Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojska USA w Polsce. Za i przeciw [SONDA]

Piotr Bera
Wojska amerykańskie będą stacjonowały m.in. w Żaganiu
Wojska amerykańskie będą stacjonowały m.in. w Żaganiu Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czy przyjazd amerykańskich żołnierzy do Polski i ich stacjonowanie u nas jest dobrą decyzją? Czy to dobrze wpłynie na obronność naszego kraju? Czekamy na Wasze głosy w naszej sondzie.

TAK

Marcin Krzyżanowski, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu: - Obecność Amerykanów zwiększy potencjał obronny polskiej armii
Obecność wojsk amerykańskich oceniam pozytywnie w trzech wymiarach. Pierwszym jest kwestia geopolityki - zarówno samych zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO, jak i bezpośredniego wsparcia Polski w obecnej sytuacji międzynarodowej. Podczas ostatniego szczytu NATO w Warszawie zapadły decyzje o wzmocnieniu tzw. flanki wschodniej. Kraje sojusznicze zdecydowały o wysłaniu swoich żołnierzy do Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy i Estonii. Obecność wojsk amerykańskich ma służyć poprawie obronności oraz wzmocnieniu potencjału militarnego. Nasz kraj może być potencjalnie narażony na agresję obcego państwa i kluczowym elementem jego obrony będzie szybka reakcja sojuszników. Drugim, ważnym aspektem stacjonowania wojsk USA w Polsce, jest budowanie poczucia bezpieczeństwa obywateli oraz potwierdzenie tego, że w sytuacji zagrożenia Polska nie pozostanie bez wsparcia najważniejszego z naszych sojuszników.

Pobyt wojsk amerykańskich pozwoli podnieść jakość współpracy wojskowej w ramach działań NATO. Dzięki temu Wojsko Polskie może częściej i regularniej odbywać szkolenia oraz lepiej współpracować z wojskami sojuszniczymi. To może przyczynić się do racjonalnego, budowanego na doświadczeniach, planowania zwiększenia potencjału obronnego polskiej armii. Jednakże, obecność wojsk amerykańskich w Polsce nie zwalnia nas z dalszych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Jego zapewnienie należy do nas. Dlatego w dalszym ciągu należy modernizować armię i zwiększać własny potencjał obronny m.in. poprzez jednostki obrony terytorialnej. Obecność wojsk amerykańskich może dać nam szereg możliwości wzmocnienia własnego potencjału obronnego, ale nie możemy oczekiwać, że 1000 żołnierzy może ochronić nas bez wzmacniania potencjału własnej armii.

NIE

Waldemar Mazur, rzecznik Partii Razem we Wrocławiu: - Poprzez przyjęcie amerykańskich wojsk stajemy się łakomym kąskiem dla terrorystów. To nam nie pomoże
To zły pomysł, żeby sprowadzać do nas wojska amerykańskie. To chichot historii, że znów zabiegamy o obecność obcych żołnierzy na naszym terytorium. To przecież są „najeźdźcy” i „okupanci”. Kilkuset Amerykanów nie zwiększy naszego bezpieczeństwa. Jesteśmy w NATO i jeśli wierzymy w sojusz, to przylot grupy wojskowych nie ma większego znaczenia dla obronności naszego kraju. Jednak jeśli nie wierzymy w NATO, to tym bardziej będziemy narażeni na samotne działanie w razie agresji płynącej ze Wschodu. Poprzez przyjęcie Amerykanów stajemy się łakomym kąskiem dla terrorystów, nasz kraj pojawi się w ich świadomości. Tzw. Państwo Islamskie atakuje tych, z którymi militarnie współpracują Amerykanie. USA to potęga jak ZSRR w 1945 r. Oczywiście obecność Sowietów nam narzucono, a Amerykanów zapraszamy. Jednakże, po odzyskaniu suwerenności na własne życzenie prosimy o pomoc kraj, który nas przez lata zawodził. Chociażby podczas konferencji w Jałcie, gdy oddano Polskę pod strefę radzieckich wpływów. Prężymy muskuły, żeby pokazać, iż możemy stać się satelitą mocarstwa, ale tak naprawdę chcemy zachowywać się jak duży gracz, choć nim nie jesteśmy.

Skupmy się na tworzeniu armii Unii Europejskiej. Współpraca wojsk niemieckich, francuskich i brytyjskich może tylko łączyć, a nie dzielić. USA chwieje się w posadach, a prezydent elekt Donald Trump wysyła jasne sygnały sympatii w stronę Władimira Putina. Otwarcie nazywa kraje nadbałtyckie przedmieściami Petersburga. Ameryka nie jest pewnym sojusznikiem. Tak było od upadku Muru Berlińskiego, gdy skupili się na Wschodzie - pokazała to już Pustynna Burza. A chwilę później działania po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wojska USA w Polsce. Za i przeciw [SONDA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska