Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na komary. Unikaj alkoholu, ubieraj się kolorowo

Małgorzata Zagrodzka, mgl
Pixabay
Zbliża się okres wyjątkowej aktywności małych krwiopijców. Nękają, gryzą, bzyczą nad uchem i nie dają spać. Komary to wyjątkowo znienawidzone owady, o których najchętniej myśli się z potrzebą natychmiastowej ich likwidacji. Czasami niewidoczne, a jednak potrafią uprzykrzyć wakacyjne wieczory.

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że na miejsce jednego unieszkodliwianego komara pojawiają się cztery nowe. Wielu z nas ma wrażenie, że jest głównym celem ataku komarów. Osoba siedząca obok tylko raz na jakiś czas klepnie się po ramieniu, podczas gdy ty wręcz nie możesz się od nich opędzić i w duchu wyklinasz to przekleństwo wołając, dlaczego ja? Prawda jest taka, że niektórzy z nas są magnesem dla komarów.

Kogo komary gryzą chętniej
Kobiety w ciąży stanowią wyraźny punkt dla owadów z racji, zwiększonego wdychania przez nie dwutlenku węgla, na który komary reagują. Dzięki specjalnemu narządowi, komar jest w stanie wykryć dwutlenek węgla z odległości przeszło 150 metrów. Dlatego też dzieci są rzadziej gryzione przez te owady niż dorośli.

Sportowcy i osoby, które cierpią na nadmierną potliwość także są narażeni na atak. Komar bardzo aktywnie reaguje na pot i ciepło, a także na kwas mlekowy, moczowy i amoniak zawarty w pocie, który wydzielany jest podczas wysiłku fizycznego.

Sądzi się, że grupa krwi także nie pozostaje obojętna dla komara. Badania amerykańskich naukowców wskazują, że osoby z grupą krwi 0 są częściej obiektem żeru komarów. Natomiast osoby z grupa krwi A są rzadziej kąsane.

Alkohol również sprzyja pogryzieniom. Podczas picia alkoholu zwiększa się wydzielanie etanolu w pocie co dodatkowo stanowi magnes dla owadzich wampirów.

Ubieraj się kolorowo
Kolor odzieży też nie pozostaje bez znaczenia. Kłujące owady przyciągają ubrania w ciemnych kolorach takich jak czarny, granatowy i czerwony. Ponad to ciemna odzież szybciej się nagrzewa, co komary natychmiast wychwytują, gdyż reagują na ciepło. Atrakcyjne dla tych owadów są również bakterie, naturalnie żyjące na skórze.

Tam gdzie są one zwiększone, tam komary chętniej atakują, czyli np. na stopach i kostkach. - Przede wszystkim, aby dobrze się zabezpieczyć przed ukąszeniami, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, które będą odstraszały komary. Wszystkie środki dostępne w sklepach na pewno pomogą nam odstraszyć te owady. Należy oczywiście stosować się do instrukcji, aby nie zaszkodzić skórze. Istnieje również cały wachlarz naturalnych sposobów walki z komarami - informuje Śląskie Towarzystwo Entomologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska