Renowacja nagrobka w katedrze. Fragment nagrobka wydrukowano...

  Renowacja nagrobka w katedrze. Fragment nagrobka wydrukowano na drukarce 3D

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Trwa renowacja XVI-wiecznego nagrobka biskupa Andreasa Jerina w katedrze na Ostrowie Tumskim. Przygotowując model zwieńczenia wykorzystano druk 3D. To pierwsze na Dolnym Śląsku wykorzystanie tej techniki przy rekonstrukcji zabytków.
  Renowacja nagrobka w katedrze. Fragment nagrobka wydrukowano na drukarce 3D

  ©ks. Rafał Kowalski

  To już jeden z ostatnich etapów prac związanych z renowacją zabytku. Konserwację nagrobka rozpoczęto w ubiegłym roku.

  - Nagrobek był w fatalnym stanie, wymagał natychmiastowej renowacji. Został zniszczony podczas II wojny światowej, można powiedzieć, że zachowało się około 40 procent zabytku. Brakowało m.in. tablicy inskrypcyjnej i zwieńczenia. Piaskowiec sczerniał z powodu płomieni. Zabytek osadzony w głębi prezbiterium nie przykuwał wielkiej uwagi. Teraz odzyska swój dawny blask - opowiada ksiądz Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry.

  W przygotowaniu modelu zwieńczenia pomocne były archiwalne zdjęcia. - W przygotowaniu modelu wykorzystano druk 3D. To pierwsze wykorzystanie takiej techniki przy rekonstrukcji zabytków na Dolnym Śląsku - mówi ks. Paweł Cembrowicz.

  Model już trafił do rzeźbiarza, który na jego podstawie wykona rzeźbę w piaskowcu.

  Ksiądz Paweł Cembrowicz zwraca uwagę, że nowa technika może pomóc w szybszej renowacji zabytków. - Warto zwrócić uwagę na katedrę w Mediolanie. Tam mają opracowaną metodę wykonywania wiernych kopii. Rzeźby, które są na zewnątrz ulegają ciągłemu niszczeniu. Wykonywane kopie niczym się nie różnią od oryginalnych figur, które trafiają do muzeum - mówi kapłan.

  Andrzej Jerin był biskupem w w latach 1585-1596. Dążył do ożywienia kultu religijnego, wzmocnienia karności kościelnej i poprawy obyczajów. Duchowieństwo nakłonił do głębszych studiów teologicznych, podniesienia poziomu kazań, zakładania bibliotek. Rozbudował seminarium duchowne.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama