Reforma oświaty. Sprawdzamy, co zmieni się na wrocławskim...

  Reforma oświaty. Sprawdzamy, co zmieni się na wrocławskim Szczepinie

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Gimnazjum nr 28, ulica Zachodnia
  1/4
  przejdź do galerii

  Gimnazjum nr 28, ulica Zachodnia
  ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Nowa sieć szkół wchodzi w życie 1 września. Jakie zmiany czekają wrocławskich uczniów? W tym tygodniu sprawdzamy, co zmieni się na Szczepinie.
  Na wrocławskim Szczepinie funkcjonują dwie szkoły podstawowe - Szkoła Podstawowa nr 18 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 18 przy ul. Poznańskiej 26 oraz Sportowa Szkoła Podstawowa nr 46 przy ul. Ścinawskiej 21, a także jedno gimnazjum - nr 28 przy ul. Zachodniej 2.

  - Od 1 września 2017 r. Gimnazjum nr 28 przy ul. Zachodniej 2 zostanie przekształcone w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 14. Od 1 września w tej szkole będą także kontynuować naukę uczniowie klas II i III obecnego Gimnazjum nr 28 - informuje Anna Bytońska z wrocławskiego magistratu.
  Będzie nowa SP nr 14

  Wojciech Baryluk, dyrektor Gimnazjum nr 28, wyjaśnia, że zmiany, tj. remonty, w budynku szkoły planuje dopiero w wakacje.

  - Zamierzamy kupić nowe meble i ławki dla młodszych uczniów. Dodatkowo stołówkę trzeba wyposażyć w mniejsze serwisy - wylicza dyrektor Baryluk i podkreśla, że to właśnie stołówka była ważnym argumentem do stworzenia w budynku przy Zachodniej podstawówki.

  Obecnie w gimnazjum przy ul. Zachodniej uczy się około 400 uczniów. We wrześniu w budynku zostaną II i III klasy gimnazjum, do tego pojawią się również dwie klasy siódme i jedna - dwie klasy pierwsze. Dyrektor potwierdza, że są odpowiednie zasoby lokalowe.

  Na reformę przygotowana jest również Sportowa Szkoła Podstawowa nr 46 przy ul. Ścinawskiej. Jej dyrektorka, Jolanta Milczyńska-Strach, deklaruje: - Jesteśmy otwarci na reformę. Mamy warunki, by przyjąć zarówno klasy pierwsze, jak i zatrzymać siódmoklasistów.

  Od września w szkole przy ul. Ścinawskiej będą uczyć się trzy klasy siódme: dwie sportowe i integracyjna. Pierwszaki już od początku będą miały dodatkowe zajęcia na basenie.

  Co będzie największym wyzwaniem? - Pracownia chemiczno-fizyczna - odpowiada Jolanta Milczyńska-Strach i już myśli, gdzie jej uczniowie będą uczyli się przedmiotów ścisłych. - Jeżeli będzie taka potrzeba, to przez pierwszy rok uczniowie będą korzystać z pracowni w szkole gimnazjalnej, z którą nawiążemy współpracę. Chciałabym, by nauczyciele fizyki i chemii z gimnazjum najpierw uczyli także u nas, a potem stopniowo przechodzili do naszej szkoły - tłumaczy Milczyńska-Strach. Dyrektorka dodaje, że najmłodsi uczniowie mają zapewnioną w szkole m.in. pływalnię, stołówkę a także świetlice otwartą prawie 12 godzin - od godz. 6.30 do godz. 17.00.

  W magistracie mówią, że obecnie dyrektorzy wstępnie analizują potrzeby w zakresie zatrudnienia nauczycieli. Robią to na podstawie projektu rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania określającego siatkę godzin dla poszczególnych etapów kształcenia. Decyzje kadrowe zostaną podjęte przez dyrektorów szkół w maju, po zatwierdzeniu arkusza organizacji pracy szkoły.

  Sprawdźcie, co zmieni się w szkołach na waszych osiedlach:
  Nadodrze i Ołbin
  Strachocin-Wojnów, Swojczyce, Biskupin, Sępolno, Zalesie i Stadion, Zacisze, Szczytniki oraz Dąbie
  Pawłowice-Kłokoczyce, Zakrzów, Psie Pole-Północ, Psie Pole- Południe-Kiełczów, Zgorzelisko
  Różanka, Polanka, Rędzin, Osobowice, Świniary, Widawa, Lipa Piotrowska, Polanowice, Poświętne
  Jarnołtów-Jerzmanowo, Złotniki, Strachowice - Osiniec, Żerniki, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Muchobór Mały
  Nowe Żerniki-Kolonie Żernickie, Kuźniki, osiedle Kosmonautów, Gądów Mały
  Leśnica- Ratyń-Pustki, Żar, Mokra, Marszowice, Pracze Odrzańskie-Janówek, Stabłowice, Maślice Wielkie, Maślice Małe
  Pilczyce, Kozanów, Popowice
  Sołtysowice, Karłowice, aleja Kromera, Kowale-Popiele

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   słabo sprawdzone informacje

   kicka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   W artykule jest informacja, że na osiedlu jest 1 gimnazjum. A gimnazjum 37 na jakim jest osiedlu? Rozumiem, ze ono zostanie zlikwidowane, ale jeśli podaje się ile gimnazjów jest obecne, to...rozwiń całość

   W artykule jest informacja, że na osiedlu jest 1 gimnazjum. A gimnazjum 37 na jakim jest osiedlu? Rozumiem, ze ono zostanie zlikwidowane, ale jeśli podaje się ile gimnazjów jest obecne, to należałoby również o tym wspomnieć.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Optimum

   wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   A Optimum? Tez gimnazjum i podstawówka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   okjraziony

   tęca ytbe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   reforma to za stuj mojego kanaŁu***

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Antyreforma

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Wszystkie te szkoły o których powyżej mowa były wcześniej szkołami podstawowymi, a wielu z obecnych dyrektorów przeksztalcalo je w gimnazja, więc teraz muszą dokonać po prostu odwrotnego procesu...rozwiń całość

   Wszystkie te szkoły o których powyżej mowa były wcześniej szkołami podstawowymi, a wielu z obecnych dyrektorów przeksztalcalo je w gimnazja, więc teraz muszą dokonać po prostu odwrotnego procesu i powrócić do stanu wyjściowego - w czym problem? Skoro były to osmioklasowe podstawówki, to jak teraz te same budynki mogą być za małe? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A o gimnazjum 37 do likwidacji to już się nie powie??

   GIM 37 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Masa osób straci pracę, ale oczywiście nikt o tym nie napisze. A później będą Pisowcy opowiadać, jak ta cała "cudowna" reforma przeszła bezproblemowo i bez zwolnień.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka 14?

   Absolwent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Przecież to jest SP nr 103!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama