Ważne
  Szóstoklasiści napisali dziś sprawdzian po raz ostatni

  Szóstoklasiści napisali dziś sprawdzian po raz ostatni

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sprawdzian szóstoklasisty w szkole podstawowej nr 67 we Wrocławiu

  Sprawdzian szóstoklasisty w szkole podstawowej nr 67 we Wrocławiu ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  Na Dolnym Śląsku sprawdzian napisało ponad 22 tysiące uczniów, którzy kończą w tym roku szkoły podstawowe. To był wyjątkowy sprawdzian, bo ostatni w historii. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała likwidację sprawdzianu szóstoklasisty. Projekt ustawy o systemie oświaty został w drugiej połowie marca skierowany do konsultacji. Rezygnacja ze sprawdzianu w szkołach podstawowych to jedna z ważniejszych zmian.
  Sprawdzian szóstoklasisty w szkole podstawowej nr 67 we Wrocławiu

  Sprawdzian szóstoklasisty w szkole podstawowej nr 67 we Wrocławiu ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  Podczas wrocławskiej debaty o zmianach w edukacji Anna Zalewska stwierdziła, że „cały świat odchodzi od pisania testów w szkołach”.

  - Takie sprawdziany kumulują u małych dzieci niepotrzebny stres - przekonuje pani minister.

  Według niej należy koniecznie zmienić system egzaminacyjny w Polsce, bo jest niewydolny. Będą ponadto oszczędności, bo sprawdzian szóstoklasisty kosztuje w skali kraju aż 20 mln zł.

  Dla wielu osób decyzja minister Zalewskiej nie jest niespodzianką. Od samego początku zwracano uwagę, że z tego egzaminu niewiele wynika. Jeśli uczeń zamierza kontynuować naukę w gimnazjum w swoim rejonie, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma żadnego znaczenia. I tak zostanie przyjęty.  Natomiast punkty mogły decydować o tym, czy szóstoklasista zostanie przyjęty do gimnazjum spoza rejonu, społecznego lub prywatnego.

  Dodać należy jednak, że w gimnazjach specjalnych, np. dwujęzycznych, organizowane są dodatkowe egzaminy, które muszą zdać uczniowie starający się o przyjęcie do takiej szkoły. W nich więc też nie będzie rewolucji.

  Dr Barbara Kutrowska, pedagog i wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, nie ma wątpliwości, że likwidacja sprawdzianu to dobre rozwiązanie. - Właściwie niczemu on nie służył, a powodował ogromny stres u dziecka oraz jego rodziców - mówi pedagog.

  A co z argumentem, że wyniki sprawdzianu są przydatne nauczycielom? - Im nie jest potrzebna informacja, jak konkretne dziecko wypadło na sprawdzianie, bo i tak muszą pracować z uczniami o różnych potrzebach edukacyjnych - podkreśla Barbara Kutrowska.

  Informacja zwrotna  - Nauczyciele mogą wykorzystywać m.in. komputery, uczniowie będą na nich rozwiązywać zadania - opowiada dr Barbara Kutrowska. - Kolejną propozycją jest ocenianie kształtujące. O co chodzi? Najpierw podaje się cele lekcji, a potem sprawdza, czy zostały osiągnięte. Podsumowanie lekcji jest szalenie ważne. Warto również do celów odnosić się w trakcie lekcji. Według niej niezwykle istotne jest monitorowanie przez nauczycieli postępów uczniów w trakcie lekcji.

  - Dzięki monitorowaniu i podsumowywaniu uzyskujemy od uczniów informację zwrotną, która pozwala nam ocenić, „gdzie jesteśmy”. Nasi uczniowie pracują w różnym tempie, różne są sposoby ich uczenia się. Nauczyciel musi w każdym momencie lekcji wiedzieć, na jakim etapie realizacji celów są jego uczniowie, aby w razie potrzeby modyfikować jej przebieg - zauważa wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

  Rodzicu, pamiętaj o zgłoszeniu woli  Rodzice uczniów, którzy kończą szkoły podstawowe, mają czas do 27 kwietnia na złożenie pisemnych zgłoszeń woli przystąpienia do sprawdzianów w gimnazjach, w których będzie przeprowadzone dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne. Dotyczy to na przykład gimnazjów dwujęzycznych lub sportowych.

  Elektroniczna rekrutacja do wrocławskich gimnazjów rozpocznie się 1 czerwca. Rodzice mogą wybrać maksymalnie trzy szkoły. Do 15 lipca powinna być znana lista uczniów, którzy dostali się do danej szkoły.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   złe posunięcie

   weryfikator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Rezygnacja z tego sprawdziany jest poważnym błędem. Że stresujący? Całe życie jest stresujące. Jasne, że lepiej pozwalać na zabawy telefonami komórkowymi ...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rezygnacja

   Ww (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Rezygnacja to powinna być ale z takiego posunięcia jakim było utworzenie gimnazjum,komu tak bardzo przeszkadzało 8siem klas podstawowej szkoły. to gimnazjum jest lepsze ...w czym??? chyba właśnie...rozwiń całość

   Rezygnacja to powinna być ale z takiego posunięcia jakim było utworzenie gimnazjum,komu tak bardzo przeszkadzało 8siem klas podstawowej szkoły. to gimnazjum jest lepsze ...w czym??? chyba właśnie by teraz się zabijać na forach kto ma racje,idiotyczne punktowanie dzieciaków dużo punkcików kujon..mało punkcików głupek...a stres to jeszcze ich dopadnie dajmy się im wykazać .....to nie wyścig szczurów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie zgadzam się

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Ten sprawdzian nic nie wnosił. Wszystkie odpowiedzi są oceniane według klucza, nie uczy się kreatywności. Test gimnazjalistów jest ok, ale dla szóstoklasistów? Zbędny wydatek. I tak każdy dostaje...rozwiń całość

   Ten sprawdzian nic nie wnosił. Wszystkie odpowiedzi są oceniane według klucza, nie uczy się kreatywności. Test gimnazjalistów jest ok, ale dla szóstoklasistów? Zbędny wydatek. I tak każdy dostaje się do swojego rejonowego gimnazjum.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawdzian szóstoklasisty

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Hej, mamy odpowiedzi:

   sprawdzian2016.altervista.org

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo