Strzelali do terrorystów i odbijali zakładników. Ćwiczenia...

  Strzelali do terrorystów i odbijali zakładników. Ćwiczenia obrony cywilnej na WSOWL

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Strzały, wybuchy granatów, jęki rannych, a także odbicie i ewakuacja zakładników - to wszystko można było zobaczyć i usłyszeć w piątek w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych podczas ćwiczeń dla służb obrony cywilnej.
  Strzelali do terrorystów i odbijali zakładników. Ćwiczenia obrony cywilnej na WSOWL
  1/24
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  We Wrocławiu w 273 formacjach obrony cywilnej służy 1673 osób. To przede wszystkim żołnierze, policjanci, ale także strażacy czy ratownicy medyczni. O ewentualnych zagrożeniach wrocławian informuje 35 syren alarmowych rozmieszczonych głównie na dachach wieżowców. W ewidencji budowli ochronnych Wrocławia figuruje z kolei 312 budowli ochronnych, zakładowych jak i przeznaczonych dla pozostałej ludności. Wśród nich 16 to budynki wolnostojące - m.in. poniemieckie schrony przy ul. Stalowej, Słowiańskiej, Ładnej i pl. Strzegomskim.

  – Zadaniem osób zaangażowanych w obronę cywilną jest przede wszystkim ochrona ludności, zakładów pracy, dóbr kultury, a także pomoc poszkodowanym podczas wojny, zamachów terrorystycznych czy klęsk żywiołowych – wyjaśnia płk Witalis Pellowski, dziekan wydziału nauk o bezpieczeństwie WSOWL. – Każdy z ratowników, którzy służą w ramach obrony cywilnej w ciągu pięciu lat musi zdobyć 180 punktów, potwierdzających kwalifikacje – dodaje.

  Punkty można zdobyć m.in. podczas ćwiczeń, jakie dziś odbyły się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Na poszczególnych stanowiskach można było poćwiczyć m.in. zakładanie opatrunków w kompletnych ciemnościach, ratowanie rannych w górach. Co ciekawe, stanowiska były dostępne także dla cywilów.

  Punktem kulminacyjnym ćwiczeń była ewakuacja żołnierzy przy pomocy transportera Rosomak oraz odbicie zakładników porwanych przez terrorystów. Wzięli w nim udział zarówno żołnierze, strażacy jak i ratownicy medyczni.

  – Chodziło o wyćwiczenie i skoordynowanie działań wszystkich służb zaangażowanych w obronę cywilną. Teorii można się wyuczyć na pamięć, sprzęt jest ogólnodostępny, ale zdarzają się sytuacje, które nie znalazły się w podręcznikach, bo są trudne do opisania lub występują na tyle rzadko, że są po prostu pomijane – twierdzi płk Pellowski. – Poza tym nie możemy stać w miejscu, bo choć zagrożenia pozostają mniej więcej podobne, to zmieniają się dostępne środki i metody, również wykorzystywane przez napastników – dodaje.

  Ważne jest też wyrabianie prawidłowych nawyków. – Żołnierz w czasie akcji nie myśli, a reaguje. Dla przykładu ćwiczyliśmy dziś ewakuację rannych przy pomocy transportera opancerzonego Rosomak. Żołnierze musieli zwracać uwagę choćby na to, w którą stronę ustawią nosze, tak by lekarz mógł łatwo podać rannemu kroplówkę – wyjaśnia kpt. Artur Żelichowski z WSOWL.

  Kolejne ćwiczenia służb obrony cywilnej pod kryptonimem „Kryzys 2017” odbędą się we Wrocławiu na początku czerwca. Wezmą w nich udział służby, które będą zabezpieczały w lipcu The World Games.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Symulacje dla symulantów. :)

   vitek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Oby nie musieli nigdy w realu doświadczać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a my dalej bawimy sie w jezdzenie ambulansami zamiast walic czolgami?

   ex_wojskowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   podczas wymiany ognia nie jest celem zabic przeciwnika, ale zranic go tak aby zaangazowac innych w pomoc. martwy nie potrzebuje pomocy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama