Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu we Wrocławiu będzie praca za pięć lat

Piotr Bera
pixabay.com/delphinmedia
Na jakie studia powinni iść wrocławscy licealiści, którzy w tym roku zdają maturę? Jeśli chcą mieć pracę, powinni wybierać między informatyką, zarządzaniem, marketingiem oraz public relations – wyliczają specjaliści. Właśnie w tych dziedzinach absolwenci szkół wyższych powinni znaleźć pracę w 2022 r. wg prognozy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. - Poszukiwani są przede wszystkim programiści i osoby zarządzające sieciami teleinformatycznymi – mówi dr Łukasz Arendt z z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Z prognoz wynika, że w 2022 roku na Dolnym Śląsku będzie pracować 1,67 mln osób (wzrost względem 2011 roku o 150 tys. osób). Największy przyrost nastąpi w grupie specjalistów (19,1%), operatorów, monterów maszyn i urządzeń (7,6%), przedstawicieli władz publicznych (7,4%) oraz pracowników usług osobistych (5,6%) i handlu (3,2%). Z kolei największy spadek prognozuje się w rolnictwie, leśnictwie i rybołóstwie (19,6%) - czytamy w dokumencie "Zaktualizowana prognoza zatrudnienia według wielkich grup zawodów w przekroju województw na lata 2014-2022". Raport stworzyły Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

- Specjaliści to osoby wykształcone posiadające szczególne umiejętności w danej branży. Mowa przede wszystkim o pracownikach IT i technologii informacyjnej. Poszukiwani będą przede wszystkim programiści i osoby zarządzające sieciami teleinformatycznymi [zdalne naprawianie i zarządzanie siecią – przyp.red.]. Potrzebni są także graficy do tworzenia stron internetowych. Bardzo istotne, żeby nie ograniczać się tylko do jednej specjalności, bo technologie zmieniają się tak szybko, że za 6 lat dana usługa może już nie być potrzebna – mówi dr Łukasz Arendt.

Według Arendta, który jest jednym z twórców prognozy, przyszłością jest inżynieria danych tzw. big data studies. Mowa o specjalistach, którzy przeanalizują ogromne zbiory danych, dzięki czemu powstaną inteligentne systemy zarządzania np. transportem w mieście. We Wrocławiu wiedzę z zakresu zarządzania bazami danych można zdobyć na studiach II stopnia na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

Informatyka to najbardziej popularny kierunek studiów na politechnice. Tuż za nią plasuje się budownictwo oraz geodezja i kartografia. Na Uniwersytecie Wrocławskim prym wiodą chemia i toksykologia sądowa, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz prawo. Z kolei na Uniwersytecie Przyrodniczym weterynaria, gospodarka przestrzenna, a także geodezja i kartografia.

- Prawo wiążę się z prestiżem, ale popyt na usługi prawnicze jest mniejszy. Wiąże się to z otwarciem zawodów prawniczych. Na rynek weszło sporo młodych osób i wypełniło nieliczne luki. Ponadto Polacy nadal nie uznają porady prawniczej za wartościowe dobro, za które trzeba płacić. Jeśli porada napisana jest na jedną stronę, to klient uważa, że prawnik wykonał swoją pracę w 5 minut. Dla społeczeństwa liczy się zasada ilości, a nie jakości – podkreśla Arendt.

Wśród zawodów zaufania publicznego trudniejsze czasy czekają także lekarzy, choć społeczeństwo się starzeje i brakuje rąk do pracy. - Kto i ile zapłaci pielęgniarkom lub lekarzom? Jesteśmy biednym krajem i za opiekę medyczną odpowiedzialne jest państwo. Wynagrodzenia nie są satysfakcjonujące i młodzi lekarze wyjadą za granicę. W ich miejsce przyjadą Ukraińcy – prognozuje dr Arendt.

Humaniści muszą się przekwalifikować - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Rozwój technologii, a co za tym idzie większe dofinansowanie kierunków ścisłych, stawia w trudnym położeniu humanistów. W Japonii trwa już wygaszanie kierunków humanistycznych, ale to skrajny przypadek, który nie powinien rozprzestrzenić się poza Kraj Kwitnącej Wiśni.

- Japończycy są wyalienowani społecznie, nie spotykają się, a relacje utrzymują dzięki technologii. Europie to nie grozi, bo częściej myślimy społecznie niż technologicznie. Popyt na humanistów będzie maleć, ale nie zapominajmy, iż ktoś musi ustalić profil klienta badań marketingowych lub wykorzystać dane zebrane przez informatyków. Absolwentów politologii czy socjologii często zatrudniają korporacje. Przyszłością jest jednak HR, większość firm stawia na rozwój zasobów ludzkich – przyznaje dr Arendt.

Pracę w zawodzie powinni znaleźć absolwenci marketingu, zarządzania, ekonomii i public relations. Obecnie rynek administracji i zarządzania jest nasycony, ale ma to ulec zmianie. Nastąpi wymiana pokoleniowa, a coraz większe znaczenie zyskują media społecznościowe – narzędzie ludzi młodych. Perspektywy dają również kierunki powiązane z ekogospodarką. Odnawialne źródła energii, ekologiczna żywność i tworzenie ekologicznych miast to przyszłość. Należy jednak pamiętać, że w tym sektorze pracę znajdą nie tylko inżynierowie, ale również humaniści, którzy będą w urzędach planować ekopolitykę.

Ponadto nnie wolno zapominać o językach obcych. Angielski i niemiecki to już standard, dlatego warto przyjrzeć się tym bardziej egzotycznym. - Hiszpański, portugalski, chiński i rosyjski – te języki mają coraz większe znaczenie. Znając któryś z nich mamy ułatwioną sytuację na rynku pracy, a wtedy można przebierać w ofertach. Najważniejsze, żeby nie ograniczać się tylko do swojego kierunku. Pedagog nie musi pracować w szkole – kończy dr Arendt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tu we Wrocławiu będzie praca za pięć lat - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska