Ważne
  Romowie wysyłali Polaków do pracy w Anglii. Tam czekał...

  Romowie wysyłali Polaków do pracy w Anglii. Tam czekał horror

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Romowie wysyłali Polaków do pracy w Anglii. Tam czekał horror
  Małżeństwo Agnieszka i Sebastian W. staną przed sądem za handel ludźmi. Mieszkańcy powiatu świdnickiego byli częścią dużej grupy przestępczej (zwanej gangiem Romów), która miała werbować (obiecując wysokie zarobki) do pracy Polaków.
  Romowie wysyłali Polaków do pracy w Anglii. Tam czekał horror
  W świdnickim wątku tej sprawy poza małżeństwem W. zarzuty usłyszał jeszcze Mariusz Sz. Cała trójka działając wspólnie i w porozumieniu z obywatelami polskimi narodowości romskiej Deivem D. oraz jego synem Arturem K. (panowie byli mieszkańcami Świebodzic) rekrutowali osoby o niskim statusie społecznym, znajdujące się w krytycznym położeniu, bezdomne i bezrobotne do rzekomej pracy w Wielkiej Brytanii.

  Gang miał opłacać przejazd do Wielkiej Brytanii, zakwaterowanie i wyżywienie. Już na miejscu „pracownikom” podsuwano do podpisu niezrozumiałe dla nich dokumenty, na podstawie których wyłudzano m. in. świadczenia socjalne. Pieniądze nie trafiały jednak na konta składających podania (bo oni nawet nie wiedzieli o nich), lecz... do kieszeni organizatorów procederu. Ci, którzy orientowali się, że działanie może być niezgodne z prawem, byli zmuszani do podpisywani kolejnych dokumentów.

  Sprawa była skomplikowana, głównie z powodu przeciągającej się latami pomocy prawnej z Wielkiej Brytanii. Polscy śledczy pisali prośby, ponaglenia, apele o przesłanie dokumentów i czekali. - A kiedy Anglicy wysyłali już te dokumenty, robili to hurtowo. W jednej z takich przesyłek były dokumenty, które zapełniło blisko tysiąc stron. A każdą z tych stron trzeba było przetłumaczyć. Dopiero wtedy można było zabrać się za ich analizę - mówił nam jeden z prokuratorów prowadzących śledztwo.

  W końcu jednak udało się zebrać materiał dowodowy, który pozwolił oskarżyć Agnieszkę i Sebastiana W. Ich ofiarą padło 6 osób, choć prokuratura miała podejrzenia, że przestępcy działali na dużo większą skalę niż początkowo przypuszczano i na wyspy podstępem wysłali co najmniej 28 osób.

  Mieszkańcy powiatu świdnickiego byli w grupie 25 osób narodowości romskiej zatrzymanych przez Centralne Biuro Śledcze w 2011 roku. Uczestniczyło w niej 500 polskich oraz kilkudziesięciu brytyjskich policjantów.

  Do handlu ludźmi miało dochodzić na przełomie 2009 i 2010 roku. Brytyjskie gazety pisały, ze grupa mogła wyłudzić nawet kilka milionów funtów, a mieszkający w Anglii szefowie gangu za wyłudzone pieniądze żyli iście po królewsku - mieszkali w luksusowych posiadłościach, jeździli luksusowymi autami. Jeden z nich miał w garażu bentleya. Za to przestępstwo to grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

  Czytaj także

   Komentarze (36)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   CYGANIE. Piszcie po polsku, chyba że to cygańska gazeta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znam 3 zawody cyganów

   znam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Osobiście znam 3 zawody cyganów:
   1. wróżenie z ręki
   2. złodziejstwo
   3. oszustwa

   Są jakieś jeszcze?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fjdf

   Filip (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   z cyganem do pracy? buhahahahahhahaahahahah..... tego typu żart powinien być zakazany ze względów wysokiej szkodliwości dla zdrowia :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to Karol, musiałem spalic

   Karol S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W sumie to pobiegł na ten basen;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To oni wymyślili triathlon

   Karol S;) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Jeden poszedł na basen a wrócił rowerem;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani redaktor daj se pani siana z tymi romami

   RzH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   To są zwykli cyganie. Znam ich z Brochowa. Taka żuleria. Gdzie im do dumnych Rzymian. Wprawdzie był taki cesarz Kaligula, który ze względu na wyjątkowe walory umysłowe mógł być ich protoplastą. Ale...rozwiń całość

   To są zwykli cyganie. Znam ich z Brochowa. Taka żuleria. Gdzie im do dumnych Rzymian. Wprawdzie był taki cesarz Kaligula, który ze względu na wyjątkowe walory umysłowe mógł być ich protoplastą. Ale kroniki milczą na ten temat... Chyba że był i w takim razie to Romowie. A skoro potomkowie cesarza rzymskiego to należy ich natentychmiast włączyć w poczet posłów a może i do Trybunału Konstytucyjnego niech radzą dla dobra Rzeczpospolitej.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   tebor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Cyganie nie maja nic wspolnego ze staroż. rzymianiami .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy trzeba być głuchym i ślepym?

   Jerry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Żeby cię rom ocyganił?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gang mial oplacac czy oplacal?

   Kurd mol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   .. pprzejazd pobyt i wyzywienie? A ten horror to co bylo? Ze dalej byli biedni i bezrobotni? Przynajmniej kawalek swiata zobaczyli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I co tu nadzwyczajnego? Fikcyjna praca za granica?

   Ficower (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 11

   Polacy tez robia nagminnie takie szwindle, ale jeszcze nigdy nie widzialem artykulu podkreslajacego fakt ze POLAK to robil. Czyli mamy tu do czynienia z rasistowskim podtextem. Za PO tak nie...rozwiń całość

   Polacy tez robia nagminnie takie szwindle, ale jeszcze nigdy nie widzialem artykulu podkreslajacego fakt ze POLAK to robil. Czyli mamy tu do czynienia z rasistowskim podtextem. Za PO tak nie pisywaliscie. Jak to byc ta dobra zmiana, to raczej dziekuje. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ocyganili ich

   ocyganili ich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21

   ocyganili ich


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie, tera się mówi...

   ferdek kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   'oromili' kurde!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo