Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław chce być Zieloną Stolicą Europy. Prezydent utworzy więc w urzędzie Zielony Departament

Piotr Bera
Agnieszka Cybulska-Małycha i Rafał Dutkiewicz tuż po ceremonii otwarcia Zielonej Stolicy Europy 2017 w Essen.
Agnieszka Cybulska-Małycha i Rafał Dutkiewicz tuż po ceremonii otwarcia Zielonej Stolicy Europy 2017 w Essen. Piotr Bera
- W drugiej połowie marca we wrocławskim urzędzie miejskim powstanie "Zielony Departament" do spraw zrównoważonego rozwoju w mieście - zapowiedział podczas wizyty w Essen Rafał Dutkiewicz. Prezydent razem z delegacją przebywał w Niemczech w ramach starań Wrocławia o miano Zielonej Stolicy Europy 2019.

Szefową nowego departamentu, który oficjalnie ma zostać powołany od 21 marca, została Agnieszka Cybulska-Małycha. Jej zadaniem będzie realizacja zadań mających na celu rozwój miasta zgodnie z ekologiczną filozofią. Tą jest praca nad przyznaniem Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Zieleni. Jeśli nie w 2019 r., to w kolejnej dekadzie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Wrocław zostanie Zieloną Stolicą Europy 2019? Kandydujemy! Na razie jest nią Essen (ZDJĘCIA)

- Essen było Europejską Stolicą Kultury w 2010 r. i trzykrotnie próbowali otrzymać tytuł Europejskiej Stolicy Zieleni. Troszkę podążamy śladem tego miasta, dlatego przyjechaliśmy tu, żeby zobaczyć ceremonię otwarcia, porozmawiać i wyciągnąć wnioski. Po tym, co zobaczyłem mogę powiedzieć, że nie mam kompleksów. Zmierzamy w dobrym kierunku i pracujemy nad mariażem kultury z naturą - opowiada Rafał Dutkiewicz, który przyleciał do Essen z wrocławską delegacją.

Cybulska-Małycha będzie pracować ze specjalnie powołanym zespołem, a utworzą go urzędnicy przeniesieni z innych działów. Magistrat podkreśla, że utworzenie nowego departamentu nie pociągnie za sobą żadnych dodatkowych kosztów. Cybulska-Małycha wcześniej przez kilkanaście ostatnich lat zdobywała doświadczenie przy tworzeniu dużych projektów. Współpracowała przy Programie dla Odry 2006, Euro 2012 i teraz Europejskiej Stolicy Zieleni 2019.

- Będziemy przekrojowo koordynować realizację zadań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Doszliśmy do momentu, gdy razem z mieszkańcami powinniśmy wyjść poza swoje podwórko i spojrzeć przekrojowo na przyszłość miasta - mówi jeszcze nieoficjalna dyrektor Zielonego Departamentu.

Zrównoważony rozwój to wzrost gospodarczy polegający na wyrównywaniu szans, zmniejszaniu rozwarstwienia społecznego, inwestowaniu w transport zbiorowy i ochronę środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska