Prawie 800 projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu...

  Prawie 800 projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2016

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Czy projekt wodnego tramwaju ma szansę zdobyć poparcie wrocławian?

  Czy projekt wodnego tramwaju ma szansę zdobyć poparcie wrocławian? ©Fot. Karolina Misztal

  788 projektów zgłoszono do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. To o 19 projektów mniej niż przed rokiem, ale liczba projektów może się jeszcze zwiększyć, bo wnioski można było wysyłać także pocztą. Tego, ile z nich zostanie poddanych pod głosowanie, dowiemy się dopiero za kilka miesięcy. Wrocławianie proponują m.in. budowę nowego przejścia dla pieszych na pl. Dominikańskim, fontanny Neptuna na pl. Nowy Targ czy postawienie pomników byłym prezydentom Polski, m.in. Lechowi Wałęsie i Wojciechowi Jaruzelskiemu.
  Czy projekt wodnego tramwaju ma szansę zdobyć poparcie wrocławian?

  Czy projekt wodnego tramwaju ma szansę zdobyć poparcie wrocławian? ©Fot. Karolina Misztal

  W tym roku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego do podziału będzie 25 mln zł, o 5 mln zł więcej niż dotąd. 21 mln zł ma zostać rozdzielonych pomiędzy 14 wydzielonych przez urzędników rejonów łączących od kilku do kilkunastu osiedli, a 4 mln zł na projekty ogólnomiejskie. Głosować będą mogli nie tylko pełnoletni mieszkańcy, ale wszyscy, którzy ukończyli 16 lat.

  W ramach tej edycji WBO zgłoszono 144 projekty ogólnomiejske, 98 projektów dotyczących centrum miasta (Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie). Najmniej projektów, bo tylko 23, zgłoszono w rejonie Nowego Dworu i Muchoboru.

  Jednen z dużych projektów zakłada kolejne zmiany dla cyklistów. Autorzy projektu "Rowerowo na Północy Wrocławia" chcą budowy ścieżek rowerowych łączących północne osiedla z centrum Wrocławia. Inwestycję wyceniono na 1 mln zł. Inny z projektów zakłada także budowę trasy rowerowej na ul. Świdnickiej i Widok.

  We Wrocławiu będzie kursował wodny tramwaj? Tego chcieliby autorzy projektu "Budowa miejskiej przystani łodziowej dla wodnego tramwaju turystycznego nad zatoką portową Odry przy ulicy Biegasa". Inwestycja miałaby kosztować 640 tys. zł.

  Jest też plan budowy przejścia dla pieszych na placu Dominikańskim i ul. bł Czesława (pomiędzy Galerią Dominikańską a ul. Oławską). Ponadto wśród zgłoszonych projektów dwa dotyczą przebudowy Zaułku Solnego, którego renowacja wzbudziła sporo kontrowersji.

  Wracają też pomysły remontu zabytkowego autobusu Fredruś, czy zamontowania fontanny na pl. Nowy Targ.

  Wśród zgłoszonych projektów wiele dotyczy kwestii związanych z komunikacją. Mieszkańcy chcą, żeby nowe parkingi park&ride powstały przy skrzyżowaniu ul. Kosmonautów i Boguszowskiej i przy pętli tramwajowej Klecina.

  Autor projektu ,,Autobus mknie a nie nie stoi" chciałby, żeby władze Wrocławia wydzieliły buspas na ulicy Borowskiej od skrzyżowania z Kukuczki do ul. Wieczystej w kierunku północnym oraz od Ślicznej do Akademii Medycznej w kierunku południowym. Nowe buspasy miałby powstać także na ul. Wyszyńskiego i wzdłuż Podwala, od ul. Dworcowej do Renomy. Jest także pomysł wybudowania czterech przystanków wiedeńskich na ul. Bzowej, Krakowskiej, Kleczkowskiej i Górnickiego.

  Wiele projektów dotyczy remontów chodników, zamontowania oświetlenia czy budowy placów zabaw lub infrastruktury sportowej. Jednym z pomysłów na wydanie pieniędzy jest także montaż toalet automatycznych w Parku Skowronim oraz w parku gen. Władysława Andersa.

  Bartłomiej Świerczewski, dyrektor biura partycypacji społecznej mówi, że w tym roku wiele projektów dotyczy stawiania pomników w stolicy Dolnego Śląska. Jeden z autorów chciałby, żeby na skwerze u zbiegu ul. Zachodniej i Rybackiej powstał pomnik św. Mikołaja. Pojawiła się także inicjatywa postawienia pomników byłym prezydentom Polski. Na pl. Nowy Targ miałby stanąć monument Lecha Wałęsy. Co ciekawe, pomysł został zgłoszony już po wybuchu afery związanej z dokumentami znalezionymi w domu gen. Czesława Kiszczaka, a wśród nich teczki tajnego współpracownika o pseudonimie Bolek.

  Do WBO wpłynęły także wnioski o postawienie pomników Lechowi Kaczyńskiemu, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Wojciechowi Jaruzelskiemu. Według wyliczeń autorów postawienie jednego miałoby kosztować 250 tys. zł. Jest też projekt, żeby w centrum miasta postawić rzeźbę prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

  Nie wiadomo jednak, czy te projekty przejdą weryfikację, ponieważ zgodnie z uchwałą rady miejskiej z 2010 roku, "kwestia stawiania pomników należy do wyłącznej kompetencji rady miejskiej".

  Do 31 maja trwać będzie weryfikacja projektów. Na początku czerwca wszyscy liderzy zostaną poinformowani o jej wynikach. Potem rozpocznie się etap konsultacji z liderami, podczas których będzie można modyfikować projekty. Konsultacje potrwają do 8 lipca.

  Potem wszystkie zmodyfikowane projekty będą jeszcze raz zweryfikowane i te, które spełniają wymogi formalne, będą poddane głosowaniu na przełomie września i października.

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Komisja Wenecka potwierdziła, że wszystko, co mówiła opozycja, że wszystko,

   przeciw czemu protestował KOD i opozycja - jest prawdą. PiS brutalnie zgwałcił demokrację!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Trybunał Konstytucyjny został sparaliżowany. Prezydent Duda łamie konstytucję, nie odbierając przysięgi od trzech legalnie wybranych sędziów Trybunału. Sejm złamał prawo, wybierając pisowskich...rozwiń całość

   Trybunał Konstytucyjny został sparaliżowany. Prezydent Duda łamie konstytucję, nie odbierając przysięgi od trzech legalnie wybranych sędziów Trybunału. Sejm złamał prawo, wybierając pisowskich sędziów na miejsca w Trybunale, które były już obsadzone.

   PiS w swoich reżimowych mediach przekonuje swoich zwolenników, że nic się nie stało, i dyskredytuje projekt opinii Komisji Weneckiej, jak może. Sugeruje spiski i wplątanie Komisji Weneckiej w politykę. Dlaczego jest to bzdurą? Bo w Komisji jest 60 najlepszych europejskich i amerykańskich prawników(!!!),których polska polityka nie obchodzi(!!!)

   Członkowie Komisji przyjechali do Polski, spotkali się z PiS, Trybunałem Konstytucyjnym i opozycją, pozbierali fakty, ocenili je i napisali projekt opinii z punktu widzenia(!!!) prawników i konstytucjonalistów(!!!). Fakty mówiły za siebie(!!!)"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POmnik dla tercetu założycielskiego

   2+1 czyli ubek i konfidenci (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   POstawcie POmnik tercetowi III RP jej założycielom abc demokracji AdamBolekCzesiek czyli 2+1 jeden ubek i dwó agentów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mąciciele ciągle w akcji

   Janek Dzbanek Dupa Jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Wałęsa najpierw był szantażowany przez SB-cję , POtem był marionetką , taką kukiełką w ich rękach , dopiero teraz wychodzi prawda o prostym stoczniowym dolewaczem wody destylowanej na wydziale...rozwiń całość

   Wałęsa najpierw był szantażowany przez SB-cję , POtem był marionetką , taką kukiełką w ich rękach , dopiero teraz wychodzi prawda o prostym stoczniowym dolewaczem wody destylowanej na wydziale wózków akumulatorowych...

   Ci Polacy i "polacy niby to" , którzy tego nie rozumieją , są debilami i POwinni zapisać się do KOD-u , tam mośki durnych POtrzebują !...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Macicielu

   z Wawelu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   nie jest Ciebie Jan, ani Jaś, ani Dzbanek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak, Wroclaw potrzebuje

   pomnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   rowniez pomnik dla Jaruzelskiego, Michnika, Orbana, Baumana, Komoruskiego, Kiszczaka, Dukaczewskiego, Niesiolowskiego i Lisa.
   Dutkiewicz pewnie poprze wyniesienie na cokoly te wszystkie...rozwiń całość

   rowniez pomnik dla Jaruzelskiego, Michnika, Orbana, Baumana, Komoruskiego, Kiszczaka, Dukaczewskiego, Niesiolowskiego i Lisa.
   Dutkiewicz pewnie poprze wyniesienie na cokoly te wszystkie antypolskie kanalie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   janusz

   aaaaccc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   tramwaje wodne ok ale w cenach azatyckich czyli 1- 2zł góra a nie po 5 ,znajac zycie takie wrzuca

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już taka propozycja padła.

   Magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Najlepiej postawić od razu pomnik "czterech śpiących" (Jaruzelskiego, Kwacha, Bolka i Adama) po nocnej libacji w Magdalence.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xxxd

   xd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   a może w końcu chodnik na buforowej? nim nas wszystkich auta porozjeżdżają... i to po ciemku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   większe korki

   ,,,, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   ulica wyszyńskiego jest główna, zrobienie na niej buspasu spowoduje znacznie większe korki niż są teraz!!! troche wyobraźni!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cykloterror znowu w natarciu.

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

   Na przyszły rok trzeba sporządzić projekt odkorkowania Wrocławia poprzez usunięcie pseudościeżek rowerowych wymalowanych na skradzionej jezdni.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupich nie sieją :D

   Dobrawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty naprawdę myślisz, że wyznaczanie dróg rowerowych na jezdni powoduje większe korki?

   SK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Ty naprawdę myślisz, że wyznaczanie dróg rowerowych na jezdni powoduje większe korki? Rozwiń, proszę, swoją myśl, jestem bardzo ciekawy jak to się dzieje.

   Nikt nie każe ci jeździć na rowerze, ale...rozwiń całość

   Ty naprawdę myślisz, że wyznaczanie dróg rowerowych na jezdni powoduje większe korki? Rozwiń, proszę, swoją myśl, jestem bardzo ciekawy jak to się dzieje.

   Nikt nie każe ci jeździć na rowerze, ale zrozum, że jedyną drogą do zmniejszenia korków dla aut jest rozbudowa sieci dróg rowerowych i komunikacji miejskiej.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polać mu!

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 8

   Popieram! Trzeba usunąć idiotyczne ścieżki rowerowe!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomnik Wałęsy

   riy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 12

   Tak, z następującym napisem na monumencie.
   TW BOLEK - szpicel i donosiciel
   Przywódca Solidarności
   Prezydent RP stojący za Nocną Zmianą.
   Bufon i Narcyz.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama