Ważne
  Paliwo za 3 zł w pojazdach przyszłości?

  Paliwo za 3 zł w pojazdach przyszłości?

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Konstruktorzy Pneumobila od lewej: Paweł Kassolik, Aleksander Konarski i Ziemowit Śmigielski
  1/8
  przejdź do galerii

  Konstruktorzy Pneumobila od lewej: Paweł Kassolik, Aleksander Konarski i Ziemowit Śmigielski ©Piotr Bera

  W piątek z wrocławskiego Rynku wyruszył III Rajd Ekologiczny. Blisko 60 pojazdów zasilanych biopaliwami ruszyło do Lwowa, gdzie organizowana jest konferencja naukowa „Vehicles of the Future”. - Biopaliwa to przyszłość motoryzacji. Litr biopaliwa mógłby kosztować tylko 3 zł - zapewnia prof. Mieczysław Struś z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej.
  Zwolennicy biopaliw oraz przedstawiciele PWr ruszyli do Lwowa, gdzie w weekend będą dyskutować o konstrukcjach silników, układach hybrydowych, alternatywnych i niekonwencjonalnych napędach czy bezzałogowych pojazdach z przyszłości. W biopaliwach jest przyszłość motoryzacji - przekonują.

  - Biodiesel to przetworzony chemicznie olej roślinny np. rzepakowy do silników wysokoprężnych. Można również stosować mieszaninę etanolu z kilkoma procentami zawartości tradycyjnego oleju napędowego.
  Takie paliwo to wynik prowadzonej przez nas pracy naukowej - tłumaczy Mieczysław Struś. - Osiągi silnika na biopaliwie są prawie identyczne jak przy standardowej benzynie. Tylko uzyskanie paliwa z oleju jest kilkukrotnie tańsze. Możemy wykorzystywać zużyty olej po frytkach czy chipsach - dodaje prof. Mróz.

  Pod koniec 2016 roku zostaną ukończone badania nad masowym użyciem biopaliw. Wtedy do Ministerstwa Gospodarki miałby trafić projekt ustawy, która pozwoliłaby na masową skalę korzystać z biopaliw w komunikacji miejskiej czy we flocie Poczty Polskiej.

  - Jestem przekonany, że moglibyśmy płacić 3 zł za litr. Wszystko jest w gestii władz, ale dzięki produkcji biopaliw zatrudnienie znalazłoby od 70 do 140 tys. osób - dodaje prof. Mróz.

  Na Rynku zaprezentowano także dwa pojazdy skonstruowane przez studentów - napędzany sprężonym powietrzem Pneumobil oraz rower fotowoltaiczny.

  - Pneumobil to rodzaj roweru z butlą ze sprężonym powietrzem. W całej konstrukcji znajduje się siłownik, który napędza silniczek i pozwala rozpędzić się nawet do 50 km/h, choć przeciętnie to jest 15 km/h. Wtedy na jednej butli można przejechać 10 km - przyznaje Paweł Kassolik, jeden z konstruktorów Pneumobila Politechniki Wrocławskiej.

  Pojawił się również rower wspomagany energią słoneczną, który pozwala na poruszanie się przez ograniczony czas bez pedałowania.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biopaliwa - kolejne brednie pseudoekologów

   ML (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To co, że 870 mln ludzi na świecie głoduje. To co, że coraz więcej lasów i dżungli wycinanych jest pod plantacje. Najważniejsze są "ekologiczne" biopaliwa. Z pewnością ze spalania tego paliwa nie...rozwiń całość

   To co, że 870 mln ludzi na świecie głoduje. To co, że coraz więcej lasów i dżungli wycinanych jest pod plantacje. Najważniejsze są "ekologiczne" biopaliwa. Z pewnością ze spalania tego paliwa nie powstają gazy cieplarniane a krystalicznie czysta woda.
   Biopaliwa nigdy nie miały i nie będą mieć nic wspólnego z ekologią.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biopaliwa są znane od dawna i od dawna wiadomo

   takwlasnie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Że się nie przyjmą. Jakby zamienić ropę na biopaliwa to trzeba by znaleźć drugą planetę, na której można by było hodować to wszystko z czego się je produkuje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mars

   klawóz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   9,81..........................................

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Litr paliwa kosztowałby zł + 3 zł akcyza

   adhd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   benzyna tez może być tania

   verdri (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   "moglibyśmy płacić 3 zł za litr. wszystko jest w gestii władz, ale dzięki produkcji biopaliw zatrudnienie znalazłoby od 70 do 140 tys. osób". fantastyczny pomysł. trzeba jednak pamiętać, że w...rozwiń całość

   "moglibyśmy płacić 3 zł za litr. wszystko jest w gestii władz, ale dzięki produkcji biopaliw zatrudnienie znalazłoby od 70 do 140 tys. osób". fantastyczny pomysł. trzeba jednak pamiętać, że w naszej pięknej ojczyźnie 3 zł w cenie za litr paliwa stanowią same podatki. sprzedaż paliw obciążona jest bardzo wysokimi podatkami. i tak np. 60 proc. ceny brutto oleju napędowego i ok. 65 proc. ceny brutto benzyny bezołowiowej stanowią m.in. VAT, akcyza, opłata paliwowa czy tworzenie zapasów obowiązkowych. do tego dochodzą jeszcze inne bezpośrednie opłaty i podatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą – podwyższają wartość obciążeń w 1 litrze paliwa do ponad 70 proc. kierowcy są zbyt dobrymi dojnymi krowami i stąd zapewne zapowiedzi kolejnych nowych podatków w paliwie. jednak zgadzam się: wszystko w gestii władz...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WYJAŚNIENIE !

   Michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Dla sprostowania rower fotowoltaiczny został zrobiony w 2003r. przez uczniów ZS nr 2 z ul. Borowskiej 105 - Technikum Samochodowego a nie przez studentów Politechniki Wrocławskiej.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taka prawda

   taka prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wiesz że barany z polibudy uważają się za najważniejszych, chociaż po studiach zostaną korposzczurkami i będą robić to co im ktoś każe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapomnieli o konstruktorach rowru słonecznego - POLONIA 2

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   https://www.facebook.com/andrzej.bednarski.733/posts/911410892303434?pnref=story

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezmózgi

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   3zł za biopaliwa to kompletnie nieopłacalny biznes. Obecnie paliwo kosztuje niecałe 2zł osły tylko podatki którym biopaliwa szybko by zaczęły podlegać windują ceny znacząco. Tak samo głupie gadanie...rozwiń całość

   3zł za biopaliwa to kompletnie nieopłacalny biznes. Obecnie paliwo kosztuje niecałe 2zł osły tylko podatki którym biopaliwa szybko by zaczęły podlegać windują ceny znacząco. Tak samo głupie gadanie że pojazdy elektryczne są lepsze dla środowiska bo nie produkują spalin - tylko że ten prąd bierze się głównie z elektrowni które rocznie generują wiekszy syf niż wszystkie auta łącznie od pierwszego dnia produkcji pojazdów spalinowych
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z wodorem

   automaniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Dlatego przyszloscia sa energie odnawialne a nie jakies tam bio-wynalazki.....Czemu nigdzie nie pisza o wykorzystaniu hydrolizy i silnikow na wode ? no tylko wtedy by woda byla po 5 zl za litr...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytam się

   pytam się (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Wody na świecie coraz mniej dla ludzi, a ty chcesz jej używać do celów przemysłowych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biopaliwa niszczą silniki

   df (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Które nie są dostosowane do spalania paliw z dodatkiem takiego syfu. Co mi po tym, że zaoszczędzę na samym paliwie, jak potem wydam krocie na naprawy, albo i remonty silnika?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zacofanie...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   paliwa powinno sie robic z odpadków spozywyczych,
   jesli wogole przed silnikami spalinowymi jest jakakolwiek przyszlosc

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo