Rozpoczął się remont dziewięciu kamienic

  Rozpoczął się remont dziewięciu kamienic

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozpoczął się remont dziewięciu kamienic

  ©Błażej Organisty

  Miasto wspiera finansowo renowację kamienic wpisanych do rejestru zabytków. Dziewięć wspólnot mieszkaniowych otrzymało w sumie ponad 2 mln złotych. Większość remontowanych budynków znajduje się w centrum.
  Rozpoczął się remont dziewięciu kamienic

  ©Błażej Organisty

  Rozpoczęły się remonty dziewięciu zabytkowych kamienic wspólnotowych w centrum, na Południu i na Przedmieściu Oławskim. Zarządcy budynków dostali na renowację dofinansowanie z biura miejskiego konserwatora zabytków w lutym tego roku. Łącznie ponad 2 miliony złotych. Pieniądze można przeznaczyć na remonty oraz prace konserwatorskie i rekonstruktorskie. Wszystkie takie rewitalizacje są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, aby budynki mogły odzyskać swój zabytkowy charakter.

  Najwięcej, po ok. 470 tys. zł otrzymały wspólnoty na remont kamienic przy ul. Zygmunta Krasińskiego 21/23 i przy ul. Kiełbaśniczej 14/15. W uzasadnieniu decyzji o przyznanie dotacji czytamy: „Budynek przy ul. Krasińskiego stanowi unikalny zwarty ciąg pierzejowej zabudowy leżącej w obszarze Przedmieścia Oławskiego. Elewacje powyższego budynku posiadają bardzo bogaty detal architektoniczny, który to wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich i restauratorskich. Wymieniony budynek ma większą niż przeciętna kubaturę, co niesie za sobą potrzebę poniesienia większych nakładów finansowych na wykonanie prac remontowych.” Remont elewacji frontowej, balkonów i izolacji przeciwwilgociowej powinien potrwać do 17 listopada. Łączny koszt to 1,4 mln zł, a więc miasto pokrywa jedną trzecią wydatków. Z kolei wspólnota z Kiełbaśniczej przeznaczy miejskie pieniądze na remont elewacji i dachu.

  Do końca września powinien zakończyć się remont dachu wraz z obróbkami blacharskimi i wymianą elementów więźby dachowej w kamienicy na pl. Solnym 11. Koszt to 280 tys. zł, z czego 83 tys. pokrywa biuro konserwatora zabytków.

  Nieco dłużej potrwa renowacja kamienicy pod adresem Rynek 210/21. Zakres prac jest ten sam, co w budynku na pl. Solnym, ale koszt jest o 100 wyższy. Do tego remontu miasto dopłaciło 280 tys. zł.

  W kamienicy przy ul. Przestrzennej 27 rozpoczął się remont dachu wraz z więźbą dachową i dociepleniem. Prace potrwają planowo do 24 listopada. Łączny koszt to 182 tys. zł, z czego 64 tys. to dofinansowanie. – Rozpoczęliśmy także renowację kamienicy przy ulicy Gajowej (47/47a) – informuje Irena Mory z biura Nasz Zarządca. – Zakres prac obejmuje remont elewacji i wymianę drzwi i okien. Remont powinien się skończyć pod koniec listopada. Jego koszt to ok. jeden mln zł. Wspólnocie z Gajowej udało się pozyskać 318 tys. zł z budżetu konserwatora.

  Pozostałe kamienice to: ul. Białoskórnicza 17/18 (174 tys. zł dofinansowania na remont dachu i elewacji ), Rynek 56/57 (297 tys. zł na remont dachu i elewacji) oraz Rynek 14 (24 tys. zł na remont dachu).

  W latach 2007-2016 z budżetu konserwatora wyremontowano we Wrocławiu 119 zabytkowych kamienic.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wegetacja miasta

   Kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   W tym mieście 80% kamienic pamięta 9.05.1945. Dobrze, że w gorszym stanie nie zostawili, bo dzisiaj wrocławianie w namiotach by mieszkali. W tych starych budynkach mieszkańcy płacą czynsze, fundusz...rozwiń całość

   W tym mieście 80% kamienic pamięta 9.05.1945. Dobrze, że w gorszym stanie nie zostawili, bo dzisiaj wrocławianie w namiotach by mieszkali. W tych starych budynkach mieszkańcy płacą czynsze, fundusz remontowy i nic się nie robi. Nomenklatura uwłaszczyła się na majątku dawnych Zarządów Gospodarki Komunalnej, bo miało być taniej i lepiej - tak mówił niejaki Oszast. Jest jak zawsze, ich kamienice, a nasze ulice. Przez 72 lata miasto nie remontowane. Jest Rynek i PR. Brak przejezdnych ulic, chodników, komunikacji miejskiej, a mamy XXIw. W 2018 mamy wybory samorządowe i posłuchamy bajek. PO podobno wystawi emerytkę dr Chybicką.
   Ma olbrzymie doświadczenie samorządowe i zna potrzeby mieszkańców?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ręce opadają

   :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   To wariactwo. Z łaski zrobią kilka budynków, a tysiące innych z których można zrobić prawdziwe perły się sypią. Pompa jak za czasów "zielonej wyspy" na jednym oddechu z Grecją.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy te wszystkie kamienice z toaletami na korytarzu też są wpisane do rejestru zabytkow?

   on sight (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Kiedy tam miasto planuje remonty?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomalowana elewacja w centrum jest bardziej medialna niż likwidacja WC na klatce schodowej.

   DW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Tych klatkowych wychodków jeszcze długo nikt nie ruszy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łał, 9 kamienic, ale "zaszaleli"

   cx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   A do tego jak zwykle. zrobią elewacje, a w środku jaki syf był, taki dalej będzie. To nie są żadne remonty, tylko takie maskowanie tego syfu, tych ruder.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Magistrat łaski nie robi, że remontuje .

   lechu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Tylko dlaczego tylko frontowe elewacje?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama