Ważne
  Premiera w Capitolu. O przemocy wobec kobiet

  Premiera w Capitolu. O przemocy wobec kobiet

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Karolina Micuła w spektaklu „Tu mówi lektra” będzie wyłącznie śpiewać

  Karolina Micuła w spektaklu „Tu mówi lektra” będzie wyłącznie śpiewać ©Fot. Natalia Kabanow

  Premiera w Teatrze Muzycznym Capitol. „Tu mówi Elektra” powstała z inspiracji prawdziwą historią.
  Karolina Micuła w spektaklu „Tu mówi lektra” będzie wyłącznie śpiewać

  Karolina Micuła w spektaklu „Tu mówi lektra” będzie wyłącznie śpiewać ©Fot. Natalia Kabanow

  Przedstawienie opowiada o przemocy wobec kobiet w Polsce. Składają się na nie premierowe kompozycje Karoliny Micuły i Dariusza Jackowskiego do tekstów Marzeny Sadochy oraz prace malarskie Doroty Pawiłowskiej.

  W kwietniu Karolina Piasecka, żona działacza PiS, ujawniła drastyczne nagrania, dokumentujące przemoc domową. To był bezpośredni impuls do powstania przedstawienia w Capitolu.

  - Najbrutalniejsza jest rzeczywistość.
  Bezpośrednim impulsem było nagranie maltretowanej żony radnego PiS, która udostępniła przerażające audio dokumentujące przemoc domową - mówi Marzena Sadocha, autorka tekstów i reżyserka „Tu mówi Elektra”. - Być może to nagranie wykonało część pracy uświadamiającej w mediach, ale po nim znowu zapadło milczenie. Nie tylko nie ma projektów rządowych, które uwzględniałyby pomoc milionowi kobiet torturowanych przez partnerów. Instytucje pozarządowe zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy tracą finansowe wsparcie - dodaje.

  Marzena Sadocha przypomina, że na początku roku Niebieska Linia dla ofiar przemocy przestała działać na trzy miesiące. I że gorzkim tematem jest wypowiedzenie przez polskie władze tzw. konwencji antyprzemocowej. Przypomina też, że w 2018 r. mija sto lat od przyznania kobietom praw wyborczych.

  - Czujemy, że prąd rzeki się odwrócił i w prawach równościowych się cofamy. A może nigdy nie mieliśmy ich do końca? - zastanawia się.

  Twórcy przedstawienia zdecydowali, że opowiedzą o przemocy wobec kobiet muzycznie. Piosenki śpiewać będzie Karolina Micuła, znana z ostatniego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Dostała Tukana Publiczności, nagrodę widzów obecnych na Koncercie Finałowym. Na 38. PPA śpiewała „Piosenkę konkursową” z własną muzyką do tekstu Marzeny Sadochy i „Arahję” Kazika Staszewskiego/Kultu. Za zaśpiewanie „Arahji” dostała też nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki.

  Dwa lata temu w Teatrze Polskim odbyła się premiera spektaklu „Media Medea” Marzeny Sadochy w reżyserii Marcina Libera. Wtedy autorkę zainspirowała historia Katarzyny W. („matki Madzi”) i dzieciobójstwa. Marzena Sadocha opowiedziała o uchodźczyniach, związkach pełnych rozczarowań, zawiedzionych miłościach.

  Autorem muzyki do „Tu mówi Elektra” jest Dariusz Jackowski, który nie potraktował materiału dosłownie, więc nie usłyszymy agresywnych dźwięków. - Dobrze oddaje przemoc i wybija odbiorców ze strefy komfortu pozornie przyjazna muzyka, w której część elementów zostaje zaburzona - twierdzi Dariusz Jackowski.

  Tytułowa Elektra jest główną postacią tragedii Sofoklesa i tragedii Eurypidesa - mści się za śmierć ojca. Premiera „Tu mówi Elektra” na Scenie Restauracja odbędzie się w czwartek (14 września) o godz. 19, kolejne spektakle - 15 i 17 września o godz. 18.

  Scena Restauracja to najnowsza przestrzeń w Capitolu, służąca do wystawiania przedstawień. W maju jej działalność zainaugurowała premiera „Strefy” na podstawie tekstu Adriana Hyrsza, w reżyserii Przemysława Wojcieszka. I „Strefa”, i „Tu mówi Elektra” są przeznaczone dla widzów dorosłych.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idiotyzm

   Wer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Lewackie bzdety sfrustrowanych artystów, oczywiscie za pieniadze tego strasznego spoleczenstwa. Czy nie można wylac na zbita....buzie dyrekcje tego zakladu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wyrażam zgody aby z płaconych przeze mnie podatków finansowano takie lewackie knoty.

   wroclawianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Nie wyrażam zgody aby z płaconych przeze mnie podatków finansowano takie lewackie knoty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może coś o mordujących i gwałcących arabach na zachodzie?

   Zwoziciel islamskiej śmierci z PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Wszystko wzięte z życia i prawdziwych opowieści

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stefan

   stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   i znów lewacki bełkot za pieniądze wrocławian....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama