Więzienie dla architektów, którzy powoływali się na wpływy

  Więzienie dla architektów, którzy powoływali się na wpływy

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Rybak

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Pixabay

  Po trzy lata więzienia i 100 tysięcy złotych grzywny - to kary dla dwóch architektów za powoływanie się na wpływy korupcyjne we wrocławskim urzędzie miejskim. Jeden ze skazanych to były prezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Pixabay

  Taki wyrok wydał dziś wrocławski sąd okręgowy. Skazani to dwaj architekci Dariusz D. i Mariusz K. Zostali zatrzymani w grudniu 2007 roku po tajnej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od podstawionego przez agentów człowieka wzięli 200 tys. złotych. Miała to być pierwsza rata łapówki dla urzędników.

  W zamian mieli doprowadzić do zmiany studium i planu zagospodarowania przestrzennego tak, by na terenie przy ulicy Melioranckiej na wrocławskim Zawidawiu można było postawić osiedle mieszkaniowe. Zaraz po przyjęciu łapówki zostali zatrzymani przez CBA.

  MAŁA AFERA RYWINA - Tu przeczytasz więcej o sprawie architektów  Fakty są bezsporne - przyznał sąd uzasadniając wyrok skazujący. Różnica zdań między obroną a oskarżeniem dotyczyła tego czy wszystkie dowody, jakie przedstawiła prokuratura, mogą być wykorzystane przeciwko oskarżonym.
  Bo prawne wątpliwości budziła akcja specjalna CBA. Wątpliwości budziły też zeznania głównego świadka oskarżenia Jerzego Woźniaka - przedsiębiorcy, który w 2007 roku współpracował z CBA i wręczał łapówkę. Obrona przekonywała, że tajna akcja była nieważna bo Woźniak "kusił" architektów. A to niedozwolone. Tajni agenci nie mogą namawiać do przestępstwa. Prowokacja jest możliwa tylko wtedy, gdy przestępca sam pierwszy zażąda łapówki.

  Sąd - co ciekawe - przyznał rację obronie. Architekci byli kuszeni, a tajna akcja CBA nie była do końca prawidłowo przeprowadzona. Dlaczego więc skazał architektów?

  Główny dowód przeciwko oskarżonym to fakt, że - zaraz po zatrzymaniu - przyznali się do winy. Przyznali, że chcieli oszukać Jerzego Woźniaka. Kilka dni przed wzięciem 200 tys. złotych dowiedzieli się od urzędnika z magistratu, że jest szansa na zmianę planów co do gruntu na Melioranckiej. Wcześniej wydawało się, że żadnej szansy nie ma.

  Postanowili - jak sami wyjaśniali - wykorzystać informację i zarobić trochę pieniędzy. Dlatego wzięli gotówkę. Z tego powodu sąd ocenił, że nie ma znaczenia to, że wcześniej Woźniak ich kusił. Sąd nie miał też wątpliwości, że oskarżeni fałszywie powoływali się na dojścia do magistratu. Dlatego oskarżeni wyrządzili szkodę urzędnikom.

  Obrona już zapowiada apelację. Ten wyrok jest drugim w tej sprawie. Rok temu sąd okręgowy uniewinnił obu mężczyzn ale sąd apelacyjny wyrok ten uchylił.

  - Byliśmy podżegani, namawiani. Już jeden wyrok w tej sprawie zapadł. I był sprawiedliwy - powiedział dziś zaraz po wyjściu z sali rozpraw architekt Dariusz D. - Sąd zgadza się z tym, ze mój klient był prowokowany i inspiracja była po stronie osoby, którą posłużyło się CBA - mówił z kolei jeden z obrońców, mecenas Andrzej Pasierski. Adwokat przypomniał że jest wiele wyroków sądów oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, które zabraniają posługiwania się przez państwowe służby prowokacją taką jaką opisał sąd w uzasadnieniu wyroku.


  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "przyznali się do winy"

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   "Główny dowód przeciwko oskarżonym to fakt, że - zaraz po zatrzymaniu - przyznali się do winy. Przyznali, że chcieli oszukać Jerzego Woźniaka."
   Wtedy wiedzieli, że nic im się nie stanie, więc nie...rozwiń całość

   "Główny dowód przeciwko oskarżonym to fakt, że - zaraz po zatrzymaniu - przyznali się do winy. Przyznali, że chcieli oszukać Jerzego Woźniaka."
   Wtedy wiedzieli, że nic im się nie stanie, więc nie chcieli wsypać całej kliki. Teraz - to co innego....
   Seryjny samobójca znów zadziała?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zmiany, zmiany, zmiany

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   “Rok temu sąd okręgowy uniewinnił obu mężczyzn ale sąd apelacyjny wyrok ten uchylił.”
   Hehehe… Czasy się zmieniły w międzyczasie, panie D. Jedyna nadzieja w tym, że KOD odbije pana z więzienia :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nareszcie...

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Teraz Szanowni Państwo rozumiecie dlaczego tzw. elity tak tłumnie walą na demonstracje KOD. Te "elity" to ludzie pokroju Dariusza D. - człowieka wykonującego zawód zaufania publicznego i prezesa...rozwiń całość

   Teraz Szanowni Państwo rozumiecie dlaczego tzw. elity tak tłumnie walą na demonstracje KOD. Te "elity" to ludzie pokroju Dariusza D. - człowieka wykonującego zawód zaufania publicznego i prezesa wrocławskiego oddziału SARP-u (nawiasem mówiąc, tam to dopiero musi być syf...), który jednocześnie ma taką moralność jak opisano w artykule. Ta sitwa obleka wszystkie instytucje, gdzie podejmuje się decyzje o wydawaniu publicznych pieniędzy. Teraz ich czas się kończy, mam nadzieję... inaczej by tak nie wrzeszczeli w TVNach, onetach i na demonstracjach.
   Brawo PiS. Sędziowie też już trzęsą swoimi niezawisłymi doopami i zaczynają wydawać wyroki zgodne z prawem i sposobem w jaki my tu w Polsce prawo pojmujemy. Czekam na kolejne zatrzymania. Jeszcze raz mówię: brawo PiS. Brawo Kamiński, Ziobro, Wojciechowski..zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Maciej jest niewinny !!

   Julka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Ja kocham macka i on sie bronił .... Jak skończę 4 detoxy to już nie będę Piła !!!!
   Maciek na mnie czeka jest niewinny !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja naprawdę

   bardzo chętnie poczytałabym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   o wszystkich urzędasach, którzy wzięli łapówki i nikt ich nie złapał, bo to co się dzieje w tym mieście z działkami, przebudowami i samowolką to kpina!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spokojnie, poczytasz jeszcze.

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Spoko. Doczekasz się. Daj Ziobrowi popracować. Nie wszystko na raz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komenta

   Wiesiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To ten Woźniak z Oławy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Waldek

   Wroclawiani (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

   Tak to jest skandal,masz rację. Żle przeprowadzona akcja CBA(osoby bez doświadczenia) ale to pikuś w porównaniu z braniem łapówki,wziątki,łapki.Jakby Wam na chleb brakowało,dzieciom do szkoły ale...rozwiń całość

   Tak to jest skandal,masz rację. Żle przeprowadzona akcja CBA(osoby bez doświadczenia) ale to pikuś w porównaniu z braniem łapówki,wziątki,łapki.Jakby Wam na chleb brakowało,dzieciom do szkoły ale nie, mało mało i mało.Wyrokiem dlawas niejest kara wiezienia tylko zakaz wykonywania zawodu i 5 lat na taśmie w hali na produkcji, żebyście docenili co to uczciwa praca. Dlatego społeczeństwo wybrało PIS i oby jak najskuteczniej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   l

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 18

   to jest skandal, sąd jawnie potwierdził że skazał ludzi na podstawie nielegalnych działań służb


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..

   .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Skazał ich DEBILU analfabeto, bo się PRZYZNALI po zatrzymaniu. "Nielegalna" akcja to inna para kaloszy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tyle że jakiś z doopy wysrany agent tomek na chama kase wciskał

   jh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   nie miało nic do rzeczy,
   a szkoda


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..

   .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Widzę że Sawicka twoją idolką śmierdzielu...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobre sobie

   on (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 2

   Albo jesteś uczciwy albo nie. Taki pitolenie o kuszeniu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama