Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia superksiężyca nad Polską [WASZE ZDJĘCIA]

JEW
Superpełnia Księżyca 2016. To była nie lada gratka dla miłośników astronomii i oglądania nieba. Na nocnym niebie z poniedziałku na wtorek (14/15 listopada 2016) widzieliśmy ostatnią z trzech tegorocznych tzw. superpełni Księżyca. Co to oznacza? Księżyc podczas tzw. superpełni będzie o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni. Niezwykle jasny i duży księżyc będziemy mogli zaobserwować na wieczornym niebie, pod warunkiem, że nie zakłócą nam tego chmury. Jest szansa, że wieczorem niebo nad Wrocławiem będzie tylko częściowo zachmurzone.

Ostatni raz podobną superpełnię księżyca mieliśmy w Polsce aż 68 lat temu - w 1948 roku. 14 listopada 2016 Księżyc znajdzie się w odległości 356,523 kilometrów, czyli najbliżej Ziemi od początku tego stulecia.

SUPERPEŁNIA KSIĘŻYCA - PEŁNIA SUPERKSIĘŻYCA

-

CO TO JEST?

Pełnia superksiężyca lub inaczej superpełnia Księżyca od zwyczajnej pełni różni się ona tym, że Księżyc znajduje się wyjątkowo blisko Ziemi i jednocześnie świeci najmocniej światłem odbitym. Definicję superksiężyca wymyślił przeszło 35 lat temu astrolog Richard Nolle. Zgodnie z nią w tym roku aż trzy pełnie zaliczają się do miana superksiężyca.

Superpełnia Księżyca

nie będzie miała dużego wpływu na Ziemię. Pływy będą większe niż o kilka centymetrów od tych obserwowanych podczas zwyczajnych pełni.

Moment pełni Księżyca przypada w poniedziałek 14.11 o godz. 14.52. Oczywiście zjawisko to będzie znacznie lepiej widoczne po zmroku. Księżyc będzie widoczny na niebie jako obiekt nieco większy i jaśniejszy niż zazwyczaj, jednak nie będzie to nie wiadomo jak widowiskowe - jak podają niektórzy. W zasadzie to różnicę pomiędzy superksiężycem a Księżycem w apogeum trudno nam będzie w ogóle dostrzec, zwłaszcza że nie będziemy mieć pod ręką materiału porównawczego (a więc Księżyca w apogeum wiszącego na niebie obok superksiężyca).

Osoby często odczuwające różne dolegliwości podczas pełni, mogą się poczuć gorzej, więc czeka je nieprzespana noc.
Ostatnia wyjątkowo duża pełnia miała miejsce w marcu 2011 roku, wówczas okazała się największą od 18 lat.

PASJONUJECIE SIĘ ASTRONOMIĄ? ROBICIE ZDJĘCIA WYJĄTKOWEGO KSIĘŻYCA? WYŚLIJCIE JE DO NAS NA ADRES [email protected] z dopiskiem "KSIĘŻYC". Opublikujemy je w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska