Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilk widziany na obrzeżach Wrocławia

sz
Nasz czytelnik podczas niedzielnej jazdy na rowerze natknął się na wilka. Jak się zachować, gdy dojdzie do takiej sytuacji?

- Dzisiaj jeżdżąc rowerem po lasach w okolicach Pruszowic, Domaszczyna i Zakrzowa napotkałem na swojej drodze na wilka. Z tego co wiem, wilki już były widziane w okolicach Kotowic i Siechnic, ale nie z tej strony Wrocławia. Proszę o przekazanie informacji, aby ludzie uważali na siebie oraz swoje psy - napisał do nas pan Jarosław, nasz Czytelnik.

Rzeczywiście, w zeszłym roku, na początku maja w lesie na pograniczu Siechnic i Kotowic znaleziono szczątki sarny. Na podstawie obrażeń zwłok można było stwierdzić, że najprawdopodobniej sarna została zabita przez wilka.

Wcześniej w okolicach Oleśnicy potwierdzono obecność watahy wilków, z kolei w kwietniu ubr. jeden z wilków został potrącony w pobliżu autostrady A4 w okolicach Kostomłotów.

Zdaniem naukowców populacja wilków cały czas rośnie. Ich zdaniem najmniej kilkanaście sztuk spośród całej polskiej populacji (około 1500 zwierząt) żyje na Dolnym Śląsku.

Jak się zachować, gdy spotkamy drapieżnika? - SPRAWDŹ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Jak się zachować, gdy spotkamy drapieżnika?
"Wilki są zwierzętami stadnymi, funkcjonującymi w grupach (tzw. watahach), z silną hierarchizacją, w Polsce liczących zazwyczaj 4-6 sztuk. Wataha obejmuje sobie terytorium, które w polskich warunkach osiąga wielkość ok. 150 km kw. Stado wilków składa się przeważnie z bliższych i dalszych członków jednej rodziny, dowodzonych przez parę przewodników – basiora i waderę. Najmłodsze wilki zajmujące najniższą pozycję w grupie po osiągnięciu dojrzałości z czasem odchodzą z watahy w celu znalezienia towarzyszki i stworzenia własnego stada.
Wilki mogą zjeść wszystko co zdołają upolować – od drobnych zwierząt po duże zwierzęta kopytne. Polując w większej ilości, wilki mogą położyć większe zwierzę (np. dorosłego łosia czy jelenia), natomiast samotny wilk z większych zwierząt może upolować np. małą sarną lub owcę. Wilk podczas jednego posiedzenia może zjeść do 10 kg mięsa. Uzupełnieniem diety wilka są owoce i runo leśne.

Spotkanie człowieka z wilkiem

Wilki unikają kontaktu z ludźmi, dlatego do bezpośredniego spotkania człowieka z wilkiem dochodzi niezwykle rzadko. Jednak, w przypadku natknięcia się w lesie na wilka należy zachować spokój, nie wpadać w panikę, nie wykonywać gwałtownych ruchów ani uciekać. Nie powinniśmy wpatrywać się w oczy wilka oraz pokazywać zębów, gdyż może to zostać uznane za rzucenie wyzwania zwierzęciu i przygotowanie do ataku. Może się zdarzyć, że wilk nie oddali się od razu, tylko przez dłuższą chwilę będzie się nam przyglądać. Wilki są ciekawskie oraz widzą monochromatycznie i mniej ostro niż ludzie, dlatego muszą dłużej przyglądać się napotkanemu osobnikowi, ponadto starają się dobrze poczuć zapach. W takim przypadku najlepiej poczekać, aż zwierzę zobaczy z kim ma do czynienia i odejdzie.

Gdy wilk zacznie warczeć i szczerzyć kły, powinniśmy wycofać się powoli nie odwracając się plecami do zwierzęcia, nie można zrywać się do nagłej ucieczki, gdyż w wilku może pojawić instynkt ścigania zdobyczy.
Badacze i znawcy wilków uważają, że wilki nie są groźne dla ludzi i atakują tylko w samoobronie, kiedy mają poczucie zagrożenia i nie ma żadnej możliwości ucieczki. Ewentualność ta dotyczy również sytuacji spowodowanej zranieniem wilka, na przykład kiedy zwierzę jest poważnie skaleczone albo bardzo chore i nie może się ruszać, lub przynajmniej nie może odpowiednio szybko uciec.

Zagrożenie dla psów

Spotkanie wilka z psem może być śmiertelnie niebezpieczne dla czworonoga, który może zostać zaatakowany jako konkurent wilka lub w celu konsumpcyjnym. Dlatego spacerując z psem po kompleksie leśnym wskazane jest trzymanie psa na uwięzi.

Ochrona prawna wilka

W Polsce wilk szary podlega ścisłej ochronie na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. 2016 poz. 2183).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wilk widziany na obrzeżach Wrocławia - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska