Perseidy 2017. KIEDY JEST NOC PERSEIDÓW? JAK OGLĄDAĆ...

  Perseidy 2017. KIEDY JEST NOC PERSEIDÓW? JAK OGLĄDAĆ PERSEIDY?

  MK, PB

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  PERSEIDY 2017. W nocy z soboty na niedzielę (12-13 sierpnia) zobaczymy PERSEIDY. Jak oglądać Perseidy? Perseidy w Polsce. CZYM SĄ PERSEIDY. PERSEIDY 2017 NA NIEBIE. NOC PERSEIDÓW.

  PERSEIDY 2017. JAK OGLĄDAĆ PERSEIDY?  PERSEIDY co roku rozświetlają sierpniowe niebo. To pozostałości po warkoczu komety Swift-Tuttle, która zbliża się do słońca raz na 133 lata, przez co paruje i uwalnia cząstki pyłu, który tworzy warkocz komety. Co roku od połowy lipca do końca sierpnia Ziemia przelatuje przez ten obłok i to właśnie cząsteczki wymiecione z jądra komety są spadającymi gwiazdami, które obserwujemy na niebie.

  – Meteory, czyli drobny pył i pozostałości po komecie oraz cząsteczki gazów ocierają się o siebie, rozgrzewają, zaczynają topić i parować. W ten sposób mieszają się z atmosferą i w efekcie widzimy efekt ich spalania – wyjaśnia prof. Michał Tomczak, dyrektor Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ślad, który tworzą spalające się meteory może mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów. Im dłuższy, tym oczywiście łatwiej go zaobserwować.

  W tym roku kumulacja spadających meteorów, a więc Noc Perseidów przypadnie z najbliższej soboty na niedzielę. Komfort obserwacji będzie jednak ograniczał jasny księżyc, którego pełnię mieliśmy w poniedziałek. Perseidy najlepiej będzie oglądać około północy. PERSEIDY najlepiej oglądać na wzniesieniu, na wzgórzu daleko od miejskich latarni.

  PERSEIDY KIEDY SĄ? PERSEIDY 2017. NOC PERSEIDÓW  Noc Perseidów opisuje także ludowa tradycja, która spadające na ziemię i spalające się meteory określa mianem "łez św. Wawrzyńca", którego święto przypada 10 sierpnia.

  PERSEIDY zobaczymy w nocy z 12 na 13 sierpnia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama