Perseidy czyli spadające gwiazdy. Kiedy zobaczyć? Czym one...

  Perseidy czyli spadające gwiazdy. Kiedy zobaczyć? Czym one są? [PERSEIDY 2016]

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Czeka nas kolejna noc spadających gwiazd! Perseidy czyli spadające meteory dają fantastyczny spektakl na niebie. Perseidy 2016 mogliśmy podziwiać już poprzedniej nocy 11/12 sierpnia. Ale to nie koniec. Perseidy można oglądać w nocy z 12 na 13 sierpnia, a nawet jeszcze w nocy z soboty na niedzielę w dużym natężeniu - nawet do 200 Perseidów spadających na godzinę.
  Perseidy - zwane są spadającymi gwiazdami. Co to takiego?
  Są to spalające się w atmosferze ziemskiej drobne cząstki, a kolokwialnie mówiąc kamienie, które zostawia kometa na swej orbicie. Sierpień jest okresem, gdy regularnie obserwujemy rój meteorów, kiedy może spadać do 200 gwiazd na godzinę Wyjątkowość roju Perseidów polega na tym, że przypada na wakacje.

  Kiedy zobaczymy ich najwięcej?

  W tym roku będzie to przede wszystkim noc z 12 na 13 sierpnia. Znajdziemy się wtedy w centralnej części roju. Obserwację najlepiej prowadzić w czasie astronomicznej nocy. Możemy rozpocząć około godz. 22:30 i prowadzić ją do godz. 3:30. Szczególnie dobre warunki będą po północy, kiedy zajdzie Księżyc. Może być naprawdę pięknie, pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne.

  PERSEIDY 2016

  - TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII ORGANIZUJE SPOTKANIE I WSPÓLNE OGLĄDANIE PERSEIDÓW WE WROCŁAWIU - SPRAWDŹ


  Do śledzenia Perseidów nie potrzebujemy lornetki?
  Nie, nie potrzebujemy. Najlepszym instrumentem będą nasze oczy oraz... koc lub leżak. Używając lornetki lub lunety patrzymy jedynie na wąski wycinek sfery niebieskiej, co zmniejsza nasze szanse na zauważenie meteoru. Oczywiście możemy mieć szczęście, ale błysk spadającej gwiazdy trwa zaledwie sekundę. Lornetka może się przydać jedynie w przypadku pojawienia się wyjątkowo jasnego meteoru ponieważ ślad, który wtedy zostaje na niebie może być widoczny nawet kilka minut.

  Maine, Stany Zjednoczone. Timelapse przedstawia sierpniowy deszcz spadających gwiazd. Podczas uwiecznionej na nagraniu nocy, według danych NASA, spadało do 100 meteorów na godzinę.

  Perseidy eksplodują światłem i kolorem, tworząc przepiękne smugi na niebie.


  Gdzie najlepiej oglądać Perseidy na Dolnym Śląsku?
  Będziemy blisko pełni więc Księżyc i tak będzie nam przeszkadzać w obserwacjach, dlatego nie musimy wyjeżdżać daleko za miasto. Nie będzie to miało znaczenia czy pojedziemy 30 km czy 300 km od Wrocławia. Niemniej trzeba postarać się o miejsce z dala od lamp ulicznych, a najlepiej wspiąć się na wzgórze. Dobrze jak zobaczymy zarys Drogi Mlecznej. Będzie to wskazówka, że niebo nad naszymi głowami jest dość ciemne i pozwoli rozkoszować się Perseidami. Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii organizuje 13 oraz 20 sierpnia o godz. 22 spotkanie na górce na Oporowie przy pętli tramwajowej. To dobre miejsce na początek przygody ze spadającymi gwiazdami. Na górce pojawią się specjaliści oraz entuzjaści astronomii, którzy odpowiedzą na wiele pytań.

  PERSEIDY 2016 - SKĄD SIĘ BIORĄ PERSEIDY?
  Polska. W nocy z 12 na 13 sierpnia fani perseidów mogli nacieszyć oczy ich widokiem. Po zmroku można było zobaczyć nawet 100 spadających gwiazd na godzinę. Obserwacje meteorów odbywały się w wielu miejscach w kraju i na świecie. Czym tak naprawdę są perseidy i skąd bierze się ich blask? O zjawisku opowiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.


  Przy śledzeniu spadających gwiazd warto pomyśleć o jakimś życzeniu?
  Każda okazja jest dobra, aby marzyć. Widok rozgwieżdżonego nieba temu sprzyja. Nie wiem czy Perseidy spełniają marzenia, ale udane obserwacje wprawiają w dobry nastrój, a wtedy życzenia łatwiej się spełniają.

  Rozmawiał: Piotr Bera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   debile

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   znowu artykul o perseidach a zero, kompletnie ZERO informacji o tym, ze nad Wroclawiem kompletne zachmuerzenie i mozecie sie w pompke cmoknac, a nie zobaczyc perseidy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama