Tomasz G. skazany za dawanie łapówek wiceprezydentowi...

  Tomasz G. skazany za dawanie łapówek wiceprezydentowi Wrocławia

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Biznesmen Tomasz G. skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu za dawanie łapówek wiceprezydentowi Wrocławia, Michałowi Janickiemu. Sąd nie ma wątpliwości, że Tomasz G. pokrył część kosztów dwóch atrakcyjnych wycieczek byłego już wiceprezydenta. Wycieczki o których mowa to wyjazdy na Barbados w 2011 i Zanzibar w 2010 roku. Biznesmen, zdaniem sądu, liczył na prestiżowe kontrakty przy promocji Euro 2012. Przypomnijmy, że sprawa Michała Janickiego oskarżonego o branie łapówek toczy się w osobnym procesie.
  Sąd: Tomasz G. pokrył część kosztów dwóch atrakcyjnych wycieczek byłego już wiceprezydenta, m.in. na Barbados (na zdjęciu)
  1/5
  przejdź do galerii

  Sąd: Tomasz G. pokrył część kosztów dwóch atrakcyjnych wycieczek byłego już wiceprezydenta, m.in. na Barbados (na zdjęciu) ©Fot. Pixabay

  Uzasadniając wyrok sędzia Michał Kupiec pochwalił prokuraturę za zebrane dowody. Są – mówił – rzetelne i drobiazgowe. Nie ma najmniejszych wątpliwości – przekonuje sąd - że biznesmen zorganizował dwie wycieczki dla wiceprezydenta I to nie dlatego, że byli dobrymi znajomymi od wielu lat. Przeciwnie. Poznali się niedługo przed pierwszym wyjazdem. Był to wyjazd na Zanzibar, organizowany pod koniec grudnia 2010 roku.


  Janicki był wówczas wiceprezydentem, odpowiadał za organizację turnieju Euro 2012, miał dużą swobodę w dobieraniu kontrahentów na zlecenia dotyczące promocji turnieju. Z Tomasza G. zrobił – mówił sędzia - „swego rodzaju konsultanta”. Tomasz G. organizował wycieczki dla wiceprezydenta bo „musiał liczyć”, że spowodują przychylność urzędnika jeżeli chodzi o decyzje co do kontraktów. A były to kontrakty prestiżowe dla firmy Tomasza G. Prokuratura wyliczyła, że wiceprezydent zapłacił aż o 21 tys zł mniej niż powinien za obydwa wyjazdy. Co ciekawe – gdy Tomasz G. organizował wyjazd na Zanzibar – jego końcowa cena była o kilka tysięcy złotych wyższa niż pierwotnie zakładano. Mimo to Michał Janicki „powierzył mu” organizację kolejnego wyjazdu. W październiku 2011 obaj panowie pojechali na Barbados. Sąd nie rozumie dlaczego sam Janicki nie zarezerwował sobie hotelu, choć świetnie wiedział jak to zrobić.

  Oskarżenie dowiodło, że były wiceprezydent nie zapłacił za pobyt w hotelu na Barbados. Zapłacił za niego biznesmen, a było to łącznie 14 tys zł. Tłumaczenia Janickiego jak to się stało były dla sądu niewiarygodne. Szczególnie, że – dowodził sędzia Michał Kupiec – w różnych przesłuchaniach podawał różne wersje. Czasem sprzeczne ze sobą. Przede wszystkim Janicki twierdził, że na Barbados zabrał ze sobą euro w gotówce, a tam płaci się dolarami. Dlatego Tomasz G. zapłacił ze swojej kieszeni 14 tysięcy. Ale zaraz tego samego dnia Janicki miał pojechać do kantoru w pobliskim miasteczku, wymienić euro na dolary i zwrócić dług. Jest nawet pokwitowanie.

  Sąd nie wierzy w ani jedno słowo z tych wyjaśnień. Po pierwsze to niewiarygodne by wiceprezydent – jadąc tak daleko z rodziną o dziećmi – nie sprawdził jaką walutą płaci się na Barbadosie. I zabrał euro, których tam nie przyjmują. Wreszcie po co jeździł do kantoru? Mógł oddać w Polsce po powrocie. Pokwitowanie? Zdaniem sądu jest „niewiarygodne”.

  Pojawiła się też wersja, że były wiceprezydent próbował zapłacić kartą za pobyt w hotelu ale nie została przyjęta. Prokurator sprawdził. Żadnych prób płatności na Barbadosie bank nie odnotował. Wreszcie gotówka – którą Janicki miał zabrać na Barbados i w całości wybrać – pojawiła się w jego oświadczeniu majątkowym. A to powstało już po powrocie z wycieczki.

  Równie nielogiczne, sprzecznie i niespójne są wyjaśnienia obu panów co do wyjazdu na Zanzibar. W tym wypadku – zdaniem oskarżenia – Janiki nie potrafi się rozliczyć z 7 tys zł. O tyle mniej zapłacił za przelot.

  Tomasz G. wyjaśnił sądowi, że wziął od wiceprezydenta pieniądze na bilety ale od razu ich nie kupił. Tylko wydał na inne swoje potrzeby. A potem – gdy już zabrał się za kupowanie – ceny były wyższe. Dopłacił więc różnicę z własnej kieszeni bo mu było wstyd przed Janickim. Ale przecież wiceprezydent miał bilety i znał ich cenę. Więc to co – rzekomo – Tomasz G. chciał przed nim ukryć – wydało się.

  Sąd odrzucił wersję obrony, że całe zamieszanie z brakiem precyzyjnych rozliczeń wynika z bałaganiarstwa. A to jest skutkiem dobrej znajomości obu panów. - Michał Janicki pełnił ważną funkcję publiczną i trudno się spodziewać, że zaniedbał tak istotne kwestie – mówił sędzia. Zwracając uwagę na dużą skrupulatność wiceprezydenta w wypełnianiu oświadczeń majątkowych.

  Oskarżenie domagało się w tej sprawie roku i trzech miesięcy więzienia bez zawieszenia. Sąd ocenił, że wystarczająca będzie kara w zawieszeniu, ale wyższa. Tomasz G. musi też zapłacić grzywnę: 20 tysięcy złotych.

  Wyrok nie jest prawomocny. Obrońca Tomasza G. mecenas Janusz Śliwa nie powiedział nam czy będzie apelacja od tego wyroku. Prokurator Robert Łęcki nie wyklucza jej. Z tego powodu, że oskarżenie domagało się kary bez zawieszenia. Tomasza G. na ogłoszeniu wyroku nie było.

  Przypomnijmy, że Michał Janicki odpowiada za przyjęcie tych łapówek, a także za niedopełnienie obowiązków, w innym procesie. On jeszcze trwa. Sąd zwrócił uwagę, że w tamtej sprawie nie będzie możliwe wykorzystanie niektórych dowodów, po jakie można było sięgnąć w procesie Tomasza G.

  Kiedy w lipcu 2015 roku kierowany był akt oskarżenia były wiceprezydent przekonywał, że przestępstwa nie popełnił i jest tego pewien. Zapewniał, że wytłumaczył się w śledztwie z wszystkich wydatków. I z jego wyjaśnień wynika, że za obydwa wyjazdy zapłacił z własnej kieszeni. Jego obrońca, mecenas Przemysław Skoczek, mówił nam wtedy, że akt oskarżenia w tej sprawie nie powinien trafić do sądu. Jego zdaniem, nie było ku temu podstaw, bo wszystko zostało wyjaśnione na korzyść Janickiego.

  Teoretycznie jest możliwe, że sąd, przed którym staje były wiceprezydent Wrocławia, inaczej oceni dowody i uniewinni.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakie to szczęście że nasz prezydent pan rafał poza podejrzeniami

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   tak się bałem, żeby na jego osobę nie padł cień jakichś podejrzeń czy oskarżeń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyli to nie jest równoznaczne z tym, że Janicki

   dostanie wyrok za BRANIE łapówek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Czy ktoś może to objaśnić szerzej?

   Moze tamten tylko dawał, a ten w zasadzie to wcale nie brał....
   Tak trudny temat to chyba tylko sam Adrian moze ogarnąć....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drakońska kara

   ML (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Drakoński wyrok. Prawdopodobnie sąd zniszczył życie uczciwego biznesmena. Na szczęście sąd za drobne wykroczenia daje wyższe kary.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podatki w kanał

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   dla mnie osobiście wyrok pokazuje ze łapówki płyną dalej ?
   czy sąd się zbłaźnił czy to normalne przymykać oko dla łamanie prawa?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biedny Tomasz

   Ojojoj... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   Taka straszliwa kara....w zawieszeniu... to okropne.... chyba przeczeka ją w hotelu na Zanzibarze. Albo nie, lepiej na Malediwach. W końcu skazuje się po to, żeby człowieka zresocjalizować.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tomasz ojojoj

   Zanzibar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ten Pan Tomasz G to raczej w indonezji urzeduje tam ekstradycja nie obejmuje wiec mozna sie bawic do woli.. ;-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niedługo pan Janicki będziemiał sponsorowany wyjazd do Wołowa.

   kalaudia pipka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam wrażenie, że sąd

   mieszaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   najdalej to był w Wieruszowie. Jeśli terminal odrzucił kartę jeszcze na Barbados, to w systemie polskiego banku nie będzie takiej informacji. Miałem podobnie w Hongkongu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Możliwe

   Cynik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Ale będzie informacja w systemie VISA albo Master Card i sąd raczej nie miał problemów, żeby to sprawdzić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozbawiony

   Wesoły (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   No chyba nie z tego powodu zaczęliście wybielać pana Dutka? :-) bez sensuuuu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cóż

   Buka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Przyjdzie i czas na wyrok dla Janickiego...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a kto

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 1

   wypromował Janickiego na wiceprezydenta ? Pewnie krasnoludki ! A co z innymi oskarżonymi , pochowanymi póki co w miejskich spółkach ? Jak tam p. Bogusz i spółka ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama