Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W parafiach zaczęła się kolęda. Jak przyjąć księdza?

Marcin Rybak
Więcej wiernych przyjmuje kolędę niż regularnie praktykuje
Więcej wiernych przyjmuje kolędę niż regularnie praktykuje Andrzej Banas / Polskapresse
Jak katolickie parafie informują, kiedy przyjdzie do nas ksiądz po kolędzie? Tradycyjnie i z wykorzystaniem nowych technologii. Są więc wizyty ministrantów w domach parafian, są kartki wieszane w bramach, parafialne gazetki, ale i parafialne strony internetowe, gdzie każdy może znaleźć plan całej kolędy.

Przed proboszczami stają też nowe wyzwania, Na przykład - jak zorganizować kolędę w drapaczu chmur Sky Tower. Przecież tam - oprócz biur - są i mieszkania. Tam też mogą mieszkać wierni, którzy chętnie spotkają się z duchownym.

Trudno sobie wyobrazić ministranta biegającego z piętra na piętro najwyższego wrocławskiego budynku i wypytującego: czy przyjmą Państwo księdza z kolędą? - W takich przypadkach ogłaszamy, że jeśli ktoś chciałby przyjąć księdza z kolędą, to prosimy o kontakt z parafią - mówi jeden z kapłanów parafii pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej.

Poza tym - jak w większości parafii - informacje o kolędzie są w internecie. Jest też parafialna gazetka i cotygodniowe ogłoszenia duszpasterskie pod koniec każdej niedzielnej mszy.

W parafii przy Kruczej nie ma zwyczaju, by ministranci dzień lub dwa przed kolędą odwiedzali mieszkania i zbierali deklaracje, kto chce przyjąć kapłana. Ale w wielu wrocławskich parafiach taki sposób zapowiadania kolędy to standard. Na przykład w parafii pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida. Czasem ministranci zostawiają w drzwiach kartkę z informacją o orientacyjnej godzinie kolędy.

Zwykle jest też czas na „kolędę dodatkową”. Głównie dla wiernych, którzy nie mieli czasu przyjąć księdza w wyznaczonym przez duszpasterzy terminie. Najczęściej taka dodatkowa kolęda urządzana jest na końcu, gdy księża odwiedzą już wszystkie ulice swojej parafii.

Co ciekawe, z kościelnych statystyk wynika, że księdza z kolędą przyjmuje więcej osób niż co niedzielę chodzi do kościoła. - Jeżeli w naszej diecezji średnio 35 proc. deklarujących się jako wierzący regularnie co niedzielę uczestniczy w praktykach religijnych, to księdza z kolędą przyjmuje 80 proc. - mówi rzecznik wrocławskiej kurii, ksiądz Rafał Kowalski.

Jak powinna wyglądać dobra, typowa kolęda? - Istotą tego spotkania jest wspólna modlitwa - mówi ksiądz Rafał Kowalski. - Można razem odśpiewać kolędę, jest błogosławieństwo dla rodziny, pokropienie mieszkania wodą święconą. I wreszcie rozmowa. Ksiądz mówi, czym żyje parafia, ale powinien też wysłuchać uwag czy sugestii ze strony wiernych.


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO KOLĘDY? ILE WŁOŻYĆ DO KOPERTY? - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

krzyż, świece i święcona woda

Na stole, w trakcie kolędy księdza powinny stać jedna lub dwie zapalone świece oraz krzyż. Z kościoła, do którego uczęszczają wierni lub parafii można otrzymać święconą wodę, którą należy postawić w naczyniu. Ksiądz będzie skrapiał mieszkanie w trakcie modlitwy za rodzinę i bliskich. Warto wcześniej posprzątać mieszkanie, a na stole położyć biały obrus.

Jeśli w mieszkaniu jest zwierzę, najlepiej zamknąć je w innym pokoju.

Zeszyt do religii

Jeżeli w domu są dzieci w wieku szkolnym, trzeba pamiętać o przygotowaniu zeszytu do religii. Ksiądz z reguły prosi o zeszyt, aby przejrzeć, czego uczeń uczy się na lekcji i chwilę z nim porozmawiać.

Ile pieniędzy włożyć do koperty?

Księża z reguły przyznają, że nie ma dolnej kwoty, jaką wierni powinni włożyć do koperty. Koperta dla księdza na kolędę przyjęła się jako pewna tradycja, jednak jest to gest zupełnie dobrowolny. Nie musimy jej wręczać. Jeśli chcemy włożyć pieniądze do koperty, może to być zarówno 10 zł, jak i 200 zł. Jest to zależne wyłącznie od parafian.

Czy wręcza się pieniądze ministrantom?

Gdy przychodzi ksiądz po kolędzie, z reguły towarzyszą mu ministranci. Można wręczyć im drobną sumę pieniędzy lub podarować drobne upominki np. słodycze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska