Superniania podpowiada jak bawić się z dziećmi

Superniania podpowiada jak bawić się z dziećmi

Agata Bociek

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Superniania podpowiada jak bawić się z dziećmi
1/8
przejdź do galerii

©Agata Bociek

Dorota Zawadzka, znana jako superniania, psycholog i ekspertka od wychowywania dzieci, odwiedziła Wrocław. Podczas warsztatów podpowiada rodziców jakie zabawy doskonalą umiejętności dzieci, w jaki sposób odkrywać talenty u najmłodszych i tłumaczy, dlaczego powinniśmy angażować do zabawy wszystkie zmysły najmłodszych.
Spotkania z Dorotą Zawadzką prowadzone są w trzech blokach tematycznych. W sobotę na pierwszych warsztatach ”Trening czyni mistrza, czyli w co bawić się najczęściej. O zabawach, które uczą i doskonalą umiejętności naszych dzieci” pojawiło się wielu żądnych wiedzy rodziców.

- Dzieci lubią prawdziwe rzeczy, musimy na to uważać. Mając do wyboru plastikowy nóż a normalny, dla dorosłych, najmłodsi wybierają zwykle ten drugi – podkreślała Zawadzka i odradzała też kupowanie zbyt wielu zabawek dla dzieci.
- To tak jak z kobiecą szafą, która jest pełna, ale często kobiety nie mają co na siebie włożyć. Dziecko gubi się w zbyt wielu zabawkach. Kolor powinien się pojawiać, ale też musimy być ostrożni, nie przesadzać. Do pewnego wieku dzieci lubią pastele, potem wolą intensywne barwy – tłumaczyła.

Dorota Zawadzka podkreślała, że wychowanie to głównie czas. Rodzice zadawali mnóstwo pytań m.in. czy stosować kary, co zrobić, kiedy dziecko bawi się zabawkami przeznaczonymi dla innej grupy wiekowej, czego i kiedy zakazywać. Superniania wyjaśniła wszystkie kwestie.

Zdradziła, że często jest pytana o to, jak nauczyć dzieci przegrywać. - Nie powinniśmy uczyć dzieci przegrywać, tylko tego jak wygrywać i jak radzić sobie z porażką.

Adam Nowak, tata 19-miesięcznego Franka, zapytał ekspertkę, kiedy można rozpoznać, że dziecko zamiast przelotnych zainteresowań, ma już jakąś poważniejszą pasję. Dorota Zawadzka wyjaśniła, że po 13. roku życia zwykle da się już zauważyć, że dziecko czymś się mocniej pasjonuje. We wcześniejszych latach rozwoju dzieci mają prawo często zmieniać zainteresowania.

- Na tych warsztatach dowiadujemy się tego, czego normalnie nikt by nam nie wyjaśnił – podsumował Adam Nowak.

Warsztaty z Dorotą Zawadzką odbywają się w ramach „Miasteczka Zmysłów” w Humanitarium przy ul. Stabłowickiej 147a. Można z nich skorzystać jeszcze dziś do godz. 16.

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sprawdzone zabawy z dziećmi

Justyś (gość)

Zgłoś naruszenie treści

oo ja też czasem z kraftowni korzystam, świetna stronka z pomysłami na zajęcia dla dzieci. te pomysły superniani nie wszystkie jakoś mi się podobają, wolę swoje i sprawdzone już :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zabawy

Karolina_jag (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Super pomysły, korzystam jeszcze z www.kraftownia.pl, im więcej pomysłow tym lepiej. Czas szybciej i przyjemniej mija i dzieci są zadowolone :))

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zabawa

kalka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Bardzo fajna jest ta strona, już z synem wybraliśmy zadanie do wykonania :) Fajnie, że można jeszcze dodatkowo mieć za to nagrody.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zabawy

rosia (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dzieci znudzone potrafią dać popalić :D ja znalazłam kilka fajnych pomysłów na zabawy tutaj https://badzdlamnie.pl/badz-dla-mnie-podroznikiem-w-czasie/-/wyzwanie/zadanie-kapsula-czasu

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy to ta od łamania charakterów?

? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Ta, co zaleca gnoić dzieci karnym jeżem, żeby wiedziały, że nie mają nic do gadania, a rodzice mogą z nimi zrobić wszystko?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oho :D

złośliwiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Oho, ktoś tu z domu wyniósł niezłą frustrację i kompleksy :D

Dziecko to dziecko, z natury jest roszczeniowe i zaborcze. Pozwolisz na wszystko to na głowę wejdzie. Rosną potem takie małe agrestwne...rozwiń całość

Oho, ktoś tu z domu wyniósł niezłą frustrację i kompleksy :D

Dziecko to dziecko, z natury jest roszczeniowe i zaborcze. Pozwolisz na wszystko to na głowę wejdzie. Rosną potem takie małe agrestwne chamidła bez kszty wychowania i kultury. Wychowanie bezstresowe się nie sprawdziło, na poziom kompleksów przeważnie nie ma wpływu, za to tworzy osoby bez charakteru, bez zasad i wychowania. Jesteśmy stworzeniami stadnymi, społeczeństwo to grupa. Aby dobrze funkcjonowało, każdy musi znać swoje miejsce. Czas na jego wypracowanie jeszcze przyjdzie, a na starcie życia dziecko musi (dla swojego dobra i bezpieczeństwa) wiedzieć że w hierarchii społecznej jest niżej niż dorosły. I tyle. Pozycję w stadzie wypracuje sobie jak dorosnie i SWOIMI osiągnięciami coś pokaże. Pozycja rodziny nie powinna kształtować samooceny dziecka, potem mamy takich narwanych gowniarzy w drogich samochodach, którzy myślą że jak rodzice mają kasę to im wszystko wolno i że są niesmiertelni.
Karny jeż to bardzo łagodna kara, bez brutalizmu, ale mająca nauczyć dziecka że decyzja rodzica nie powinna być podważana, oraz że za łamanie zasad społecznych (w tym: rodzinnych) człowieka spotyka kara - a rodziców uczy konsekwencji w wychowywaniu dzieci.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pytanie do eksperta

trk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

Czy te same gry wykorzystywała Pani Superniania podczas wychowywania synka?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ile jadu

z. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

można być super fachowcem a i tak nigdy nie wiadomo co wyrośnie z ziarna... po co tyle jadu wylewać w komentarzu...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo