WBO 2016: Pierwsze projekty skreślone. Nie będzie darmowej...

  WBO 2016: Pierwsze projekty skreślone. Nie będzie darmowej komunikacji ani pomnika Wałęsy

  re

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu nie będzie darmowej komunikacji miejskiej. Urzędnicy odrzucili taki projekt WBO

  We Wrocławiu nie będzie darmowej komunikacji miejskiej. Urzędnicy odrzucili taki projekt WBO ©Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse

  Darmowa komunikacja miejska dla wszystkich, plaża na Kozanowie, pas dla rowerów na ul. Traugutta, pomniki Lecha Wałęsy, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Wojciecha Jaruzelskiego, kładka nad Widawą - to tylko część projektów zgłoszonych przez mieszkańców, które nie zostaną zrealizowane w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Propozycje wykreślili miejscy urzędnicy.
  We Wrocławiu nie będzie darmowej komunikacji miejskiej. Urzędnicy odrzucili taki projekt WBO

  We Wrocławiu nie będzie darmowej komunikacji miejskiej. Urzędnicy odrzucili taki projekt WBO ©Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse

  Oto wybrane projekty negatywnie zweryfikowane przez urząd i podane przez miasto powody ich odrzucenia:

  * Nowe ambulanse dla Wrocławia i poszczególnych osiedli
  Realizacja zadań w zakresie promocji i ochrony zdrowia leży w gestii marszałka województwa.

  * Trasy rowerowe na Świdnickiej, Widok i pl. Orląt Lwowskich
  W tej chwili procedowany jest inny przebieg trasy rowerowej na wnioskowanym odcinku, która zostanie zrealizowana w roku 2017


  * Kolej podmiejska Oleśnica - Siechnice
  Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ jest zlokalizowany na terenie nie będącym własnością Gminy Wrocław.

  * Budowa miejskiej przystani łodziowej ze slipem oraz nadbrzeżem dla wodnego tramwaju turystycznego nad zatoką portową Odry przy ulicy Biegasa.
  Projekt byłby zbyt drogi. Ponadto, przy tego typu projektach, uzyskanie wszystkich pozwoleń i uzgodnień trwa ponad rok czasu.


  * Zakup nowych koszy na śmieci
  Uzupełnienie koszy na śmieci jest projektem utrzymaniowym i przez to nie mieści się w formule WBO

  * Droga rowerowa na ul. Traugutta (Niskie Łąki - Pułaskiego)
  Projekt zweryfikowany negatywnie ze względu na brak szerokości pasa drogowego dla wyznaczenia ścieżki.
  Realizacja projektu związana byłaby z usunięciem miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Traugutta, co wpłynie negatywnie na prowadzenie obsługi działalności gospodarczej znajdującej się przy ulicy i może spowodować sprzeciw społeczności lokalnej.


  * Odtworzenie rozebranej estrady w Parku Południowym We Wrocławiu Dzielnica Wrocław Krzyki
  Odbudowanie estrady nie jest możliwe, ponieważ przed pomnikiem F. Chopina jest scena z montowanym na imprezy zadaszeniem. Jest to inwestycja zakończona i nie może być przebudowywana. Ponadto projekt nie uzyskał akceptacji konserwatora zabytków w poprzednich latach.

  * Rewitalizacja murów obronnych miasta na Ostrowie Tumskim - bulwar Zienkiewicza i ul. Kraińskiego
  Bulwar ks. Zienkiewicza został w tym roku wyremontowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej, w związku z czy mnie ma potrzeby procedowania projektu w ramach WBO 2016. Ponadto, kwota przeznaczona na realizację zgłoszonego zakresu przekroczy maksymalną kwotę przeznaczoną na projekty WBO 2016.

  * Nowe słupki uniemożliwiające parkowanie w całym mieście
  Słupki powinny być lokalizowane w wyjątkowych sytuacjach, a nie jako rozwiązanie systemowe. Parkowanie regulują przepisy. W projekcie nie wskazano konkretnych lokalizacji.

  * Pomniki Lecha Wałęsy, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Jana III Sobieskiego
  Kwestia dotycząca wznoszenia pomników na terenie Wrocławia została uregulowana w uchwale nr rady miejskiej Wrocławia z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wznoszenia pomników na terenie Wrocławia. W celu zgłoszenia chęci postawienia pomnika należy skierować wniosek do Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia zawierający m.in. informację na temat planowanego źródła finansowania oraz listę z podpisami 1000 mieszkańców Wrocławia popierających taką inicjatywę. Określona w uchwale procedura jest ze względów formalnych jedyną drogą do wzniesienia pomnika na terenie Wrocławia i w związku z tym projekt nie może być dalej procedowany w ramach WBO.

  * Przebudowa pętli autobusowej na Dworcu Świebodzkim
  Projekt został zweryfikowany negatywnie. Obecnie trwa projektowanie trasy tramwajowo-autobusowej na Nowy Dwór. W ramach zadania będzie przebudowany cały rejon pętli autobusowo-tramwajowej przy Dworcu Świebodzkim. Realizacja zaplanowana jest w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2017-2019

  * Plaża Miejska na Kozanowie
  Tereny wskazane we wniosku nie są własnością Gminy Wrocław. Ponadto informujemy, że część tych terenów jest oznaczona geodezyjnie jako rola i podlega procedurze wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej, co wiąże się z dużymi kosztami oraz stałą opłatą ponoszona przez ZZM przez kolejne 10 lat w wysokości 10% wartości gruntu

  * Budowa Hali Sportowej do baseballu/softballu oraz innych dyscyplin sportowych
  Projekt został zweryfikowany negatywnie z powodu przekroczenia budżet, który jest przeznaczony na realizację projektów w WBO 2016.

  * Kolejka miejska na Pracze i Maślice
  Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ tereny wskazane we wniosku nie są własnością Gminy Wrocław.

  * Bezpłatna komunikacja miejska
  Zadanie nie ma charakteru inwestycyjnego w związku z czym nie kwalifikuje się do sfinansowania w ramach WBO.

  * Likwidacja progów zwalniających na trasach autobusów MPK i innych ulic
  Projekt został zweryfikowany negatywnie. Likwidacja wyniesionych progów zwalniających negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo pieszych.

  * Likwidacja 11 sygnalizacji świetlnych: Świdnicka/Bożego Ciała, plac Dominikański/ Słowackiego, Kraińskiego, Kraińskiego/Purkyniego, rondo Powstańców Śląskic, Powstańców Śląskich/ Hotel Wrocław, Kazimierza Wielkiego (przystanki Zamkowa i Świdnicka), Piłsudskiego/ Gwarna, Pomorska/ Dubois, Bałtycka/ Obornicka, Piaskowa (przystanki Hala Targowa i pl. Nowy Targ).
  Sygnalizacje świetlne na głównych ciągach komunikacyjnych podnoszą bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych oraz nadają priorytet komunikacji zbiorowej. Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ prowadzi do pogorszenia warunków bezpieczeństwa. Nie wszystkie przejścia dla pieszych można wyposażyć w azyle lub zawęzić jezdnie do jednego pasa ruchu dla każdego kierunku. Brak możliwości nadania priorytetu komunikacji zbiorowej innymi środkami niż sygnalizacja.

  * Kładka rowerowo-piesza nad Widawą w miejscu starego mostku.
  Projekt został zweryfikowany negatywnie, ponieważ przewidywany koszt budowy kładki to ok. 2 mln zł.

  * Rewitalizacja drogi nr 455 od Mostu Zwierzynieckiego
  Kwota potrzebna na realizację projektu znacznie przekracza 1 mln przeznaczony na projekty WBO. Zadanie ujęte w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, przewidziane do realizacji po roku 2019 jako II etap rozbudowy ul. Curie- Skłodowskiej. Zakres zadania obejmuje remont Mostu Zwierzynieckiego wraz z rozsunięciem torowiska tramwajowego, wydzieleniem lewoskrętu w ul. Mickiewicza oraz przebudowę układu drogowo-torowego w ul. Wystawowej jak również przebudowę ul. Mickiewicza od ul. Wystawowej do Mostu Zwierzynieckiego

  * Więcej tramwajów z Krzyków na Grunwald
  Zadanie nie ma charakteru inwestycyjnego, w związku z czym nie kwalifikuje się do sfinansowania w ramach WBO.

  * Powiększenie Lasu Osobowickiego o 100 procent
  Tereny przeznaczone we wniosku do nasadzeń w MPZP przeznaczone są pod użytki zielone – tereny otwarte i trwałe łąki.

  Parkingi Park&Ride na kluczowych pętlach komunikacji miejskiej
  Projekt został zweryfikowany negatywnie ponieważ szacunkowy koszt budowy nawet pojedynczego parkingu w jednej z wybranych lokalizacji przekracza 1 mln zł.

  * Modernizacja kompleksu piłkarskiego Oławka
  Projekt został zweryfikowany negatywnie. Teren pozostaje pod zarządem Młodzieżowego Centrum Sportu, jest użytkowany przez kluby sportowe i jest objęty systemem rezerwacji. Z tego powodu boisko nie spełnia kryterium ogólnodostępności, które jest jedną z zasad WBO 2016.


  Czytaj także

   Komentarze (65)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   negatywne opinie

   kop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Po co nam jakieś inicjatywy obywatelskie skoro wszystkie propozycje oceniono negatywnie, władza wie wszystko najlepiej z wysokości biurek, nie chce mi się już wyliczać ich bzdurnych decyzji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zwykle, większość komentarzy można podsumować:

   i (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   "Nie znam się, to się wypowiem."

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozumiem, że można odrzucić inicjatywę budowy pomnika dla Jana III Sobieskiego -

   tego rasisty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   który mordował uchodźców tureckich pod Wiedniem, ale nie zgodzić się na pomnik dla naszego 'Bula' Komorowskiego, 'Goleni' Kwaśniewskiego czy 'Bolka' Wałęsy?? Przecież to się już w łebie nie mieści...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomnik Wałęsy ?? Wolne żarty

   Stanisław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   Pomnik Wałęsy ?? Wolne żarty. Na żaden pomnik nie zasługuje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na nikomu niepotrzebne betony OSTATNI BUNKIER HITLERA (tzw. Narodowe Forum Muzyki) pożyczają

   kasę bez opamiętania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   w efekcie czego zadłużenie miasta wynosi 10 mld zł (5mld oficjalnie + 5mld w spółkach miejskich). A żałują grosza na naprawdę potrzebne sprawy jak pociąg z Maślic, czy kładka nad Widawą na...rozwiń całość

   w efekcie czego zadłużenie miasta wynosi 10 mld zł (5mld oficjalnie + 5mld w spółkach miejskich). A żałują grosza na naprawdę potrzebne sprawy jak pociąg z Maślic, czy kładka nad Widawą na Rędzinie... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dutkiewicz powinien beknąć za to zadłużenie

   gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Kiedyś publicznie powiedział, że to wstyd się nie zadłużać!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech żyje Budżet Obywatelski!

   zachwycony przemianą siermiężnego podwórka na piękne (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Wszedłem na podwórko gdzie mieszka znajomy i pomyślałem, że zabłądziłem. Nie mogłem poznać dobrze znanego miejsca. Kiedyś były tam bezmyślnie zaprojektowane przez architekta chodniki prowadzące...rozwiń całość

   Wszedłem na podwórko gdzie mieszka znajomy i pomyślałem, że zabłądziłem. Nie mogłem poznać dobrze znanego miejsca. Kiedyś były tam bezmyślnie zaprojektowane przez architekta chodniki prowadzące donikąd i wydeptane przez ludzi ścieżki przez trawniki. Teraz jest fantazyjnie prowadzony wzorzysty chodnik tak aby najkrótszą drogą dojść tam gdzie trzeba. A obok kwiaty i dominujący zapach żywiczny z położonej tam kory. A wystarczył projekt złożony do Budżetu Obywatelskiego. Ławki, teren dla dzieci do zabawy. Słowem szok.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pier

   d (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   A księdzu podjazd i chodnik to z WBO można remontować, co?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   drążek do ćwiczeń

   gimnastyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Dostawienie do istniejącej siłowni zewnętrznej podwójnego drążka i poręczy do ćwiczeń wyceniono na... 40 tysięcy złotych. Ilu kuzynów na tym zarabia?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale z was frajerzy. Skłądacie setki projektów. Wśród nich sa takie które pasują urzędasom

   rf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 4

   i są wybierane a wy myślicie, że macie na cokolwiek wpływ - jeszcze do tego się dolepi etykietkę że coś tam jest demokratyczne. Ha, ha, ha.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OTO JAK UCIEKA GROSZ PUBLICZNY Z PŁACONYCH PRZEZ NAS PODATKÓW

   UPADEK_RP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20

   Odbudowa drewnianej kładki na Widawie w Lesie Rędzińskim - dokładnie w tym miejscu: http://dolny-slask.org.pl/foto/146/146445.jpg - będzie według magistratu kosztować 2 000 000 zł...........

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama