Oddychanie we Wrocławiu szkodliwe jak palenie papierosów

  Oddychanie we Wrocławiu szkodliwe jak palenie papierosów

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Pixabay

  Powietrze we Wrocławiu jest tak zanieczyszczone, że oddychanie nim niszczy nasze zdrowie porównywalnie do papierosów. Żyjąc we Wrocławiu niszczymy swój organizm tak samo, jak podczas wypalania czterech papierosów dziennie. To średni wynik. Ale bywa znacznie gorzej. W skrajnym przypadku oddychanie we Wrocławiu było równoważne wypaleniu aż 37 papierosów w jeden dzień!
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Pixabay

  Wrocław należy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce - wynika z badań przeprowadzonych przez Dolnośląski Alarm Smogowy. Na początku grudnia opublikowano badania, z których wynika, że tylko w 2012 r. nawet przez 70 dni powietrze we Wrocławiu nie nadawało się do oddychania. Teraz powstała specjalna aplikacja, porównująca szkodliwość powietrza do szkodliwości papierosów. Wyniki są przerażające. We Wrocławiu każdy - także dzieci czy chorzy - niszczą swoje zdrowie tak, jakby wypalali średnio cztery papierosy dziennie.
  A bywają dni gdy jest jeszcze gorzej. Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, że najbardziej zanieczyszczone powietrze mieliśmy od 4 do 10 stycznia. Wtedy każdego dnia oddychanie oznaczało dla zdrowia to samo, co wypalenie 37 papierosów!

  - Razem z Krakowskim Alarmem Smogowym stworzyliśmy kalkulator pozwalający wyliczyć ile papierosów “wypalamy” wdychając powietrze w kilkunastu polskich miastach i kilkudziesięciu zagranicznych - mówi Piotr Małek z Omni Calculator, firmy która przygotowała aplikację.

  Miernikiem jest benzo(a)piren, który powstaje podczas spalania węgla. Przy stężeniu benzo(a)pirenu we wrocławskim powietrzu wynoszącym w 2015 r. średnio 3.7 ng/m sześć., przebywając na zewnątrz przez cztery godziny "wypalimy" prawie cztery papierosy dziennie (1364,4 rocznie). W Krakowie ten wskaźnik wynosi osiem papierosów dziennie, w Warszawie - trzy papierosy, a w Poznaniu - 5 papierosów. Z kolei w Pradze ten wskaźnik wynosi 1,2 papierosy dziennie, w Wiedniu - 0,61 papierosa, a w Berlinie - 0,60 papierosa.

  - Wysokość stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu to uśredniony rocznik wynik w danym mieście za 2015 rok. Jednak zimą te liczby będą znacznie wyższe, dlatego w Krakowie mieszkańcy "wypalają" obecnie nawet 10 papierosów dziennie - dodaje Piotr Małek.

  Wrocławskie, zanieczyszczone powietrze, zawiera dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon, ołów, arsen, kadm, nikiel, pył zawieszony PM10 i PM 2,5 oraz benzo(a)piren. Ta ostatnia rakotwórcza substacja jest jednym z głównym składników papierosów, których palenie zabija rocznie nawet 67 tys. osób - wynika z szacunków Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w latach 2014 i 2015, które przedstawił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas posiedzenia komisji zdrowia. Wiceminister przyznał, że nawet 38 proc. zgonów wynika z powstałych w wyniku palenia nowotworów.

  Problem z zanieczyszczeniem powietrza w polskich miastach wynika przede wszystkim z nieprawidłowego użytkowania pieców. Zdaniem Krzysztofa Smolnickiego z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, wrocławianie palą w piecach styropianem, płytami meblowymi czy ramami okiennymi nasączonymi chemikaliami. - Ludzie potrafią palić nawet podkładami kolejowymi, które są zaimpregnowane trującymi substancjami - przyznał w połowie grudnia Smolnicki podczas prezentacji zatrważającego raportu dotyczącego walki ze spalaniem odpadów.

  Czytaj: Straż miejska wejdzie ci do domu i sprawdzi czym palisz w piecu


  Smog Calculator
  Czytaj także

   Komentarze (135)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z powodu smogu w Warszawie komunikacja miejska będzie darmowa

   inni dbają o miasto i podatników (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   "W związku z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń 9 stycznia warszawiacy pojadą transportem publicznym bezpłatnie. Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla...rozwiń całość

   "W związku z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń 9 stycznia warszawiacy pojadą transportem publicznym bezpłatnie. Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy"
   http://fakty.interia.pl/mazowieckie/news-smog-w-warszawie-darmowa-komunikacja-miejska,nId,2334220zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   myślę sobie

   tak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Przy wjazdach do miast powinny powstać wielkie parkingi dla trujących samochodów, a po mieście powinno się jezdzić tylko komunikacją miejską, a ta powinna kursować bardzo często i nie powinna być...rozwiń całość

   Przy wjazdach do miast powinny powstać wielkie parkingi dla trujących samochodów, a po mieście powinno się jezdzić tylko komunikacją miejską, a ta powinna kursować bardzo często i nie powinna być droższa niż 1zł.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ktoś mądrze napisał, że należy edukować obywateli. Problem wroclove to problem

   dfsv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   centralizowania biznesów w szczególności handlowych. Ba początek nie należy po prostu jeżdzic do centrum w jakimkolwiek celu, a zwłaszcza na zakupy. Czy słyszeliście o smogu na Bielanach?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Coś tak czuję, że podłączenie kamienic do sieci ciepłowniczej w większości przypadków skutkowało by brakiem uiszczenia opłat, ściągalność z takich ludzi byłaby znikoma, więc ostatecznie każdy z nas...rozwiń całość

   Coś tak czuję, że podłączenie kamienic do sieci ciepłowniczej w większości przypadków skutkowało by brakiem uiszczenia opłat, ściągalność z takich ludzi byłaby znikoma, więc ostatecznie każdy z nas finansował by im ogrzewanie przez to, że podniesione były by stawki.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlatego Wrocław poprzez hejtowanie mieszkańców poruszających sie autami

   adfv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jest konwertowany we wroclove - dla najbogatszych. A Wrocłąw coraz bardziej zadłużony więc życie w nim będzie coraz droższe!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nigdy bym się ze wsi do miasta nie przeprowadziła.

   Ania. Dolny Śląsk. Karkonosze. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Nie szkodzi. I tak wszyscy wrocławianie zachwycają się swoim miastami. Ja mieszkam na prowincjii i bardzo się z tego cieszę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i tam

   Ryś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   zostań.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ecokatastrofa. W miastach w oczy szczypie.

   Pani OSA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Prawdziwy koktail w powietrzu.Następnie osiąga to wszystko na ziemię. Mamy tą trutkę w powietrzu,w wodzie gruntowej na ogródkach i polach.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za brednie. Zastanów się lepiej co sie dzieje tam gdzie energia jest

   asdc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   produkowana a następnie przekazywana do dużych miast jak wroclove!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proponuję podnieść podatek na benzynę i Diesel oraz OC w celu ochrony środowiska.

   Kominiarz. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   W całej Polsce jest to samo. Tak było zawsze. Dlaczego tyle ździwieñ? Proponuję podnieść podatki i kary dla trucicieli powietrza.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najwiekszymi trucicielami powietrza sa bezmyslni ekopopaprańcy.

   adfv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Stawiają na nowe technologie, a ich wytworzenie wymaga globalnie gigantycznych ilości energii. Niech przykładem będzie produkcja prądu, która pożera 70% wody wykorzystywanej we wszelkich...rozwiń całość

   Stawiają na nowe technologie, a ich wytworzenie wymaga globalnie gigantycznych ilości energii. Niech przykładem będzie produkcja prądu, która pożera 70% wody wykorzystywanej we wszelkich przemysłach!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Środek Europy-21 wiek- Polska Republika Katolicka

   Beata Fikoł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Pozostaje zamknąć się w swoim mieszkaniu i czekać na wiatr i wiosnę. Przez lato nikt o tym nie wspomni, w następną zimę będzie to samo lub gorzej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Eco.

   Beata. Stuttgart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Moja siostra wróciła niedawno z Wrocławia. Powiedziała że tam powinni ludzie chodzić w maskach przeciwgazowych.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A moja siostra jak mnie odwiedziłą to powiedziaął, że jest bardzo czyste powietrze

   dfv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   bo u niej w rudnej strasznie cuchną śmieci na wysypisku z Wrocławia - a ten smród to pewnie prozdrowotnie dziaął!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   edukujcie

   agiii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Zacznijcie edukowac ludzi, zrobic trzeba kampanie aby nie palili w piecach byle czym np. plastikiem itp. my to wszyscy pózniej wdychamy, trujemy się!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama