Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstaje bank mleka kobiecego

Redakcja
Bank mleka funkcjonuje m.in. w szpitalu w Rudzie Śląskiej
Bank mleka funkcjonuje m.in. w szpitalu w Rudzie Śląskiej brak
Przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym na ul. Borowskiej powstaje pierwszy bank mleka kobiecego we Wrocławiu. Skorzystają na tym dzieci, które z różnych przyczyn losowych nie mogą być karmione mlekiem własnych mam. Bank powinien pod koniec tego roku rozpocząć działalność.

Banki mleka działają w Polsce od 2012 roku. Do tej pory powstało pięć takich instytucji w naszym kraju. Bank mleka to laboratorium, które zajmuje się pozyskiwaniem i przechowywaniem mleka kobiecego, które potem trafia do potrzebującego dziecka.

Na pomysł, żeby taki bank utworzyć również w stolicy Dolnego Śląska wpadła miejska radna - Agnieszka Kędzierska. - Sama urodziłam wcześniaka i nie mogłam go karmić własnym mlekiem tak długo, jakbym chciała - tłumaczy radna.

Agnieszka Kędzierska chce propagować karmienie piersią, dlatego we Wrocławiu powstaje nowa fundacja. - Chcemy ucywilizować ten temat, który często - niepotrzebnie rodzi zbyt wiele kontrowersji. W mieście powinny powstać miejsca, gdzie kobieta będzie mogła spokojnie nakarmić, czy przebrać dziecko. Nie każda matka chce to robić w miejscu publicznym - mówi radna.

Bank mleka kobiecego powstanie przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. - To szpital, który ma doskonały sprzęt do ratowania noworodków. Działa tam także nowoczesny oddział intensywnej terapii dziecięcej. Lepszego miejsca na siedzibę banku mleka kobiecego nie można było znaleźć - mówi Agnieszka Kędzierska.

Gmina Wrocław na utworzenie banku mleka przekaże 80 tys. zł. - Od wielu lat opiekujemy się kobietami w ciąży i noworodkami, więc stworzenie banku to naturalny krok. Chcemy, żeby projekt był prowadzony przez odpowiednie, wyspecjalizowane podmioty lecznicze i we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego - mówi Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych we wrocławskim urzędzie.

Dla kogo będzie pierwszy w naszym województwie bank mleka kobiecego? Nie wszystkie mamy mogą karmić dzieci własnym pokarmem. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi bank mleka kobiecego. - Dzieci otrzymują pokarm o wiele bardziej wartościowy, od tego sztucznego. Jeżeli podajemy mieszankę, to tak, jakbyśmy jedli ziemniaki w proszku. Jeżeli karmimy tylko i wyłącznie mlekiem matki, albo mlekiem kobiecym to mamy mniej zakażeń, dziecko szybciej przybiera na wadze. Takim dzieciom dajemy mniej antybiotyków i maluch szybciej wychodzi ze szpitala - przekonuje prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik kliniki neonatologii na Borowskiej.

Lekarze uważają, że karmienie mlekiem naturalnym jest bardzo ważne dla wcześniaków, które mają małą odporność. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dzieci pokarmem z banku, jeżeli nie jest możliwe dostarczanie dziecku pokarmu własnej matki. Profesor Barbara Królak-Olejnik tłumaczy, że z banku mleka będą korzystały nie tylko pacjentki ze szpitala na Borowskiej. - Jeżeli będziemy miały zapas pokarmu, to będziemy mogli go również przekazywać innym placówką. - Już zgłosiło się do mnie kilka mam, które mają więcej pokarmu, niż potrzebują ich dzieci i chcą go oddać - mówi pani profesor.

Kobiety, które zdecydują się oddać pokarm muszą być zdrowe. W szpitalu są badane, potem oddają pokarm, który również jest poddany badaniom. Pojemnik z mlekiem podlega pasteryzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: We Wrocławiu powstaje bank mleka kobiecego - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska