Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj we Wrocławiu wciąż nie zapłacisz kartą

Piotr Bera
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Piekarnie, bary mleczne, autobusy, pociągi, poczta - tam wciąż nie ma terminali płatniczych. We Wrocławiu wciąż nie można też zapłacić kartą za miejskie parkingi.

We Włoszech wszystkie parkomaty mają być wyposażone w urządzenie do przyjmowania płatności kartami. We Wrocławiu taka szansa, będzie dopiero od 2018 roku.

W stolicy Dolnego Śląska płacić za miejsce w strefie parkowania można na kilka sposobów. Wrzucając monety do parkomatu, za pomocą karty Urbancard lub poprzez płatności mobilne SkyCash i mobiParking, pozwalające na wykonanie natychmiastowego przelewu. Pod warunkiem, że posiadamy dostęp do internetu.

- Kiedy wybieraliśmy kryteria do zamówienia parkomatów w 2010 r. producenci nie oferowali urządzeń z funkcją płatności kartami, gdyż takiej opcji płatności nam nie zaoferowali usługodawcy. Oczywiście w ramach kolejnego przetargu na dostawę parkomatów mamy zamiar skorzystać ze wszystkich udogodnień, jakie oferuje rynek w kwestii dokonywania płatności - zapewnia Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Przetarg na postawienie 260 parkomatów w 2011 r. wygrała firma City Parking Group. Umowę zawarto do 28 grudnia 2018 r. Parkomaty nie zostaną przeprogramowane przed tą datą, bo - zdaniem urzędu - pochłonęłoby to zbyt dużo pieniędzy.

Po bułki tylko z gotówką
Muzea, centra handlowe, dyskonty, tramwaje i autobusy miejskie, sieci sklepów spożywczych czy restauracje. W tych miejscach we Wrocławiu nie napotkamy problemów, jeśli chcemy dokonać płatności bezgotówkowej. Gorzej jest u fryzjera, na poczcie, w pociągu, piekarni...

W dwóch dużych sieciach na Dolnym Śląsku: Hert i Jul-Ka za pieczywo zapłacimy tylko gotówką, bo wprowadzenie terminali płatniczych ma się wiązać ze zbyt dużymi kosztami. Piekarze mówią, że wyroby piekarnicze mają zbyt niską marżę, a do tego zawierane transakcje to najczęściej kilka złotych. Zysk ze sprzedaży np. pączka byłby zbyt niski.

Podobnie wygląda sytuacja z pojedynczymi lokalami fryzjerskimi. W jednym z zakładów w okolicy Rynku usłyszeliśmy, że nie rozważa się wprowadzenia terminali płatniczych, bo „klienci są przyzwyczajeni do gotówki”.

Podobnie jest w większości barów mlecznych i w kościołach. - Ofiary na Kościół, tudzież na cele kultu religijnego można dokonać np. przelewem na konto parafialne. Niemniej nie słyszałem o parafiach, które posiadałyby terminale płatnicze - odpowiada ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Innego zdania są kwiaciarze. Na pl. Solnym możemy u nich zakupić bukiet płacąc kartą. - Taka jest potrzeba rynku. Teraz wszyscy płacą kartą i musieliśmy dostosować się do klienta - mówi jedna z kwiaciarek z Solnego.

CZYTAJ DALEJ: W POCIĄGU, NA POCZCIE I W AUTOBUSIE - GDZIE JESZCZE WKRÓTCE ZAPŁACISZ KARTĄ?

Kartą u kierowcy

Kartą nie zapłacimy także w pociągu, na poczcie i w autobusie. Ale na szczęście to się zmieni. Poczta Polska podpisała umowę z konsorcjum eService i PKO BP na dzierżawę terminali płatniczych oraz obsługę transakcji kartami płatniczymi. W jej ramach zainstalowanych zostanie 8,5 tys. terminali. - Finalnie klienci będą mogli, bez ponoszenia opłat prowizyjnych zapłacić kartami w 4,7 tys. placówkach. Dojdzie do tego na przełomie lipca i sierpnia - deklarował nam w maju Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A.

Natomiast w Kolejach Dolnośląskich pojawią się biletomaty. Obecnie w składach KD testowane są trzy takie urządzenia, a do końca roku będzie ich pięć. W ciągu kolejnych dwóch lat KD zapowiada, że wydzierżawi 50 automatów.

- Połowa kupowanych biletów nabywana jest bezgotówkowo, więc pomysł się sprawdza. Konduktorzy nie mają terminali płatniczych, bo jeszcze pięć lat temu w ogóle nie rozważano sprzedaży biletów bez gotówki - mówi Konrad Antkowiak z Kolei Dolnośląskich.

Udogodnienia czekają też na pasażerów autobusów dalekobieżnych. Wrocławski przewoźnik Polbus zapowiada instalację terminali już w 2017 r.

- Rozmawiamy z firmami dostarczającymi terminale płatnicze i zakładam, że w ciągu dwóch miesięcy uda nam się podpisać umowę - przyznaje Krzysztof Balawejder, prezes Polbus PKS Wrocław.

Poprawia się także sytuacja w urzędach. Płatności kartą można dokonywać w Centrach Obsługi Mieszkańca na al. Kromera, ul. Zapolskiej i Bogusławskiego oraz pl. Nowy Targ. Dodatkowo we wskazanych przez miasto lokalizacjach, np. na cmentarzach komunalnych i w siedzibie ZDiUM.

- Trwają prace nad przygotowaniem postępowania przetargowego na bankową obsługę budżetu Gminy Wrocław i jej jednostek organizacyjnych. Rozważane jest wprowadzenie takich sposobów płatności także na innych stanowiskach obsługi klienta - zapowiada Małgorzata Szafran z urzędu miasta.

Pilotaż w urzędzie

Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że wszystkie urzędy administracyjne będą przyjmować płatności bezgotówkowe. W tym celu rusza program pilotażowy polegający na dostarczeniu terminali np. do urzędu marszałkowskiego w Poznaniu.

Wyniki pilotażu pozwolą na zaprojektowanie modelu uruchomienia płatności bezgotówkowych w administracji, w tym w urzędach samorządowych.

- Jednostki samorządu terytorialnego nie będą ponosić kosztów związanych z uruchomieniem i utrzymaniem terminali, a korzystanie z transakcji kartą płatniczą lub przez internet nie będzie się wiązało z opłatami dla petentów - zapowiada Justyna Mosoń z Departamentu Komunikacji w Ministerstwie Rozwoju.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska