Przekręt w komisariacie policji?

  Przekręt w komisariacie policji?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Komisariat fuszerka? Policja płaciła za prace, których nie zrobiono, i za lampy, których nie ma? Rozstrzygnie to sąd
  1/4
  przejdź do galerii

  Komisariat fuszerka? Policja płaciła za prace, których nie zrobiono, i za lampy, których nie ma? Rozstrzygnie to sąd ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Remont komisariatu przy Traugutta to fuszerka? Policja płaciła za prace, których nie zrobiono, i za lampy, których nie ma? Rozstrzygnie to sąd.
  Remont komisariatu przy ul. Traugutta to według prokuratury fuszerka. Policja zapłaciła 1,1 mln zł za prace warte najwyżej 800 tys. zł. Płacono za roboty, których nie wykonano, zastosowano inne materiały niż należało albo postępowano niezgodnie ze sztuką budowlaną. Przez to w budynku jest wiele usterek.

  Sprawę ujawniło policyjne Biuro Spraw Wewnętrznych. Zawiadomiło prokuraturę, a ta niedawno zakończyła śledztwo.
  Przed sądem staną dwie osoby. To szef firmy, która wykonywała roboty, i cywilny pracownik policji (inspektor nadzoru budowlanego). Budowlańcowi oskarżenie zarzuca oszustwo na 297 tys. zł, za co grozi do 8 lat więzienia. Z kolei policyjnemu inspektorowi nadzoru niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy w dokumentach (grozi za to do 5 lat więzienia).

  O gmachu Komisariatu Policji Wrocław-Rakowiec pisaliśmy w 2012 roku, bo w raporcie Najwyższej Izby Kontroli był przykładem jednego z najbardziej zdewastowanych policyjnych budynków w Polsce.

  W 2013 r. ruszył remont. Przetarg na wykonawcę wygrała firma z Wielkopolski. Umowę podpisano w sierpniu, a roboty skończyły się w grudniu 2013 r. Policja zapłaciła 1,1 mln, prace odebrano bez uwag. Dużo zastrzeżeń miał za to biegły prokuratury. Przede wszystkim płacono za prace, których nie wykonano. Pierwszy przykład to wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Zgodnie z umową firma miała wykonać dokumentację, czyli projekt nowej instalacji. Zdaniem prokuratury nie ma tego projektu, tylko odręczne rysunki na planach poszczególnych pięter komisariatu.

  Kolejny przykład: zapłacono za 314 opraw lamp, a w całym budynku jest ich... 113. Remont dachu wykonano niewłaściwie, tak że dziś - po nieco ponad trzech latach - jest w złym stanie. Dalej - odnowione ściany w piwnicach już są zawilgocone, wadliwie wykonano też okna i drzwi wewnątrz budynku.

  Oskarżeni przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu do winy się nie przyznają. Budowlaniec zeznawał w śledztwie, że w trakcie robót wyszło dużo dodatkowych prac nieujętych w umowie. Inspektor nie chciał się zgodzić na aneks, więc on wpisywał do kosztorysu powykonawczego prace, których nie wykonano. Policja miała też dodatkowe życzenia, np. kazała sobie kupić lodówkę i dodatkową umywalkę - opowiadał. Na tym zamówieniu nic nie zarobił i do dziś spłaca kredyt.

  Policyjny inspektor nadzoru zapewniał, że nie podpisał świadomie nieprawdy, zatwierdzając faktury za niewykonane prace. Jego obrońca złożył do akt opinię innego eksperta, krytykującą tezy biegłego prokuratury. Kto ma rację - to ceni sąd.

  Inspektor nadzoru przyznał, że powinien być na Rakowcu codziennie. Ale był sam i miał 19 różnych policyjnych budów w pięciu powiatach. Po prostu się nie wyrabiał. Zgłaszał to szefom, ale ci mówili, że nie ma etatów, więc nie ma jak go odciążyć.

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedno przestepstwo a dwie rozne kary im groza?

   wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dlaczego? czy to z tego powodu ze jeden jest urzednikiem? Jasli traktujemy urzednikow lagodniej to nie dziwmy sie ze marnowanie publicznych pieniedzy idzie im tak dobrze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niska szkodliwość społeczna czynu.

   andrzej tyran (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   nie umorzyli po 30 dniach???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aaa

   bbb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nareszcie policjanci mają gdzie pogadać sobie rzeczowo .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   policja dewastowała ten budynek !!

   gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   raz byłem omyłkowo zatrzymany na tym komisariacie i zostałem pobity przez policjanta a mój rower latał po ścianach i obijał elewacje,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mhm

   on (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   W każdym komisariacie są jakieś przekręty. Norma.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   h***

   hwdp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   h***

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OOOooo policje ,,przekręcili,, ?! Rekord świata!!! nareszcie.

   bb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Podoba mi się. Teraz to policja na własnej skórze przekona się jak wyglądają: przekręty, oszustwa,złodziejstwa, kanciarstwa i inne tego typu. I nie będzie wspomagała Prokuratorów w umarzaniu tego...rozwiń całość

   Podoba mi się. Teraz to policja na własnej skórze przekona się jak wyglądają: przekręty, oszustwa,złodziejstwa, kanciarstwa i inne tego typu. I nie będzie wspomagała Prokuratorów w umarzaniu tego typu przestępstw.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wroclawianin

   ehh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26

   Bardzo dobrze. Trzeba rozliczac te fuszerki, na pracach budowlanych zawsze sa przekrety a niektore osoby dziwnie szybko sie bogaca

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To może by tak...

   Sąsiad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 1

   ...teraz, coś o "rewitalizacji"(!!!) kamienic komunalnych.
   To jest temat.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jest

   lepiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   albo "rewitalizacji" Stadionu Olimpijskiego...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i nadal jest

   Mama..:) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   jaki tam syf w środku.. to u mojego dziecka w pokoju jest lepszy porządek po tyg zabaw..:):)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama