Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd: Sky Tower to nie plagiat

Marcin Rybak
Marcin Rybak
To Zbigniew Walas jako pierwszy zaprojektował Sky Tower. Ale w trakcie budowy zmieniony architektów i opracowano nowy projekt budowy
To Zbigniew Walas jako pierwszy zaprojektował Sky Tower. Ale w trakcie budowy zmieniony architektów i opracowano nowy projekt budowy Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Jest prawomocny wyrok uniewinniający dwóch wrocławskich architektów oskarżonych m.in. o plagiat projektu wieżowca Sky Tower. Zarzuty: bezprawnie skopiowali projekt wrocławskiego drapacza chmur a potem przerobili bez zgody autora. Dziś sąd okręgowy ostatecznie oddalił oskarżenie. Nie było w tej sprawie żadnego przestępstwa – ocenił.

To była sprawa karna, choć nie oskarżała w niej prokuratura a wrocławski architekt Zbigniew Walas i jego spółka. Wnieśli do sądu tzw „subsydiarny” akt oskarżenia. Prokuratura dwa razy prowadziła śledztwo i dwa razy umorzyła je nie stwierdzając jakiegokolwiek przestępstwa. W takiej sytuacji pokrzywdzony - w tym wypadku Walas i jego spółka - ma prawo sam stać się oskarżycielem.

Architekt postawił więc przed sądem trzy osoby - dwóch innych wrocławskich architektów i menedżera firmy, która była inwestorem wieżowca, czyli LC Corp Sky Tower. Zdaniem Walasa bezprawnie przywłaszczyli sobie jego dzieło, bez zgody przerobili je, a potem podpisali nazwiskiem jednego z oskarżonych jako autora. Na dodatek – to jego wersja – włamali się do serwerów jego firmy architektonicznej, żeby sporny projekt skopiować.

To historia z 2009 roku. Wcześniej, bo już w 2007 roku Zbigniew Walas stał się projektantem wieżowca. Przygotował kolejne wersje projektu – potrzebne by uzyskać pozwolenie na budowę. Potem – już w trakcie prac budowlanych – przygotowywał nowe projekty zmieniające wygląd budynku. W czerwcu 2009 roku inwestor – czyli LC Corp Sky Tower – zerwał kontrakt z Walasem i zaangażował dwóch nowych architektów: Dariusza D. i Mariusza K.

To właśnie oni zostali oskarżeni. Zdaniem Zbigniewa Walasa, przywłaszczyli jego zamienny projekt i podpisali nazwiskiem Dariusza D. Nie dość tego. Skopiowali go bezprawnie z jego serwera firmowego. A włamania tego dokonali na polecenie menedżera z firmy LC Corp.

Sądy obu instancji oceniły tę sprawę zupełnie inaczej. Po pierwsze Walas sprzedał firmie LC Corp „majątkowe prawa autorskie” do swojego projektu, więc firma mogła z nim zrobić co chciała. A nowi architekci wcale nie przerobili projektu Walasa. Po prostu wykonali zupełnie nowe dzieło. Owszem, musieli się posiłkować tym co Walas wcześniej zaprojektował, bo zostali zaangażowani w trakcie budowy. Gdy stał już parter i dwie podziemne kondygnacje. Nie ma też mowy o włamaniu. Oskarżeni mogli pobrać z serwera dokumentację projektową Walasa.

TU PRZECZYTASZ szczegóły na temat sporu o projekt Sky Towera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sąd: Sky Tower to nie plagiat - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska