Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Rybak jednak pójdzie do więzienia za spalenie kukły Żyda

Malwina Gadawa
Piotr Rybak został skazany na 3 miesiące bezwzględnego więzienia
Piotr Rybak został skazany na 3 miesiące bezwzględnego więzienia fot. Paweł Relikowski
Dziś przed sądem znów stanął Piotr Rybak skazany za spalenie kukły Żyda. W pierwszej instancji został skazany na 10 miesięcy więzienia, a później zarówno obrona jak i oskarżenie odwołało się od wyroku proponując karę 10 miesięcy prac społecznych. W czwartek sąd zadecydował inaczej. Piotr Rybak został skazany na 3 miesiące bezwzględnego więzienia.

Jak wyrok trzech miesięcy bezwzględnego więzienia argumentował sędzia. - Nie mamy wątpliwości że mieliśmy do czynienia z postępowaniem o charakterze przestępczym. Zachowanie oskarżonego należy odnieść do kontekstu sytuacyjnego. Podczas wypowiedzi w trakcie manifestacji padały różnego rodzaju stwierdzenia, które w sposób negatywny oceniały pewne grupy narodowościowe - uzasadniał sędzia. - Nie mamy żadnych wątpliwości że postać kukły interpretowana była jako postać ortodoksyjnego Żyda - mówił sędzia. Dodał, że nawoływanie do nienawiści to nie tylko werbalne wypowiedzi.

Jeszcze przed rozprawą, przed wejściem do sądu zebrało się kilkanaście osób, które wspierały Piotra Rybaka, wśród nich były zakonnik Jacek Międlar. - Czy Rafał Dutkiewicz nie maczał rąk w sprawie skazania Piotra Rybaka? - zastanawiał się w rozmowie z telewizją Jacek Międlar. Bus Piotra Rybaka z nagłośnieniem zajął jeden pas Podwala. Nie zabrakło także kilkunastoosobowej manifestacji.

- Pan sędzia najnowszej historii nie zna. Nie jesteśmy ksenofobami. To są bzdury. Nie mogę słuchać tego, co tu się wyprawia. To jest wymiar niesprawiedliwości - krzyczał jeden z mężczyzn podczas uzasadniania wyroku. Policja wyprowadziła go z sali.

Sędzia Robert Zdych uważa, że czyn Piotr Rybaka był haniebny i w tej sytuacji nie można mówić o innym wyroku jak o wyroku pozbawienia wolności. - Musimy dać jednoznaczny sygnał, że na takie zachowania zgody nie będzie - mówił sędzia Zdych.

- Jeżeli takie wyroki wydaje polski sędzia w polskim sądzie... To jest haniebny wyrok. Ten sędzia powinien stracić posadę - komentował na gorąco Piotr Rybak. Po jego wyjściu z sali jego zwolennicy zaczęli krzyczeć: Bóg, honor i ojczyzna, Tu jest Polska! Polska dla Polaków. Polacy dla Polski.

Przed salą doszło do przepychanek. Zwolennicy Rybaka zaczęli wyzywać niektórych uczestników rozprawy. - Popychano mnie, zdeptano mi róże i zwyzywano od szmat. Usłyszałam, że moje miejsce jest w Izraelu - mówi Ewa Trojanowska z Obywateli RP.

Przypomnijmy, że zdjęcia kukły w czarnym płaszczu z pejsami i w meloniku - podpalonej przez Piotra Rybaka - obiegły media całego świata. Był to finał manifestacji środowisk narodowych przeciwko przyjmowaniu w Europie i w Polsce uchodźców z Bliskiego Wschodu. Do spalenia kukły Żyda doszło w listopadzie 2015 roku na wrocławskim Rynku. Oskarżony za nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym Piotr Rybak bronił się, że nie chodziło o Żyda. Jego zdaniem była to „instalacja” symbolizująca biznesmena George’a Sorosa. Piotr R. wini go za napływ muzułmańskich imigrantów do Europy.

Piotr Rybak przez sąd rejonowy został skazany na 10 miesięcy więzienia. Od wyroku w tej sprawie odwołała się nie tylko obrona, ale także prokuratura, która od początku proponowała karę 10 miesięcy prac społecznych. To wyjątkowo rzadko spotykana sytuacja, żeby oskarżyciel pisał apelację na korzyść oskarżonego i przekonywał, że został niesprawiedliwie surowo ukarany. Prokurator przekonywał sąd, że kara 10 miesięcy prac społecznych będzie bardziej wychowawcza i oskarżony będzie mógł odpracować "swoje grzechy".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Piotr Rybak jednak pójdzie do więzienia za spalenie kukły Żyda - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska