Śmierć na komisariacie: Policjant, który użył paralizatora...

  Śmierć na komisariacie: Policjant, który użył paralizatora zawieszony

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Rybak

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tak w niedzielę rano wyglądało zatrzymanie Igora Stachowiaka na wrocławskim Rynku
  1/11
  przejdź do galerii

  Tak w niedzielę rano wyglądało zatrzymanie Igora Stachowiaka na wrocławskim Rynku ©kadr z filmu

  Policjant, który w niedzielę podczas zatrzymywania na wrocławskim Rynku 25-letniego Igora Stachowiaka użył paralizatora został zawieszony w czynnościach służbowych - dowiedział się nieoficjalnie portal GazetaWroclawska.pl. Powodem ma być wykorzystanie tego urządzenia niezgodnie z przepisami. Prawo zabrania używania paralizatora wobec osoby, która ma założone kajdanki. A tak miało być w tej sytuacji. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, wobec funkcjonariusza wszczęto postępowanie dyscyplinarne.
  - Mogę tylko powtórzyć, że funkcjonariusze są odsunięci od zadań służbowych i są do dyspozycji prokuratora - mówi Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji. Petrykowski nie odpowiada na pytanie, czy ta decyzja ma związek z niewłaściwym użyciem paralizatora. Mówi jedynie, że te kwestie będą także wyjaśniane podczas śledztwa.

  Według naszych nieoficjalnych informacji, trzech z czterech interweniujących w niedzielę funkcjonariuszy jest na zwolnieniach lekarskich. A jeden - ten który miał użyć wobec człowieka z kajdankami na rękach paralizatora - został zawieszony.

  Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak poinformował dziś, że po tragedii we Wrocławiu prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, wszczęte też zostało postępowanie dyscyplinarne wobec funkcjonariusza.

  Igor Stachowiak - przypomnijmy - zmarł w niedzielę po godzinie 8 we wrocławskim komisariacie Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej. Wcześniej był zatrzymany na wrocławskim Rynku. Zatrzymania dokonano w związku z podejrzeniem, że wrocławianin był poszukiwany w sprawie oszustwa. Póki co, nie ujawniono o jakie oszustwo chodzi i jaka prokuratura Igora Stachowiaka poszukiwała.

  Według policji, mężczyzna na Rynku zachowywał się bardzo agresywnie. Czterej interweniujący funkcjonariusze nie mogli sobie z nim dać rady i dlatego użyto paralizatora. Później - już na komisariacie - mężczyzna miał stracić przytomność. Reanimacja nie uratowała go.


  Film z zatrzymania Igora S.  Dlaczego zmarł? Według prokuratury, sekcja zwłok nie odpowiedziała na to pytanie. Konieczne są dodatkowe badania. Wiadomo, że na jego ciele były obrażenia. Zdaniem rodziny, 25-latek po prostu został pobity. Prokuratura potwierdza, że miał obrażenia ale jej zdaniem nie przyczyniły się do śmierci. I nie wiadomo kiedy powstały.

  W środę komendant wojewódzki policji Arkadiusz Golanowski sugerował, że Igor Stachowiak mógł doznać obrażeń jeszcze przed zatrzymaniem (kliknij i przeczytaj więcej na ten temat). Ale rodzina odpowiada, że jest wielu świadków, którzy widzieli Igora na Rynku. I nie miał na twarzy ani szyi żadnych obrażeń.
  Dziennikarze portalu GazetaWroclawska.pl dotarli do jednego z takich świadków. To kobieta, która nagrała telefonem komórkowym fragment interwencji policji na Rynku. Widziała Igora Stachowiaka chwilę przed rozpoczęciem działań przez policję. Twierdzi, że żadnych śladów pobicia nie zauważyła. Wiemy, że policja zabezpieczyła monitoring z lokalu, w którym noc z soboty na niedzielę spędził Igor.

  7 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Wrocławskiej

  Tak wyglądało zatrzymanie Igora S. "Cały czas wołał o pomoc" [FILM]

  Tak wyglądało zatrzymanie Igora S. "Cały czas wołał o pomoc" [FILM]

  Link do głównego zdjęcia

  ©Screen z filmu  Tymczasem śledztwo w sprawie dramatu na komisariacie przejęła Prokuratura Okręgowa w Legnicy. I ma ono być prowadzone na tym szczeblu a nie w prokuraturze rejonowej. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwróci się o udzielenie informacji i wyjaśnień w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu i Komendanta Wojewódzkiego Policji.

  Od niedzieli codziennie po południu pod komisariatem organizowane są manifestacje. We wtorek i środę przerodziły się one w zamieszki i walki z policją. We wtorek zatrzymano 9 osób, a w środę - 34, w tym trzy nieletnie.

  33 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Wrocławskiej

  Znów zamieszki na Legnickiej. Apel rodziny nie pomógł

  Znów zamieszki na Legnickiej. Apel rodziny nie pomógł

  Link do głównego zdjęcia

  ©Jarosław Jakubczak/Paweł Relikowski  104 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Wrocławskiej

  Protest przed komisariatem na Trzemeskiej we wtorek przerodził się w walkę grupy osób z policją

  Zamieszki na Legnickiej po śmierci w komisariacie. Rzucali kamieniami w policję

  Link do głównego zdjęcia

  Protest przed komisariatem na Trzemeskiej we wtorek przerodził się w walkę grupy osób z policją ©fot. Paweł Relikowski

  Czytaj także

   Komentarze (449)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez twarzy

   Helu888 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Opublikujcie nazwiska policjantów, niech cała Polska wie kto jest katem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez twarzy

   Helu888 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   opublikujcie nazwiska policjantów, niech cała Polska wie kto jest katem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ten ,,policjant,, powinien dostać dożywocie.

   nikolas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Dzisiaj widziałem materiał w TVN jak ten ,,policjant,, potraktował tego chłopaka , skuli go i pobili w kiblu bo tam nie było monitoringu , nie zorientowali się ,że paralizator ma wlasną kamerkę i...rozwiń całość

   Dzisiaj widziałem materiał w TVN jak ten ,,policjant,, potraktował tego chłopaka , skuli go i pobili w kiblu bo tam nie było monitoringu , nie zorientowali się ,że paralizator ma wlasną kamerkę i wszystko jest udokumentowane ten KRETYN powinien dostac dożywocie a współwięzniowie powinni go cwelic dzien w dzien .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakim trzeba być człowiekiem

   Radek Oborniki Śląskie 36 lat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jak taki człowiek dostał się do policji. Co trzeba mieć w głowie żeby zrobić coś takiego. Razić prądem skutego kajdankami drugiego człowieka. Dla czego tam na tej komendzie nie ma monitoringu...rozwiń całość

   Jak taki człowiek dostał się do policji. Co trzeba mieć w głowie żeby zrobić coś takiego. Razić prądem skutego kajdankami drugiego człowieka. Dla czego tam na tej komendzie nie ma monitoringu tylko jak cie już zabiorą to nie wiadomo co się tam dzieje??? Nie dziwię się młodym ludziom. Wychodzi na to że do puki was nie zabiorą macie szansę przeżyć. W radiowzie nie a na komendzie to już jesteś martwy.
   Szkoda gadać...
   Pozdrawiam
   Radek zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   policjanci przestrzegajcie prawo

   gargamel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ZATRZYMANY MA PRAWO DO NATYCHMIASTOWEJ INFORMACJI O PRZYCZYNACH SWEGO ZATRZYMANIA I O PRZYSŁUGUJĄCYCH MU PRAWACH. Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione...rozwiń całość

   ZATRZYMANY MA PRAWO DO NATYCHMIASTOWEJ INFORMACJI O PRZYCZYNACH SWEGO ZATRZYMANIA I O PRZYSŁUGUJĄCYCH MU PRAWACH. Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie popełnienia przez nią przestępstwa, pod warunkiem że istnieją przesłanki:
   1) zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby,
   2) zatarcia śladów przestępstwa,
   3) nie można ustalić jej tożsamości (policjanci znali tożsamość).
   Dlaczego policjanci nie informowali o przyczynach zatrzymania? Która z przesłanek zaistniała, żeby zatrzymać tego człowieka?

   Zapraszam na stronę www Szkoły Policji w Słupsku do e-Biblioteki Policjanta Prewencji. Igor Stachowiak znał swoje prawa, a TY je znasz?
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To sie musi skonczyc

   sigi9@o2.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   bylem milicjantem i wiem co pisze --myslalem ze w nowoczesnej polsce tego nie bedzie ajednak TO SIE MUSI SKONCZYC CO? bicie przez policje w ciemnych miejscach policja wie o jakich miejscach pisze .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Barany na L4

   Paralizator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Co było powodem tego iż niedojdy w mundurach poszły na L4, może zbyt duży wysiłek fizyczny.
   Czy następnym krokiem będzie emeryturka?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Według mnie to

   Zabójstwo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   Stali na straży prawa, przysiegali służyć ludziom tymczasem stali sie mordercami, wypadkiem mozna nazwać zachowanie człowieka nacpanego jest nieobliczalny ale nie swiadome działanie trzeźwo...rozwiń całość

   Stali na straży prawa, przysiegali służyć ludziom tymczasem stali sie mordercami, wypadkiem mozna nazwać zachowanie człowieka nacpanego jest nieobliczalny ale nie swiadome działanie trzeźwo myslących policjantów. To bandyci których sie kryje by nie wywołać społecznej burzy i nie stracić twarzy. W USA jesli policjant przekroczy uprawnienia jest juz po nim i nikt go nie kryje to własnie dlatego zaufanie jest bardzo wysokie i po ulicach nie chodzą bandyci w mundurach. MORDERCY jesli sie wam upiecze to i tak bedziecie z tym musieli zyć i wasze rodziny swiadome ze odebraliscie zycie to juz niewazne czy kowalskiemu czy naćpanemu lub choremu człowiekowizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ocena merytoryczna

   Glina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   Komisariat powinni nazwać jego imieniem, komisariat Igora we Wrocławiu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chorobowe

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   Jakie L4?? Nagle zachorowali??? Dyscyplinarka i to natychmiast a nie utrzymywanie ich z Naszych podatków...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obiektywnie

   Podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

   Oni tez płacą podatki, ciekawe czy Igorek płacił podatki


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co

   Kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Chłopie ty oglądałeś to nagranie z kamery paralizatora? Tak to można każdego człowieka wykończyć. Oni zwyczajnie go torturowali. 25 lat, lub dożywocie dla tego co zużywał kolejne baterie na...rozwiń całość

   Chłopie ty oglądałeś to nagranie z kamery paralizatora? Tak to można każdego człowieka wykończyć. Oni zwyczajnie go torturowali. 25 lat, lub dożywocie dla tego co zużywał kolejne baterie na paralizatorze, dla reszty współudział w morderstwie. I niech ich cwelą w wiezieniu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Realistycznie

   Razor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   A od kiedy za niepłacenie podatków należy się wyrok kary śmierci i to bez orzeczenia sądu ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   człowiek

   atu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Razor co ty masz w głowie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odsunięci od obowiązków pseudopolicjanci

   posiedzą teraz z poł roku na "urlopie" (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

   przez ten czas będą dostawali pół pensji ! Następnie legnicka prokuratura stwierdzi że to jednak był wypadek a przekroczenia uprawnień było brak . Wszyscy wrócą do służby , dostaną wyrównanie...rozwiń całość

   przez ten czas będą dostawali pół pensji ! Następnie legnicka prokuratura stwierdzi że to jednak był wypadek a przekroczenia uprawnień było brak . Wszyscy wrócą do służby , dostaną wyrównanie wypłaty za czas na "urlopie" a sprawa już będzie zapomniana . NA MARGINESIE - jeśli na jakimś terenie młodzież ĆPA - to jest to wina nieudolności policji właśnie w walce z producentami ! Od jakiegoś czasu policja zachowuje się jak platforma - opowiada jak to u niej i z nią wszyscy maja super ! Stwierdzili chyba że wystarczy swoje chwalić i że PR przede wszystkim . zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mędrcu!

   Ojoj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Jeżeli młodzież ćpa, to zaburzone zostały prawdopodobnie wartości w danej rodzinie. Problemem są relacje między ludzkie, a nie to czy osoby rozprowadzające narkotyki zostaną przez Sąd skazane. Do...rozwiń całość

   Jeżeli młodzież ćpa, to zaburzone zostały prawdopodobnie wartości w danej rodzinie. Problemem są relacje między ludzkie, a nie to czy osoby rozprowadzające narkotyki zostaną przez Sąd skazane. Do tak zwanego ćpania wykorzystywane są również substancje zupełnie legalne, a efekt jest taki sam jak po tych zakazanych.
   Walka z narkomanią musi zaczynać się na poziomie rodziny. Zadaj sobie Pan pytanie - dlaczego ktoś odczuwa potrzebę odurzania się?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   G...o wiesz o psychice

   Psychol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Bzduraaa!!! Gdzie pobierałeś lekcje psychologii? Guzik wiesz na temat ludzkiej psychiki. Ludzie mają ćpanie w naturze!!! Wszystkie organizmy żywe to lubią. Np. bez lubi alkohol, muszki owocówki...rozwiń całość

   Bzduraaa!!! Gdzie pobierałeś lekcje psychologii? Guzik wiesz na temat ludzkiej psychiki. Ludzie mają ćpanie w naturze!!! Wszystkie organizmy żywe to lubią. Np. bez lubi alkohol, muszki owocówki kochają sfermentowane owoce, słonie, psy... lubią piwo, świnie - wódkę, koty - eter... itd. itp. Sądzisz, że jak ktoś pije alkohol, (oczywiście raz na jakiś czas, a przecież to też forma odurzania) to ma zaburzone wartości? Czy wiesz czym jest zaburzenie wartości? Proszę Cię wypowiadaj się na tematy, na które masz choć trochę pojęcia...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kasia

   kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   No nie, najlepiej chronić naćpanego bandziora!! policja naraża sie i jakie podziekowanie??? nachlane menelstwo stawia sie pod Komisarjatem! już ja bym ich nauczyła pokory!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zawieszony???

   ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To teraz jak zabije się człowieka, to zawieszają Cię w pracy???! W jakim kraju żyjemy?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama