Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza taka Koalicja Miast dla Kultury. Wrocław przekazał Lublinowi ulicę Szajnochy

Małgorzata Matuszewska
– Dziękuję za możliwość tej prezentacji – mówił Krzysztof Żuk. – To tym cenniejsze, że odbywa się w przededniu 700-lecia Lublina, które będziemy świętować w 2017 roku – dodał. – Łączymy siły, pokazujemy, że miasta stawiają na kulturę.
– Dziękuję za możliwość tej prezentacji – mówił Krzysztof Żuk. – To tym cenniejsze, że odbywa się w przededniu 700-lecia Lublina, które będziemy świętować w 2017 roku – dodał. – Łączymy siły, pokazujemy, że miasta stawiają na kulturę. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
W barwnej scenografii Jarosława Koziary na ulicy Szajnochy, do niedzieli (29 maja) prezentuje się Lublin - Miasto Inspiracji.

W środę wieczorem Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, przekazał ulicę Szajnochy Krzysztofowi Żukowi, prezydentowi Lublina i lubelskim artystom. Do niedzieli na Szajnochy będą dziać się artystyczne cuda (już na wstępie grał Lublin Street Band), a Lublin zaprezentuje się w ramach Koalicji Miast dla Kultury.

– Możecie mieć świadomość posiadania ulicy na zawsze. Czujcie się tu właścicielami i gospodarzami – powiedział Rafał Dutkiewicz. – W rywalizacji o tytuł ESK to właśnie Lublina baliśmy się najbardziej – dodał. Po czym wręczył Krzysztofowi Żukowi próg spowalniający (pod hasłem „zwolnij i zatrzymaj się dla kultury, chłoń Lublin”). – To cwany prezent, bo zostanie we Wrocławiu – uśmiechnął się Rafał Dutkiewicz. Próg położono na bruku. Nie zostanie we Wrocławiu, a pojedzie do Lublina specjalny medal Europejskiej Stolicy Kultury, który Rafał Dutkiewicz wręczył prezydentowi Lublina, nie tylko dla niego, ale dla wszystkich mieszkańców tego miasta.

– Dziękuję za możliwość tej prezentacji – mówił Krzysztof Żuk. – To tym cenniejsze, że odbywa się w przededniu 700-lecia Lublina, które będziemy świętować w 2017 roku – dodał. – Łączymy siły, pokazujemy, że miasta stawiają na kulturę. Mieszkańcom i turystom oferujemy ponad tysiąc projektów kulturalnych rocznie, we Wrocławiu pokażemy ok. 60 z nich – dodał. – Swoją pracę pokażą świetni artyści, wśród nich jest Leszek Mądzik, świetny reżyser teatralny, Janusz Opryński, który wieczorem przedstawił widowisko „Sen o Mieście”.

Europejska Stolica Kultury w Koalicji Miast

Czym jest Koalicja? Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 wraz z Gdańskiem, Katowicami, Lublinem, Łodzią, Poznaniem i Szczecinem rozpoczęły właśnie realizację projektu Koalicja Miast dla Kultury. Po raz pierwszy w trzydziestoletniej historii Europejskiej Stolicy Kultury odbywa się taka współpraca miast. Wydarzenie zaczęło się siedem lat temu, kiedy to 11 lat startowało w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

– Zaprosiliśmy do rozmów wszystkie „przegrane” miasta, cieszymy się, że zaproszenie przyjęło tak wiele z nich – mówi Dominika Kawalerowicz, szefowa Działu Merytorycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. – Co kilka tygodni miasta będą prezentować we Wrocławiu swoją kulturę – dodaje.

– W ramach Think Thank Kultury zastanowimy się, jak się tworzy kulturę, co nas boli, co wymaga ulepszenia. W listopadzie przedstawimy efekty współpracy – opowiada Rafał Koziński, koordynator Koalicji. – Wydarzenia są wyjątkowe, artyści każdego miasta nie myślą wyłącznie o jednej dziedzinie kultury, można powiedzieć, że „myślą miastem”. Oryginalne jest także to, że pokażemy genius loci każdego z miast, coś, co jest jego ideą - dodaje Koziński.

Nie tylko inni pokażą się we Wrocławiu, ale także Wrocław pojedzie z artystyczną wizytą. Teatr Ad Spectatores zawiezie do miast Koalicji spektakl o powodzi w 1997 roku, opowiadając, jak to w czasie tragicznych wydarzeń udało się zbudować prawdziwą wspólnotę. Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 marzy się, by Koalicja Miast dla Kultury stała się częścią każdej ESK, w każdym nadchodzącym roku.

Koalicja Miast dla Kultury – inni już wkrótce

Lublin prezentować się będzie do 29 maja na ulicy Szajnochy, a także w kamienicy w Rynku 25, tam, gdzie niedawno swoją sztukę pokazywali Ukraińcy w ramach Miesiąca Lwowskiego. Od 17 do 19 czerwca „Przestrzeń twórczego dialogu” na Wzgórzu Polskim i przy Łokietka 5 pokaże Szczecin. – Połączymy siły naszego miasta i regionu, pokażemy zachodniopomorski design – zapowiada Monika Petryczko ze szczecińskiego Stowarzyszenia MiastoHolizm. „Następny przystanek” to Poznań, który zawładnie tramwajem linii 0P i Nadodrzem, od 1 do 3 lipca. – Stawiamy na mobilność – uśmiecha się Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora poznańskiego Wydziału Kultury. Przy ul. Rydygiera 25 poznaniacy stworzą mural. – Już pracujemy nad nim, rozmawiając z mieszkańcami, bo mural ma być ich historią, a nie naszą – dodaje. Prezentacja Łodzi odbędzie się od 14 do 17 lipca pod hasłem „Tkana odnowa” w Browarze Mieszczańskim, industrialnym, a przecież przyjaznym miejscu Wrocławia.

– Interesuje nas rewitalizacja społeczno-kulturowa – mówi Kamila Majchrzycka z Łodzi. Z kolei Gdańsk to „Miasto Wolności”, której różne oblicza pokaże w kamienicy w Rynku 25 od 30 lipca do 5 sierpnia. – Pokażemy filmy, zaprosimy na koncerty, przywieziemy także piwo „Bursztynowy szlak” – zachęca Marta Bednarska z gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej. Od 15 do 21 sierpnia wrocławianie, którzy odwiedzą Arsenał Miejski, przekonają się, że Katowice są „Miastem Muzyki”. Nie przez przypadek Katowice to Miasto Muzyki UNESCO 2015. – Śląscy jazzmani spotkają się z Lorenem Schoenbergiem, dyrektorem artystycznym National Jazz Museum w nowojorskim Harlemie – zachęca Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwsza taka Koalicja Miast dla Kultury. Wrocław przekazał Lublinowi ulicę Szajnochy - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska