Wiedza tajemna, czyli gdzie i kiedy spadnie deszcz

  Wiedza tajemna, czyli gdzie i kiedy spadnie deszcz

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  Jedną prognozą potrafią zepsuć nam weekend lub wakacje. Synoptycy i meteorolodzy. Co robią i skąd wiedzą, że akurat dziś spadnie deszcz?
  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  Obserwują, mierzą, analizują i przesyłają w świat, a potem nas informują, czy w weekend warto się wybrać na grilla nad rzekę, czy może lepiej zostać w domu.

  Na Dolnym Śląsku działa 76 stacji meteorologicznych należących do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. To nie wszystkie stacje na Dolnym Śląsku - jest tu wiele prywatnych stacji, które mierzą temperaturę czy opady, np. w celach badawczych.


  Dolnośląska sieć meteorologiczna jest zbudowana ze stacji o różnych zakresach pomiarów. W zależności od zakresu prowadzonych pomiarów i obserwacji stacje dzielimy na: hydrologiczno-meteorologiczne I i II rzędu (stacje synoptyczne z obsługą obserwatorów), automatyczne stacje synoptyczne II rzędu, stacje klimatologiczne III i IV rzędu oraz stacje opadowe V rzędu.

  Gdzie są punkty pomiaru

  Stacji hydrologiczno-meteorologicznych w naszym województwie mamy trzy - w Jeleniej Górze, Kłodzku i Wrocławiu. Automatycznych stacji jest 8 (Dobrogoszcz, Legnica, Borowice, Głogów, Mirsk, Podgórzyn, Polanica-Zdrój oraz Świerzawa), zaś na Śnieżce znajduje się jedyne w województwie Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne.

  Wśród wszystkich stacji przeważają te klimatologiczne (Długopole-Zdrój, Polkowice Dolne, Szklarska Poręba, Bogatynia, Ceber-Kozie Doły, Chwałkowice, Jakuszyce, Karpacz, Lądek-Zdrój, Paprotki, Pszenno, Słoszów, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Tarnów i Tomaszów Bolesławiecki) oraz stacje opadowe (Bardo, Bierna, Bierutów, Boguszów-Gorce, Bolesławów, Bolków, Borów, Bukówka, Chełmsko Śląskie, Ciechanowice, Dzierżoniów, Grabownica, Gryfów Śląski, Jawor, Jedlina-Zdrój, Jelcz- Laskowice, Kaczorów, Kamienica, Kamienna Góra, Kowary, Kudowa-Zdrój, Lubachów, Lubomierz, Lubo-min, Mieroszów, Międzygórze, Międzylesie, Milicz, Ołdrzychowice Kłodzkie, Oborniki Śląskie, Osetno, Ostroszowice, Paczyn, Pilchowice, Pobiedna, Przesieka, Rębiszów, Srebrna Góra, Stara Kamienica, Sulików, Szalejów Górny, Świerzawa, Trzebnica, Twardocice, Walim, Wrocław-Strachowice, Zieleniec oraz Złotniki Lubańskie).

  Najważniejsze w regionie są stacje hydrologiczno-meteorologiczne, które zbierają również dane ze stacji niższego rzędu w rejonie swojego działania.

  Przez całą dobę

  Jak zbierane są dane w stacjach i kto jest za to odpowiedzialny?

  - Stacje synoptyczne I rzędu są obsługiwane przez obserwatorów przez całą dobę. Są oni zatrudnieni w systemie zmianowym. Na ogół pełna obsada stacji synoptycznej to pięć osób i są to pracownicy etatowi IMGW-PIB. W stacjach II rzędu z obsługą obserwatora pracują również pracownicy etatowi IMGW-PIB w godzinach 7-19 lub odpowiednio 8-20 w okresie obowiązywania czasu letniego. W pozostałych godzinach prowadzone są pomiary automatyczne - wymienia Katarzyna Bieniek z IMGW. Dodaje, że Automatyczne Stacje Synoptyczne pracują przez całą dobę w trybie automatycznym, ale w nich także mogą być zatrudnieni pracownicy, których zadaniem jest m.in. dbanie o sprzęt pomiarowo-obserwacyjny czy weryfikacja wskazań przyrządów automatycznych.

  - Stacje meteorologiczne, począwszy od III rzędu, dzielą się na stacje z obsługą obserwatora bądź stacje automatyczne. Zatrudnieni tam pracownicy to obserwatorzy ryczałtowi, na umowy-zlecenia. Dodatkowo na stacjach z obsługą obserwatora może być też zainstalowany telemetryczny system zbierania i przekazu danych - wyjaśnia Bieniek.

  Co badają stacje

  W stacjach mierzone jest ciśnienie atmosferyczne, temperatura powietrza, temperatura powietrza przy powierzchni gruntu, wilgotność powietrza, prędkość i kierunku wiatru, wysokość opadu atmosferycznego, stan gruntu, wielkość pokrycia terenu śniegiem, grubość pokrywy śnieżnej, grubość warstwy śniegu świeżo spadłego, gatunek śniegu i ukształtowania pokrywy śnieżnej, zawartość wody w pokrywie śnieżnej, widzialność pozioma, wysokość podstawy chmur czy stopnień zachmurzenia i postaci chmur.

  Sprzęt do pomiarów

  Pomiary wykonuje się za pomocą narzędzi. Są nimi m.in. termometr rtęciowy lub czujnik temperatury na specjalnym poletku pomiarowym, termometr kolankowy bądź automatyczna sonda temperatury, wiatromierz czaszowy, łopatkowy, śmigłowy i ultradźwiękowy, deszczomierz Hellmanna oraz deszczomierz automatycznych, barometr rtęciowy i barometr elektronicznych (pomiar ciśnienia atmosferycznego), a także ceilometr (pomiar wysokości podstawy chmur), widzialnościomierz, heliograf (pomiar nasłonecznienia) czy śniegowskaz.

  Szyfrowane dane

  Wszystkie zebrane informacje są gromadzone co trzy godziny. Jak tłumaczy dr hab. Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, pomiary z całej Polski spływają w postaci zaszyfrowanych depesz synoptycznych najpierw do Warszawy, a później do regionalnego centrum w Offenbach w Niemczech.

  - Na końcu są gromadzone w światowych centrach wymiany danych meteorologicznych w Moskwie i Nowym Jorku. Każdy z nas może przeglądać te dane i sprawdzić warunki pogodowe panujące w dowolnym miejscu na świecie już 30 min po wykonaniu obserwacji - wyjaśnia dr Błaś.

  Gdzie szukać prawidłowych prognoz? Czytaj na kolejnej stronie.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niemcy to gówno

   Precz z po i niemcami (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Polecają jakiś niemiecki gówniany portal zamiast www.meteo.pl Przynajmniej Polskie a nie gówno niemeickie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..

   Xs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tere fere z ta wasza prognoza pogody . Prognozy na dzień bez opadów po czym zaczyna nagle padać ..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakie groteskowe brwi

   pani na zdjęciu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   kretyńska moda.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama