartych w aplikacji Wrocławia, złożonej w tegorocznym konkursie, zostały wybrane do raportu Komisji Europejskiej o dobrych praktykach - informuje Małgorzata Szafran z biura prasowego urzędu miejskiego.

- Jak zapowiadałem, złożymy aplikację w przyszłym roku. Jeszcze lepszą! - obiecuje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Najważniejsza jest jednak pozytywna atmosfera wokół wspólnych działań podnoszących jakość życia we Wrocławiu. Chcemy zieleń, czystość powietrza i ciszę wprowadzić w myśli i życie wrocławian. Chcemy być miastem zielonej kultury i będziemy nim – dodaje prezydent.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany przez Komisję Europejską od 2010 roku. Otrzymuje go jedno miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców jednego z państw członkowskich i kandydujących Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W 2017 r. europejską stolicą zieleni jest Essen - ponad półmilionowe miasto położone w Zagłębiu Ruhry. Rejonie Niemiec kojarzonym z ciężkim przemysłem metalowym, maszynowym czy zbrojeniowym, co prowadziło do degradacji środowiska. Kopalnie i fabryki razem z gryzącym dymem unoszącym się z kominów to już jednak przeszłość. Szacuje się, że spośród kilkuset tysięcy górników w całym Zagłębiu Ruhry pozostało ich ledwie kilka tysięcy.

Za dwa lata ekologicznym centrum Starego Kontynentu będzie belgijski Ghent, fińskie Lahti, portugalska Lizbona, norweskie Oslo lub estoński Tallin - jedno z miast, które w zielonym wyścigu okazało się lepsze od Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska