Ważne
  Strażacy z Wrocławia zbierają w sieci na nowy samochód

  Strażacy z Wrocławia zbierają w sieci na nowy samochód

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  OSP JRS we Wrocławiu ratuje życie z pomocą psów ratowniczych
  1/11
  przejdź do galerii

  OSP JRS we Wrocławiu ratuje życie z pomocą psów ratowniczych ©OSP JRS we Wrocławiu

  Jednostka ratownictwa specjalistycznego z wrocławskiej ochotniczej straży pożarnej zbiera pieniądze na zakup nowego samochodu do przewozu psów ratowniczych. Potrzeba jeszcze 70 tys. złotych.
  Jeden z samochodów, którymi obecnie dysponują ratownicy ma już przejechane 270 tys. kilometrów, do tego w obecnie wykorzystywanych autach brakuje miejsca. Psy podróżują w plastikowych transporterach, w których latem jest bardzo gorąco, a zimą zbyt chłodno. Podczas większej akcji ratowniczej nawet kilka psów podróżuje w jednym transporterze albo starają się czuwać pod nogami strażaków. Nie jest to ani bezpieczne, ani komfortowe.

  - Po takiej podróży pies ratowniczy zamiast mieć motywację do ciężkiej pracy, w której ratuje ludzkie życie, potrzebuje chwili na odpoczynek. Jest to szczególnie dotkliwe podczas upałów. Zakup nowego auta poprawi warunki podróży przewodników i ich podopiecznych, dzięki czemu ich praca będzie bardziej efektywna - tłumaczy Łukasz Telus, naczelnik OSP JRS we Wrocławiu.

  OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu jest największą w Polsce grupą specjalizującą się w poszukiwaniu osób zaginionych w terenie i pod gruzami budynków. W jednostce działa 42 strażaków ochotników, którzy szkolą 30 psów.

  W 2016 roku jednostkę wzywano do 34 akcji poszukiwawczych. Życie uratowano czterem osobom zaginionym, a w pozostałych akcjach zaginieni byli odnajdywani przez inne osoby zaangażowane w poszukiwania.

  Ochotnicy zebrali już 145 tys. zł. To pieniądze z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz od sponsorów. Jednak żeby zrealizować cel potrzeba jeszcze minimum 70 tys.zł. Ratownicy liczyli na wsparcie gminy Wrocław, niestety miasto odmówiło. Dlatego też ostatnią szansą jest internetowa zbiórka i wsparcie kolejnych sponsorów, którzy chcieliby się włączyć w ten projekt. - W tym tygodniu musimy ogłosić przetarg, a płatności za samochód dokonamy w grudniu. Mamy miesiąc, żeby podjąć decyzję jakie auto kupić - przyznaje Telus.

  Strażaków można wesprzeć w serwisie Pomagam.pl - wystarczy kliknąć poniższy link i wpisać kwotę darowizny. Niepotrzebna jest żadna rejestracja, a całość zajmuje kilka minut.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanie

   priorytety (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ile poszło na gó....ne imprezy w tym roku?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pismaki

   Pismaki pismaczyny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Pisaliście o tym wczoraj. Czyżby brakowało brukowcowi tematów ????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "..miasto odmówiło"....

   adeq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   no tak przecież 70tyś zł to pensja 2-3 piłkarzy - miesięczna!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Ratownicy liczyli na wsparcie gminy Wrocław, niestety miasto odmówiło."

   nadworny błazen Rafałka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Jak powiedział rzecznik UM, pieniądze są potrzebne na ułożenie trawnika na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Dlatego miasto nie może pomóc w zakupie samochodu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marylin sama sie nie splaci!!

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   ale tak to jest jak dysydentom tylko syf w glowie!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo