Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po Wrocławiu będzie jeździć smogbus? Kosztuje milion złotych

AB
Wizualizacja Smogbusa
Kosztuje milion złotych i miałby jeździć po wrocławskich osiedlach i badać poziom zanieczyszczeń powietrza. Wrocławscy aktywiści, chcą by miasto zakupiło smogbus. Bo według danych Wrocław to 8. najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie.

Miałby być jak krwiobus czy mammobus z tą różnicą, że nie pobierano by w nim krwi i nie przeprowadzano badań, ale badano smog. Stowarzyszenie "Nowy Wrocław" chce, by miasto wyłożyło milion złotych na zaprojektowanie i stworzenie smogbusa, który jeździłby po ulicach Wrocławia.

- Smogbus ma pełnić trzy podstawowe funkcje: edukacyjną, interwencyjną oraz pomiarową. Smogbus to nowe rozwiązanie, chcemy aby w środku busa mieściło się laboratorium służące do pomiarów stężenia smogu, na zewnątrz z dwóch stron busa powinny mieścić się ekrany LCD pokazujące jakie stężenie jest w danym miejscu. Smogbus będzie się składał z profesjonalnego drona, który będzie wykonywał pomiary na wysokości. Smogbus powinien przemieszczać się po całym Wrocławiu. Każdy mieszkaniec powinien mieć możliwość zgłoszenia potrzeby przyjazdu na jego osiedle. Przy działaniu smogbusa powinna powstać aplikacja na telefon synchronizowana z centrum operacyjnym smogbusa. Każdy mieszkaniec po ściągnięciu aplikacji, będzie wiedział jakie stężenie smogu występuje na jego osiedlu. Również osoby obsługujące smogbusa najlepiej studenci po utrzymaniu informacji, będą mogli wydrukować informacje ze stężeniem i umieścić je na tablicy ogłoszeń - wyjaśnia Mateusz Żak z "Nowego Wrocławia" i dodaje, że Stowarzyszenie już złożyło w tej sprawie petycję u Rafała Dutkiewicza. Zaprojektować i zbudować smogbus miałoby miasto, Politechnika Wrocławska i WIOŚ.

Na cały projekt smogbusa składałby się smogbus wraz z laboratoriom pomiarowo – badawczym, dron, aplikacja na telefon, roczna obsługa busa oraz warsztaty edukacyjne . - Koszt ten powinien być podzielony pomiędzy Urząd Miasta oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Chcemy aby projekt został opracowany przy współpracy z Politechniką Wrocławską - zaznacza Żak.

Według badań Dolnośląskiego Alarmu Smogowego 62 proc. mieszkańców chce mieć wiedzę jaki jest stopień występowania zanieczyszczenia we Wrocławiu. Problem jest bardzo poważny z uwagi na to, że przez zanieczyszczenia każdy mieszkaniec miasta żyje średnio o 2,5 roku krócej. Według francuskiego dziennika "Le Monde" Wrocław jest 8. najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie. Według Najwyższej Izby Kontroli co roku z powodu zanieczyszczenia umiera 45 tysięcy Polek i Polaków.

Zobacz też: Jak dobrać maskę antysmogową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska