Wróciła do Wrocławia dzięki FBI

  Wróciła do Wrocławia dzięki FBI

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Utracona w czasie wojny miniatura Lizinki de Mirbel „Portet damy”, odzyskana dzięki współpracy rządu z FBI, wróciła do Muzeum Narodowego.
  - To niebiańska piękność! - zachwyca się prof. Piotr Oszczanowski

  - To niebiańska piękność! - zachwyca się prof. Piotr Oszczanowski ©Arkadiusz Podstawka

  Od wtorku w Muzeum Narodowym możemy podziwiać miniaturę Aimée Zoe Lizinki de Mirbel „Portet damy” z 1833 roku. Dzieło przedstawia popiersie nieznanej z imienia damy sportretowanej na tle obłoków.

  - Prawdopodobnie malarka z dworu Ludwika XVIII sportretowała siebie, a była niezwykle piękna - mówi prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego. - Na miniaturze umieściła pełną transkrypcję swojego nazwiska i imion, co robiła rzadko - dodaje.

  Ewa Houszka, kurator galerii sztuki XVI-XIX wieku, dodaje, że modelka na szyi nie ma sobolowego futra, tylko puszek z piór.

  Miniatura została podarowana Śląskiemu Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności w Breslau przez osobę prywatną, Annę Frank, w 1900 roku. Po II wojnie światowej dzieło zostało uznane za zaginione.

  We wrześniu 2013 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnalazło obraz na stronie internetowej poświęconej miniaturom. Dzieło z amerykańskiej prywatnej kolekcji zostało odzyskane dzięki współpracy z Federalnym Biurem Śledczym.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama