Nowe świadectwa szkolne. Co oznacza skrót PRK?

  Nowe świadectwa szkolne. Co oznacza skrót PRK?

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nowe świadectwa szkolne. Co oznacza skrót PRK?
  1/3
  przejdź do galerii
  310 tys. 193 uczniów zakończyło dziś szkolny w naszym województwie. Uczniowie otrzymali również nowe świadectwa. Co oznacza skrót PRK?
  Dzisiejsze zakończenie roku szkolnego przechodzi do historii. Kończy się bowiem etap gimnazjów, a zaczyna 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum. W związku z reformą edukacji od września uczniów czekają duże zmiany, a przez wakacje dyrektorzy szkół będą mieli ręce pełne roboty.

  Dziś uczniowie odebrali również nowie świadectwa, na których po raz pierwszy pojawił się napis PRK, a obok niego cyfra. To dość ważna informacja, która informuje na jakim poziomie są kwalifikacje posiadacza tego dokumentu.

  Co oznaczają nowe znaczki? Uczeń, który dziś skończył gimnazjum, znajdzie na swoim świadectwie napis „PRK II”. Ukończenie liceum czy technikum oznacza kwalifikacje na poziomie trzecim. Chyba, że uczeń zdał maturę, wtedy na jego świadectwie pojawi się napis „PRK IV”.

  Podobne oznaczenia będą znajdować się na dyplomach ukończenia szkół wyższych. Licencjat czy inżynier to kwalifikacja na poziomie szóstym, magister i magister inżynier na poziomie siódmym, natomiast doktorat – na ósmym.

  Koniec gimnazjów

  Zgodnie z reformą od września zostaną przywrócone, po kilkunastu latach nieobecności, siódme klasy w szkołach podstawowych. Uczniowie, którzy dziś zakończyli klasę szóstą, przejdą do siódmej, a ci, którzy już wyszli ze świadectwem ukończenia klasy pierwszej i drugiej gimnazjum - dokończą swoją edukację w gimnazjach, które w 2019 roku zakończą swoją działalność.

  Od września również technika przekształcą się w dwustopniowe szkoły branżowe (w systemie 3+2), po których uczeń będzie mógł zdać maturę i przejść a studia.

  Wielkie zmiany w wakacje
  W samym Wrocławiu uczniów i rodziców też czeka sporo zmian. Z 40 gminnych gimnazjów oraz 70 szkół podstawowych funkcjonujących do dziś we Wrocławiu powstaną 82 podstawówki.

  Wcielenie do szkół:
  - gimnazja nr 40, 22, 9, 27, 12, 18, 14, 24, 25, 3, 6 i 34 zostaną wcielone do szkół podstawowych
  - Gimnazjum nr 30 przy ul. Jantarowej zostanie włączone do Liceum Ogólnokształcącego nr 8 przy ul. Zaporoskiej 71
  - Gimnazjum nr 3 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 96 dopiero od września 2018 roku

  Przekształcenie:
  - gimnazja nr 38, 1, 2, 39, 28, 7, 19, 21, 23 i 29 oraz gimnazja w Zespołach Szkół nr 11, 10 i 7 zostaną przekształcone w szkoły podstawowe
  - gimnazjum dla dorosłych przy ul. Swobodnej 73 zostanie przekształcone w szkołę podstawową dla dorosłych
  - gimnazja nr 29 i 39 będą przekształcone w podstawówki jednak dopiero za rok

  Wygaszenie (do 31 sierpnia 2019 roku):
  - gimnazja nr 4, 10, 13, 15, 16, 17, 20, 26, 31, 37, 48, 49 i 54.

  Likwidację czeka również Zespół Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Powstańców Śląskich, gdzie obecnie mieści się Gimnazjum nr 38, Liceum Ogólnokształcące nr XXIV, Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego nr I i Technikum nr 4. Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego nr I zostanie zlikwidowane, zaś Techniku nr 4 zakończy swoją działalność 31 sierpnia 2019 r. Liceum Ogólnokształcące nr XXIV zmieni nazwę nazwę na Liceum Ogólnokształcące nr XXIV z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego i zostanie przeniesione na ul. Drukarską 50 we Wrocławiu - tam włączy się do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogólnokształcących przy ul. Drukarskiej 50. Gimnazjum znajdujące się w budynku przy ul. Powstańców Śląskich zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 4.

  Od września we Wrocławiu działać będą również dwa wielkie kompleksy szkolno-przedszkolne na Gaju i Stabłowicach: Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 21 przy ul. Kłodzkiej, do którego będzie uczęszczać 750 uczniów i 200 przedszkolaków oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 20 przy ul. Karpnickiej, który pomieści 1200 uczniów i 200 przedszkolaków.

  ZOBACZ TEŻ:

  Sejm/x-news

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Błędy merytoryczne

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Prosze nie wprowadzac czytelnika w blad, ze technika zmieniaja sie w w szkole branzowa I i II stopnia bo to bzdura. W takie szkoly zmieniaja sie zawodowki. A technika dopiero za 3 lata zmienia sie...rozwiń całość

   Prosze nie wprowadzac czytelnika w blad, ze technika zmieniaja sie w w szkole branzowa I i II stopnia bo to bzdura. W takie szkoly zmieniaja sie zawodowki. A technika dopiero za 3 lata zmienia sie z 4 na 5 letnie. Radze dobrze wglebic sie w temat a nie pisac glupot.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Te połączenia szkół idiotyczne

   Breslauer49 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Połączenie gimnazjum nr 3 przy ul.Niedźwiedziej z podstawówką nr 96 przy ul. Krakowskiej- jawny idiotyzm. Tylko pisowcy mogli coś takiego wymyślić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRK

   Slon53 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Rozumiem, że młodzież jest trudna. Przede wszystkim są winni rodzice. Niemniej, coś takiego, jak PRK przypomina mi selekcję. Nie napiszę gdzie.

   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Wrocławianin

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   PRK - Polska Republica Kaczogrodu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ech....

   essie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   '310 tys. 193 uczniów...' - chyba muszę się cofnąć do szkoły, bo nie pamiętam takiego zapisu liczb :/ Pani dziennikarzyno, tyle bełkotu niezwiązanego z tematem, a nic o rozwinięciu skrótu PRK??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sądzę że te zmiany to ściema

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   a naprawdę pisowi chodzi o zmiany w programach bo to jest najważniejsze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziennikarze

   karita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ciekawe, jaki stopień kwalifikacji ma dziennikarz piszący ten artykuł, skoro stawia przecinek przed "że" w wyrażeniu "chyba że"


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyganiał kocioł garnkowi

   alejajca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Taki sam jak "karita" - wielbiciel nadmiaru przecinków i rozpoczynania zdania małą literą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o prk

   ekspert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   PRK - to jest bełkot ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co oznacza skrót....

   Majk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 6

   Pod Rządami Kaczyńskiego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i bardzo dobrze

   jdhd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

   w końcu ktoś zobaczył , że pomysł z gimnazjami i likwidacja zawodówek etc to był chory pomysł - młodzież która sie wyuczyła na takiej edukacji dzisiaj widać, że jest zupełnie nieogarnięta. Powrót...rozwiń całość

   w końcu ktoś zobaczył , że pomysł z gimnazjami i likwidacja zawodówek etc to był chory pomysł - młodzież która sie wyuczyła na takiej edukacji dzisiaj widać, że jest zupełnie nieogarnięta. Powrót do starych zasad nauczania z lekkimi udoskonaleniami to jest to! teraz trzeba tylko z powrotem stworzyc warsztaty dla uczniów zawodówek i techników, aby "niepełnosprawność" zahamować zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   m. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

   Myślisz, że jak zniknie gimnazjum, to zniknie również patologia i niepełnosprawność młodzieży? Raczej niedoczekanie, problem nie tkwi w tym czy dzieci będą chodziły do gimnazjum czy podstawówki,...rozwiń całość

   Myślisz, że jak zniknie gimnazjum, to zniknie również patologia i niepełnosprawność młodzieży? Raczej niedoczekanie, problem nie tkwi w tym czy dzieci będą chodziły do gimnazjum czy podstawówki, problem tkwi w wychowaniu. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama