Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Takie dzieła tylko na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Takie dzieła tylko na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Małgorzata Matuszewska

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz fascynują w każdym wnętrzu, także dworcowym. A są otoczone malarstwem i innymi dziełami
1/10
przejdź do galerii

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz fascynują w każdym wnętrzu, także dworcowym. A są otoczone malarstwem i innymi dziełami
©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

Świetne dzieła sztuki obejrzycie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Prace znakomitych polskich twórców wybrali na ekspozycję Mariusz Hermansdorfer, kiedyś dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a teraz kolekcjoner, oraz Bożena Kowalska, organizatorka wielu wystaw w Polsce i za granicą.
Bożena Kowalska prezentuje malarstwo Wojciecha Fangora, Romana Opałki i Kajetana Sosnowskiego, a Mariusz Hermansdorfer dzieła Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora i Aliny Szapocznikow.

- Do świata kuratorów tej eks-pozycji wprowadził mnie Józef Hałas, znakomity malarz. Na jednym z wernisaży rozmawiali o najważniejszych twórcach polskiej sztuki współczesnej. Zaproponowałam im organizację wystawy - opowiada Magdalena Mielnicka, szefowa galerii nadworcu Wrocław Główny i koor-dynatorka ekspozycji.


- Cieszę się bardzo, że w tym wnętrzu widzę obrazy Romana Opałki - komentuje Mariusz Hermansdorfer.

- Wybieraliśmy dzieła niezależnie od siebie. Szkoda, że nie wiedziałam, że kolega chce pokazać prace Władysława Hasio-ra, bo sama mam jedno z nich - uśmiecha się Bożena Kowalska.

W oryginalnym wnętrzu dworcowym można pomedytować nad obrazami Opałki, przyjrzeć się „Sztandarowi” Hasiora, skupić na bardzo ekspresyjnym obrazie „Próba walki z ciemnością” Hasiora, przedstawiającym nóż wbity w czerń.

Wystawę znajdą Państwo w holu - stojąc przodem do głównego zegara, trzeba iść w prawo do końca holu. Za darmo można zwiedzać ją od wtorku do piątku w godz. 12-17, w soboty i niedziele do godz. 16. W tę sobotę o godz. 12 o sztuce można porozmawiać z Bożeną Kowalską. Spotkanie z Mariuszem Hermansdorferem planowane jest pod koniec czerwca.Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Remonty ulic, rewitalizacja kamienic !!!!

Berr (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Zamiast wydawać pieniądze na nastepne (za przeproszeniem) gówna nikomu nie potrzebne, miasto niech zajmie sie remontem ulic i rewitalizacja kamienic, ochrona zabytkow ,mieszkaniami dla ludzi!!!!...rozwiń całość

Zamiast wydawać pieniądze na nastepne (za przeproszeniem) gówna nikomu nie potrzebne, miasto niech zajmie sie remontem ulic i rewitalizacja kamienic, ochrona zabytkow ,mieszkaniami dla ludzi!!!!
Moze czas zlozyc zawiadomienie do prokuratury za marnotrastwo pieniedzy publicznych!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Do pelni szczescia prosimy o koszt tego wydarzenia, wynajecie, przygotowanie sal

maruda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

kasa dla tego starszego pana i pani w podobnym wieku - kuratorów wystawy. Moze robia to charytatywnie?
Czy UM Wroclaw dokladal sie do tego cuda? Ptaki bez glow (kazdy dowolny blacharz takie...rozwiń całość

kasa dla tego starszego pana i pani w podobnym wieku - kuratorów wystawy. Moze robia to charytatywnie?
Czy UM Wroclaw dokladal sie do tego cuda? Ptaki bez glow (kazdy dowolny blacharz takie pospawa jak popije) tej Akabanowicz (jej prace byly w NYC WOW!) kosztowaly UMW 300 tys o ile pamietam artykuly. Miejsce na Dworcu mialibyc wynajete na kolejna nikomu nie potrzebna galerie - przez miasto - za ile/na ile?
Rzezby ludzi bez znaczenia dla kraju, ot lepi ze starych szmat jakie bzdury. A inni sie nad tym s...aja bo tak wypada. Ta sa bzdury.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo