Rowerzyści kontra kierowcy. Czy mogą jeździć w zgodzie?

  Rowerzyści kontra kierowcy. Czy mogą jeździć w zgodzie?

  Jerzy Wójcik

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sezon rowerowy rozpoczął się na dobre. Czy uda się uniknąć konfliktu z kierowcami w mieście? Powodów do zatargów jest kilka, ale w teorii wszystkie da się we Wrocławiu rozwiązać.
  We Wrocławiu zastosowano bardzo odważne rozwiązania dla rowerzystów. Efekt jest taki, że muszą do nich przywyknąć kierowcy, jak i sami użytkownicy dwóch

  We Wrocławiu zastosowano bardzo odważne rozwiązania dla rowerzystów. Efekt jest taki, że muszą do nich przywyknąć kierowcy, jak i sami użytkownicy dwóch kółek ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  Czy jest szansa, że wrocławscy rowerzyści, kierowcy i piesi będą w końcu żyli w zgodzie? Jedni będą uważać na drugich, skończą się tak powszechne słowne docinki na ulicach i tzw. hejt w internecie: wyzywanie od pedalarzy i blachosmrodów. Zdaniem naszych rozmówców szansa jest duża, ale do zrobienia też sporo. Co konkretnie? Według naszych rozmówców, tych zapalnych punktów jest bardzo dużo. Oto najważniejsze z nich:

  MIASTO NIEPRZYGOTOWANE DLA ROWERZYSTÓW  Choć w teorii Wrocław to najszybciej rozwijająca się rowerowa metropolia w Polsce, wciąż nie jest tak, że z głównych osiedli do centrum dojedziemy rowerem nikomu nie przeszkadzając.


  - W miejscach, gdzie pojawiają się luki w sieci dróg rowerowych, musi dochodzić do sytuacji, w których rowerzysta nadepnie komuś na odcisk - przyznaje Cezary Grochowski z Wro-cławskiej Inicjatywy Rowero-wej. - A to wjedziemy na ulicę przed samochód, a to pieszy przestraszy się rowerzysty, który musi nagle wjechać z pasa dla rowerów na chodnik - tłumaczy Grochowski. Rozwiązanie? Może nadejść w ciągu najbliższych kilku lat, bo Wrocław tworzy coraz bardziej sensowne i przemyślane ciągi dróg i pasów rowerowych, na których rowerzysta jadący zgodnie z przepisami, już nikomu nie przeszkadza.

  MIASTO NIEPRZYGOTOWANE DLA KIEROWCÓW  A konkretnie dla tak dużej i ciągle rosnącej liczby kierowców, którzy próbują pomieścić się w centrum. Nie ma możliwości, by wszyscy chętni się zmieścili, stąd wiecznie zakorkowane centrum w godzinach szczytu.

  - Za rozwojem komunikacji samochodowej w Polsce nie nadążyła polityka i przygotowanie wielkich miast do takiego ruchu - zauważa Włodzimierz Zien-tarski, znany dziennikarz motoryzacyjny. - Teraz potrzeba lat i mądrych decyzji, by to nadrobić - dodaje.

  Rozwiązanie? Przejrzysta polityka komunikacyjna, w której zostanie określone np. kto i na jakich zasadach może wjeżdżać do centrum samochodem i otwarte mówienie o tym, że dla wszystkich miejsca nie wystarczy. Dziś we Wrocławiu samochodem można wjechać i zaparkować właściwie wszędzie, pod warunkiem że mamy na to pieniądze oraz czas i cierpliwość na stanie w korku i szukanie miejsca.

  KIEROWCY NIEPRZYGOTOWANI NA ROWERZYSTÓW  Bo amatorów dwóch kółek przybywa w całym mieście. Już teraz mogą się pojawić właściwie z każdej strony samochodu (kontrapasy, drogi jednokierunkowe, śluzy, pasy i przejazdy dla rowerów). Kierowcy, mimo że mają prawo jazdy, nie zdawali egzaminu w takich warunkach. Do wielu sytuacji muszą przywyknąć i nauczyć się, kiedy można, a kiedy nie można przekraczać pasa rowerowego, wyrobić w sobie dobre nawyki: patrzenia w lusterka i zatrzymywania przy skręcie w poprzeczną drogę, którą przecina pas rowerowy. Rozwiązanie? Choć często współistnienie na drodze rowerzysty i kierowcy układa się z trudem, we Wrocławiu z roku na rok jest z tym lepiej.

  ROWERZYŚCI NIEPRZYGOTOWANI NA KIEROWCÓW - CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (150)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O

   daj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Boże aby to przeszło:
   http://o2.pl/hot/zmiany-przepisow-dla-rowerzystow-bez-uprawnien-nie-pojedziesz-5979919105675905a
   Skończy się brak odpowiedzialności u pedalarzy....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Polsce auto królem

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Zientarski to psychol samochodowy. Wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenia dla kierowców bo skutki wypadków jakie powodują niszczą ludziom życie i zdrowie na dziesiątki lat.
   Zientarski nie przejmuje...rozwiń całość

   Zientarski to psychol samochodowy. Wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenia dla kierowców bo skutki wypadków jakie powodują niszczą ludziom życie i zdrowie na dziesiątki lat.
   Zientarski nie przejmuje się że kierowcy zabijają kilka tysięcy pieszych i rowerzystów tylko rysą na aucie wartym 1500 zł.

   Dlaczego na zachodzie gdzie nauczono kierowców dyscypliny rowerzyści nie powodują wypadków?
   Jaka jest odpowiedzialność polskiego kierowcy jeśli za utratę zdrowia rowerzysty płaci ubezpieczalnia a nie kierowca?
   Złe szkolenie kierowców i ubezpieczenia są właśnie skutkiem tak wysokiej śmiertelności na naszych drogach. Polski rowerzysta i pieszy to użytkownik drogi drugiej kategorii.
   To oni są intruzami na drogach a nie auta w centrum.U ans nikt nie przestrzega ograniczeń prędkości a służą do tego takie instrumenty jak Janosik. Idiocie zabierają prawko dopiero jak zabije

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wjeżdżam juz autem do centrum

   Zniszczyli miasto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Kierowcy nieprzygotowani na rowerzystów?
   Zabrać prawa jazdy i skierować na ponowny kurs to staną sie przygotowani.
   Porównywanie hejtu pedalarze i blachosmrody chyba nie na miejscu.
   auta są...rozwiń całość

   Kierowcy nieprzygotowani na rowerzystów?
   Zabrać prawa jazdy i skierować na ponowny kurs to staną sie przygotowani.
   Porównywanie hejtu pedalarze i blachosmrody chyba nie na miejscu.
   auta są wyrzucane z centrów miast oraz spowalniane z powodu hałasu i smrodu oraz wielu innych utrudnień jak niszczenie zieleni miejskiej , spowalnianie ruchu pieszego oraz powodowanie milionów tragedii poprzez utratę zdrowia i życia. Rower jest środkiem na zmniejszanie wszystkich niekorzystnych skutków nadmiaru aut a hejtowanie rowerów świadczy o kolejnej wadze auta ze psuje ludziom psychice "władcom dróg" /
   Krupnicza miała być po przebudowie deptakiem a odejście od tego to zmarnowanie pieniędzy na remont gdyż z czasem trzeba będzie robić tam kolejne przeróbki.UM marnuje pieniądze na poszerzanie dróg prowadzących do ścisłego centrum a potem sie dziwią ze ruch w centrum wzrasta .
   Przez 30 lat budowano ścieżki głownie na peryferiach tłumacząc ze w centrum nie można zabierać autom miejsca. Najchętniej to by zlikwidowali MPK aby nie utrudniać jazdy autom.
   Korki w mieście są na życzenie władz miasta .
   Na korki jedynym sposobem jest uporządkowanie parkowania. Gdy w USA było za dużo aut wprowadzono parkomaty z ograniczeniem czasu do 1 godziny a u ans nawet po 100 altach nie potrafią wprowadzić sprawdzonych rozwiązań,Taryfiarze stajo zamiast jeździć MPK jest nieefektywna i spadają przewozy oraz trzeba ja dotować i to mimo ogromnych środków z UE.
   Miastem rządzą głupcy , tchórze i karierowicze. W Wiedniu tramwaj nie tylko nie zatrzymuje sie przed skrzyżowaniem ale nawet nie zwalnia, a u ans wydano 120 mln na ITS tylko po to aby udawać ze coś robią. Autem można jeździć wygodniej niż KZ ale nie wolno wydawać ogromnych kwot aby autem wygodniej jeździło sie po centrum. Powierzchnia ogromnych skrzyżowań w centrum zabiera 20-30% powierzchni która powinna być lepeij wykorzystana.Handel upada bo miejsca parkingowe są zbyt długo zajmowane .Ludzie przestają odwiedzać centrum a tylko przezeń przejeżdżają.Miasto straciło całkowicie funkcje do jakich powstało. Najpierw kaszani się transport miejski wciskając ludzi do aut a potem bankrutuje PKS i zamyka sie kolej do Drezna bo brak pasażerów.Nie zatrudnia się fachowców, bo strażak i logik wiedzą lepiej jak się utrzymać na stołku. Ograniczenie władzy do jednej kadencji pozwoliłoby na odważne decyzje.To nie miasto lecz zasyfiony parkingzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kierowca C

   lolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Rowery na chodniki !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piszesz jak kierowca trzeciej kategorii

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Chodniki zastawione są autami.
   Jedyne rozwiązanie to wyrzucić auta z centrum , rowery na jezdnie, a piesi na chodniki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naganne zachowanie urzedasow

   mieSzkaNieC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   kolego a jak sobie radzisz na zwezonych pasach ? np. grodzka?
   PRECZ Z ROWERZYSTAMI


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na twoje problemy tylko lekarz

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Precz z rowerzystami? Czy ty leczysz się psychicznie? Ciekawe jakbyś zareagował gdyby namawiano do zakazu jazdy autem. Auta powodują wiele negatywnych skutków..Jednym z nich jest wpływanie na...rozwiń całość

   Precz z rowerzystami? Czy ty leczysz się psychicznie? Ciekawe jakbyś zareagował gdyby namawiano do zakazu jazdy autem. Auta powodują wiele negatywnych skutków..Jednym z nich jest wpływanie na psychikę ludzi którzy nigdy nie powinni mieć PJ.
   Twój wpis właśnie to pokazuje.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wymiary posow sa nie zgodne z prawem

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   wymiary posow sa nie zgodne z prawem


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pasy są dwa razy szersze niż auta

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   To należy je zwęzić.
   W Berlinie zwęzili rysując 600 km pasów dla rowerów i dlatego tam zrobiło się bezpieczniej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo!!!

   ogor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   brawo!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie będzie kompromisów

   Antypedalarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Niestety obecna polityka (brak) miasta w sprawie rowerów, aut i pieszych prowadzi donikąd.
   Podobnie jak liczenie na to, iż użytkownicy dróg wzajemnie będą się rozumieć i szanować.
   Co mamy:
   -...rozwiń całość

   Niestety obecna polityka (brak) miasta w sprawie rowerów, aut i pieszych prowadzi donikąd.
   Podobnie jak liczenie na to, iż użytkownicy dróg wzajemnie będą się rozumieć i szanować.
   Co mamy:
   - zabieranie dróg na ścieżki rowerowe. Przykład - pierwszy z brzegu - ścieżka rowerowa na prawym pasie (po każdej ze stron) Arkad, na którym auto obok rowerzysty jadącego tak wyznaczoną ścieżką - się nie zmieści! Co ze bezmózg takie coś wymyślił? Ale tanio - farba przecież to najtańsze rozwiązanie!
   - zakaz przejeżdżania przez przejście dla pieszych (pasy) rowerem! Czytając komentarze tutaj włos jeży się na głowie! - bezsensowny przepis - rowerzystów przecież nie obowiązuje! brawo!
   I tak jest z tą grupą użytkowników - przepisy RD stosują wybiórczo i kiedy chcą i jak im pasuje!
   - brak EDUKACJI rowerowej!! Od tego ten ichni pożal się boże kapitan powinien zacząć. Edukacja i jeszcze raz edukacja. Użytkownikiem drogi rowerzysta staje się wsiadając na rower. Nie potrzeba ŻADNYCH uprawnień czy znajomości przepisów. NIE POTRZEBA też (o zgrozo!) żadnych ubezpieczeń OC;
   - rowerzysta nie musi być NIGDZIE ubezpieczony - tak! Spowoduje jakąkolwiek kolizje - wjedzie w pieszego, uszkodzi auto i zawsze ten sam odruch - wsiada na rower i już go nie ma! I nie piszcie, że rowerzysta nie wymusza pierwszeństwa - albo nie wjeżdża w samochody - bo sam doświadczyłem wymuszenie pierwszeństwa przez rower (wina udowodniona przez policję), uszkodzenie auta i dłuuuugie egzekwowanie należności za naprawę uszkodzeń.
   Tak...
   Popatrzmy na to z dwóch storn:
   - rowerzyści - infrastruktura dla nich jest rozwijana (bez żadnych "kosztów" ze strony rowerzystów);
   - auta - tylko się zabiera - i co najczęstsze: z zabranych części ulic robi się ścieżki rowerowe;
   Dróg (mimo ambitnych planów - w wielu przypadkach poniemieckich jeszcze) się nie buduje.
   Co miasto daje kierowcom? A co daje rowerzystom?
   Co miasto zabiera kierowcom? A co zabiera rowerzystom?
   Odpowiedzi się oczywiste...

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Auto niszczy MPK i ruch pieszy to degradacja miasta

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Skoro nie potrafisz iść na kompromisy to wzorem miast europejskich ulice w centrum będą wyłączane z ruchu samochodowego. Ruch pierwszy i rowerowy to naturalny sposób poruszania sie. Auta to tylko...rozwiń całość

   Skoro nie potrafisz iść na kompromisy to wzorem miast europejskich ulice w centrum będą wyłączane z ruchu samochodowego. Ruch pierwszy i rowerowy to naturalny sposób poruszania sie. Auta to tylko gadżet który przeminie jak wiele wcześniej. Ruch aut indywidualnych musi zostać wyrzucony z centrów. Do tego są taxi i komunikacja zbiorowa. Wrocław nie potrzebuje metra. Taxi i MPK ma, więc jedną decyzją można problem rozwiązać. Auto uzależnia i ogłupia a twój wpis dobitnie tego dowodzi. Zwykle zamyka się centra miast dopiero wtedy gdy nie da się już tam poruszać autem. Właściciele auta wprowadzaj taki chaos w mieście ze z czasem sami mają go dość i wyprowadzają się z niego.Wrocław nie ma żadnej polityki transportowej to nie ma sie co dziwić ze ludzie przesiadają sie na rowery
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znow cos tu sciema ktos nas czestuje

   wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Empatia - tak kazdemu uczestnikowi drogi sie przyda a jej brak - zagdzam sie. Tu wine ponosi Urzad Miasta. Buduje scierzki na potege w miejscach gdzie nie jest to potrzebne, sa takie absurdy na...rozwiń całość

   Empatia - tak kazdemu uczestnikowi drogi sie przyda a jej brak - zagdzam sie. Tu wine ponosi Urzad Miasta. Buduje scierzki na potege w miejscach gdzie nie jest to potrzebne, sa takie absurdy na jezdni gdzie farba czerwona sie konczy i co wtedy ma zrobic rowerzysta zatrzmac sie? zejsc z roweru i zadzwonic do Urzedu miasta z ktorej scierzki ma skorzystac by do jechac do celu? bzdura, ta totalna ignorancja wszystkich pozostalych uczestnikow ruch to Urzad Miasta sam wywolal wojne - glupota ale czasem jak sie nie ma madrych rozwiazan jedyna zaslona dymna by naszczuc jednych na drugich i pozwolic by szczekali przez lata na siebie, beda tylko zacierac rece ze nic nie musza robic.
   Brak planu Urzedu miasta na komunikacje - to juz chyba kazedy nie ma watpliwosci - Dutkiewicz przedstawia gnioty po to zeby wyciagnac kase unijna a nie po to zeby cos polepszyc wroclawianom -tez sie zgodze.
   To ze rowerzysci nie umieja korzystac z drogi(jezdni) i wybieraja chodnik lub przejscie dla pieszych - tez sie zgodze.
   To ze nie ma alternatywy w postaci transportu publicznego - tez sie zgodze w 100%
   No ale dla mnie najwieksza patologia to budowanie scierzek na mapie, nikt chyba w urzedzie miasta wydajac zgode na ich budowe nigdy nie byl rowerem w miejscu ktore ma byc przebudowane, bo jakby w miejscu wytypowanym do inwestycji zebraly sie osoby decyzyjne to wrzyciu takich glupot co nam tu robia by nie fundowali. Sciezka ucinajaca sie w srodku drogi. Poznej jedzie dziunia na roweze i jak juz nie ma drozki rowerowej to warjuje w ruchu ulicznym i sie zaczyna jazda po chodniku.
   To ludize ludziom we Wroclawiu zgotowali ten los.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za grosze mzona zwiększyć ruch rowerowy, pieszy i przewozy MPK

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zabrało ci empatii o której piszesz. Kto ci nawkładał do głowy ze ścieżki powstaja tam gdzie są niepotrzebne?
   Przypomina mi to urzędnicze gadania przez 30 lat ze ścieżki w centrum są niepotrzebne...rozwiń całość

   Zabrało ci empatii o której piszesz. Kto ci nawkładał do głowy ze ścieżki powstaja tam gdzie są niepotrzebne?
   Przypomina mi to urzędnicze gadania przez 30 lat ze ścieżki w centrum są niepotrzebne co doprowadziło do zakorkowania miasta.
   Styl w jakim piszesz sugeruje ze nie jeździsz rowerem a klapki na oczach pokazują ci tylko to co zwykle widzi kierowca.

   Wiedz dlaczego ścieżki sie urywają?
   Może jezdnie powinny sie urywać?
   Budowano drogi tak aby wzrastała liczba aut.
   Poczekajmy jeszcze a autem nie da sie jeździć.
   O transporcie zbiorowym i ścieżkach decydowali ludzie nie korzystający z tego i naprodukowali syfu za grube miliardy
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   7)

   kierowca rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   część rowerzystów to takie same zwykłe bezczelne chamy, jak inne chamy
   np. snuje się debilka jednopasmową drogą hamując ruch, mimo że obok ma piękną DŁUGĄ ścieżkę rowerową, debilka ta ma słuchawki...rozwiń całość

   część rowerzystów to takie same zwykłe bezczelne chamy, jak inne chamy
   np. snuje się debilka jednopasmową drogą hamując ruch, mimo że obok ma piękną DŁUGĄ ścieżkę rowerową, debilka ta ma słuchawki na uszach i swój argument - środkowy palec
   albo...
   debil jedzie Dworcową od dworca w stronę Kościuszki (pod prąd, bo przecież ona jednokierunkowa), i naturalnie, jak gdyby nigdy nic, wjeżdża mi pod koła na środkowy pas tejże Kościuszki, i jeszcze macha oburzony ręką że śmiem trąbić... jak to komentować?

   tak się kończą medialne promocje rowerzystów, że oni wszystko mogą bo są EKO
   na szczęście jeszcze nikt nie zginął, a kiedyś mimo trąbienia i dobrych chęci, kierowca któregoś z 20x cięższych aut nie wyhamuje, rozjedzie rowerzystę, i będzie wszystkim przykro, będzie to dramat rodziny itp.
   trochę rozwagi życzmy wszyscy rowerzystom, i znacznie mniej bezczelnościzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kierowca +rowerzysta

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Są kraje gdzie sie nie marnuje farby na kontrapasy a po wszystkich drogach jednokierunkowych można jeździć rowerem pod prąd.
   Masz problem z minięciem rowerzysty na Kościuszki?
   Już niedługo...rozwiń całość

   Są kraje gdzie sie nie marnuje farby na kontrapasy a po wszystkich drogach jednokierunkowych można jeździć rowerem pod prąd.
   Masz problem z minięciem rowerzysty na Kościuszki?
   Już niedługo kontrapas będzie na całej długości to sie Twe problemy skończą .
   Po prostu zabiorą ci miejsce bo teraz masz za dużo.
   Zatem życzenie rozwagi i mniej bezczelności pasują do ciebie.
   Radom , Gdańsk to miasta z jazdą rowerem pod prąd. Wrocław niebawem też dopuści, bo po to zmieniono przepisy więc się przyzwyczajaj.
   Jechał na Kościuszki pod prąd? A dlaczego tam jeszcze nie dokończono kontrapasa?
   Jazda pod prąd autem jest niebezpieczna na autostradzie, a mimo to zdarza się często
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   7)

   kierowca rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   nic nie kumasz... czytasz nieuważnie... proooszę Cię (tak, C)
   rowerzysta jechał sobie pod prąd dworcową a potem prostopadle... przez kościuszki. tak jakby chciał, abym go maską auta uderzył w bok....rozwiń całość

   nic nie kumasz... czytasz nieuważnie... proooszę Cię (tak, C)
   rowerzysta jechał sobie pod prąd dworcową a potem prostopadle... przez kościuszki. tak jakby chciał, abym go maską auta uderzył w bok. po prostu nagle wyskoczył mi na maskę całą swoją powierzchnią
   ale widać że masz ogólne problemy z kumaniem, oczytaniem, fizyką, wiec ok
   pozdro
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy kontrapas na Dworcowej?

   rowerzysta +kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To po co piszesz o jedzie pod prąd na Kosciuszki.

   Dworcowa przezd kosciuszki jest tak szeroka ze mzona tam zrobic 5 pasów.
   Są tam światła więc wystarczyło napisać że wjechał na czerwonym.
   Mogę...rozwiń całość

   To po co piszesz o jedzie pod prąd na Kosciuszki.

   Dworcowa przezd kosciuszki jest tak szeroka ze mzona tam zrobic 5 pasów.
   Są tam światła więc wystarczyło napisać że wjechał na czerwonym.
   Mogę postawić te same pytanie jak rowerzysta ma z Dworcowej dojechać do kontrapasa na Kościuszki?
   Dlaczego nie ma konrtrapasa na Dworcowej i w tunelu kolejowym?
   Uogólnianie, że rowerzyści jeżdżą głupio, bo ktoś jechał skrótem dowodzi, że z ciebie farbowany rowerzysta.
   Wiele razy mi kierowca zajechał drogę i byłbym głupkiem gdym z tego wywodził że tak jeździ większość kierowców czy w inny sposób generalizował.

   Co do zajeżdżania drogi, to jazda ścieżką rowerową pokazuję że na każdym skrzyżowaniu z przejazdem rowerowym kierowcy zajeżdżają rowerzystom drogę a to już jest zasada a nie wyjątek.
   Zauważ, że najwięcej potrąceń rowerzystów jest na przejazdach rowerowych gdzie kierowca widzi rowerzystę.
   Przysadek jaki opisujesz wynika chyba z niezauważenia w jedną a może i w 2 strony. Do tego zła ocena prędkości a to już temat morze czy można zakładać, że auta jadą max 50 km/h.
   Kierowca jedzie zwykle z taką prędkością i uwagą jakby spodziewał sie tylko pieszych przechodzonych w miejscu niedozwolonym.
   NA zachodzie jest dużo więcej rowerzystów więc tam kierowca się ich spodziewa stad dużo mniej wypadków. Auto usypia czujność bo daje bezpieczeństwo.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   7)

   kierowca rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dalej nic nie kumasz... gość na rowerze jechał sobie dworcową. ŚRODKIEM DWORCOWEJ. POD PRĄD. przypominam ze ona jest jednokierunkowa. i nie ma na niej ani kawałka pasa dla rowerów. owszem, rowerowi...rozwiń całość

   dalej nic nie kumasz... gość na rowerze jechał sobie dworcową. ŚRODKIEM DWORCOWEJ. POD PRĄD. przypominam ze ona jest jednokierunkowa. i nie ma na niej ani kawałka pasa dla rowerów. owszem, rowerowi łatwiej... sobie skrócił drogę.. ale jakim do cholery prawem rzucał się? może wszystkie auta które jechały kościuszki, i wjechały na skrzyżowanie z dworcową, miały stanąć, bo DEBIL ROWERZYSTA SOBIE JECHAŁ JAK PO ŁĄCE?
   a może Ci chodzi o lasę na rowerze? tak... ona nie zauważyła mnie i dlatego pokazała mi środkowy palec, bo bezczelnie zatrąbiłem i zagłuszyłem jej muzę w słuchawkach
   kolejna debilka
   ale nie ma co się kłócić, wracaj do pracy co tam robisz na tym kompie... buduj ojczyznęzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Statystyki

   Kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

   Jak na razie to 60% wypadków z udziałem rowerzystów powodują kierowcy, czyli grupa, która ma potwierdzoną znajomość przepisów państwowym egzaminem...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Statystyki

   ___! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Bo w większości przypadków sprawca rowerzysta pozostaje bezkarny. Po prostu po zdarzeniu, którego jest sprawcą - dostaje skrzydeł i wzrostu sił, wsiada na rower i ucieka... To takie fajne prawda? I...rozwiń całość

   Bo w większości przypadków sprawca rowerzysta pozostaje bezkarny. Po prostu po zdarzeniu, którego jest sprawcą - dostaje skrzydeł i wzrostu sił, wsiada na rower i ucieka... To takie fajne prawda? I szukaj wiatru w polu. Numerów rejestracyjnych nie ma...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cmentarze pełne są ludzi którym nr rejestracyjny nie pomógł

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie słyszałem nigdy aby rowerzysta zabił i uciekła bo to domena kierowców. Nie wierzę też, że zabity lub połamany rowerzysta ucieka.
   Najwyraźniej popisujesz się głupotą.
   Statystyki policyjne...rozwiń całość

   Nie słyszałem nigdy aby rowerzysta zabił i uciekła bo to domena kierowców. Nie wierzę też, że zabity lub połamany rowerzysta ucieka.
   Najwyraźniej popisujesz się głupotą.
   Statystyki policyjne pokazują że najwiecej potraceń rowerzystów jest na ścieżkach bo większość kierowców nawet nie wie kto ma pierwszeństwo na przejazdach.
   Ty zdaje się nawet nie rozumiesz różnicy między wypadkiem a stłuczką.
   Jak niby rowerzysta ma spowodować wypadek i uciec gdy ofiarą jest kierowca?
   Większość wpisów antyrowerowych dowodzi że spora grupa kierowców jest idiotami. Nikt nie bada czy PJ wydaje sie idiotom, czy to auto ogłupia.
   Auto to najskuteczniejszy środek do zabijania

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ..

   .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A co w pozostałych 40%???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   7)

   kierowca rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   przeczytaj uważnie O CZYM ja pisałem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jestem i kierowcą i rowerzystą

   rety (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Ja szanuję jednych i drugich bo jestem kierowcą i rowerzystą i dzięki temu dobrze rozumiem i jednych i drugich.
   Apel do kierowców,odstawcie czasem samochody i wsiądźcie na rower,po pierwsze...rozwiń całość

   Ja szanuję jednych i drugich bo jestem kierowcą i rowerzystą i dzięki temu dobrze rozumiem i jednych i drugich.
   Apel do kierowców,odstawcie czasem samochody i wsiądźcie na rower,po pierwsze zobaczycie jak to wam wyjdzie na zdrowie a z drugiej astrony bardziej zrozumiecie rowerzystów a przecież o to chodzi,o szacunek do innych uczestników w ruchu drogowym.
   Ale najbardziej skorzysta na tym wasze zdrowie i przy okazji budżet,naprawdę polecam rower,nie da się opisać jak zacząłem się lepiej czuć że o kondycji już nie wsp;omnę,to dla waszego dobra,zażywajcie ruchu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   omijanie na pasach

   bodi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Szanownym rowerzystom przypominam - na pasach nie wolno wyprzedzać ani omijać pojazdów. Grozi za to 10pkt karnych i wysoki mandat. A potrącenie pieszego na pasach przy takiej okazji będzie się...rozwiń całość

   Szanownym rowerzystom przypominam - na pasach nie wolno wyprzedzać ani omijać pojazdów. Grozi za to 10pkt karnych i wysoki mandat. A potrącenie pieszego na pasach przy takiej okazji będzie się wiązać z dalszymi kosztami. Piszę o tym, bo co chwila się spotykam z sytuacją, że o tym rowerzyści chyba nie wiedzą.

   Pozdrawiam
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piłeś nie jedź

   rowerzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Powinni ci zabrać prawo jazdy za pisanie idiotyzmów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Figa grozi rowerzystom.

   Odra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Widziałem jak święta krowa rowerowa omijając właśnie zatrzymany samochód wjechała na Sądowej w dziewczynę przechodzącą przez pasy. Rowerant ekspresikiem podniósł rowerek (bo sam się wyglebił przy...rozwiń całość

   Widziałem jak święta krowa rowerowa omijając właśnie zatrzymany samochód wjechała na Sądowej w dziewczynę przechodzącą przez pasy. Rowerant ekspresikiem podniósł rowerek (bo sam się wyglebił przy tym) i nawet nie spojrzał na babkę tylko szybciutko się oddalił. Inni musieli pomóc jej wstać, na szczęście nic poważnego jej się nie stało.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ha ha piszesz jak świeta krowa widzaca w rowerzystach morderców

   rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   O czym ty piszesz? Miliony ludzi sie przewraca bo chodniki sa nieodśnieżane i zniszczone przez auta. Dziesiątki tysięcy jest rannych w wypadkach samochodowych.Tysiące trafiają na cmentarze.Na...rozwiń całość

   O czym ty piszesz? Miliony ludzi sie przewraca bo chodniki sa nieodśnieżane i zniszczone przez auta. Dziesiątki tysięcy jest rannych w wypadkach samochodowych.Tysiące trafiają na cmentarze.Na samych pasach kierowcy zabijają 3300 osób.Miliony stłuczek wymagają wizyty u mechanika samochodowego.Dlaczego niby nigdy pieszy ma nie wejść pod koło rowerzyście? może rowerzysta chciał wyglebić skro piszesz ze wyglebił?

   Masz zaburzona ocen rzeczywistości.
   Rower jest cichy wiec pieszy łatwiej może wejść pod koło idąc na słuch niż poz auto.

   Mimo że auta zabijają policz przed przejściem ile aut ustępuje pieszym na przejściu. W przepisach jest że 3 takie nieustąpienia i powinno być po prawku ale nikt tego nie egzekwuje wiec ludzie gani tysiącami. Jeśli tego nie rozumiesz toś kiep.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba odwrotnie

   Kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Dziwne, bo ja się spotykam z odwrotna sytuacją. Tzn. jadę rowerem i zbliżam się do przejścia dla pieszych. Z lewej strony wchodzą piesi, zatrzymuje się przed pasami, a kierowcy jada dalej jakby...rozwiń całość

   Dziwne, bo ja się spotykam z odwrotna sytuacją. Tzn. jadę rowerem i zbliżam się do przejścia dla pieszych. Z lewej strony wchodzą piesi, zatrzymuje się przed pasami, a kierowcy jada dalej jakby nigdy nic...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nowy kodeks?

   qumam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   rower wyprzedzający samochód? a to ciekawe:)
   rower omijający samochód na pasach? To samochody mogą stać na pasach?Ciekawe kodeks mają kierowcy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rowerzyści VS. Kierowcy

   Seba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Bardzo wiele się pisze na temat uprzykrzania przez rowerzystów życia kierowcom lub pieszym. W czym problem? Otórz:

   1) Rowerzyści jadący po ulicy narażeni na nieustające niebezpieczeństwa i stres -...rozwiń całość

   Bardzo wiele się pisze na temat uprzykrzania przez rowerzystów życia kierowcom lub pieszym. W czym problem? Otórz:

   1) Rowerzyści jadący po ulicy narażeni na nieustające niebezpieczeństwa i stres - jadąc blisko krawędzi jezdni zmuszeni są przez dziury i koleiny w drodze, do nieustającej jazdy "slalomem" aby móc je ominąć (mimo że przepisy Kodeksu Drogowego mówią aby jeździć możliwie jak najbliżej krawędzi jezdni to dozwolona jest jazda naewt w odległości 1m od krawężnika - ale w praktyce byliby notorycznie wyklinani przez kierowców nie mogących ich wyminąć)

   2) Rowerzyści poruszający się po ulicy nie mają możliwości swobodnego wymijania prawą stroną pasa (przepisy na to zezwalają!!!) samochodów stojących w korkach, ponieważ te je notorycznie blokują od tej strony

   3) Jazda ścieżkami rowerowymi: idealne rozwiązanie pod warunkiem, że te ścieżki nie są co chwila urywane, kończące się w taki sposób, że ani nie ma jak zjechać bezpiecznie z nich na jezdnię (np. ul. Borowska/Dyrekcyja w stronę PKS)

   4) Nawet jak ścieżki rowerowe są dobrze wytyczone to i tak chodzą po nich piesi i jazda wygląda tak samo jak po chodniku - czyli "slalom"

   5) W czasie trudnych warunków pogodowych dozwolona jest jazda po chodniku, jednakże wtedy piesi niestety nie znający dobrze przepisów podnoszą "wrzawę" że tu się nie jeździ i potrafią demonstracyjnie zastawiać przejazd (tak, tak - znam to z autopsji)

   6) Niestety też wielu rowerzystów nie zachowuje się odpowiedzialnie podczas jazdy - jeżdżąc jak "pędzący pocisk" i to niestety wyrabia bardzo złe zdanie wśród kierowców i pieszych...

   Sposób na te wszystkie kłopoty?
   Empatia, kultura i znajomość podstawowych przepisów dla wszystkich.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tl;dr

   bla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   bla bla bla, zgadzam się, ale "empatia, kultura i znajomość przepisów" - nie liczmy na to :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama