Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy. Po godz. 22 nie kupisz we Wrocławiu alkoholu?

Malwina Gadawa, Małgorzata Moczulska
Gminy będą mogły zakazać sprzedaży na swoim terenie alkoholu, także piwa, między godz. 22 a 6 - zdecydował dziś Sejm. Czy taki zakaz zostanie wprowadzony we Wrocławiu? To bardzo prawdopodobne.

Nowe przepisy będą pozwalały samorządom nie tylko zakazać sprzedaży alkoholu między godz. 22 a 6, ale też ograniczyć liczbę sklepów sprzedających alkohol i lokali go serwujących na terenie poszczególnych dzielnic lub osiedli. W nowej ustawie do alkoholu zaliczono też piwo.

Czy Wrocław wprowadzi nocną prohibicję?
Andrzej Nabzdyk, przewodniczący Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa we wrocławskiej radzie przypomina, że we Wrocławiu już dwa razy chciano ograniczyć sprzedaż alkoholu, ale zawsze wojewoda kwestionował podjęte uchwały, a z jego argumentacją zgadzał się Wojewódzki Sąd Administracyjny.
W 2011 roku radni zdecydowali, że nikt nie kupi alkoholu w centrum od godz. 22 do 6 nad ranem, a w 2015 roku miasto planowało, że liczba sklepów sprzedających alkohol w ścisłym centrum miasta spadnie z 59 do 30.

- Cieszę się, że teraz rady gminy w końcu będą mogły decydować o tych kwestiach. Rozważałbym wprowadzenie ograniczenia sprzedaży alkoholów wysokoprocentowych. Nie każdy potrafi i powinien pić. Jako lekarz uważam, że jestem tzw. ofiarą nadmiernego spożycia alkoholu. Gdyby nie on to moim zdaniem byłoby o 1/3 mniej interwencji na SOR-ach, związanych z urazami – mówi Andrzej Nabzdyk.

Radny Sebastian Lorenc, wiceprzewodniczący komisji jest za punktowym wprowadzeniem ograniczenia sprzedaży alkoholu. - Moglibyśmy wprowadzić takie ograniczenia po konsultacji z radami osiedli. Sprzedaż alkoholu byłaby zakazana w nocy w tych miejscach, gdzie mieszkańcy zgłaszaliby interwencje, np. związane z pijanymi osobami, które zakłócają ciszę nocną – mówi Lorenc.

Dziś alkohol można kupić na każdym rogu. We Wrocławiu jest aż 849 punktów gastronomicznych oraz 1070 punktów handlowych, w których sprzedawane są napoje wysokoprocentowe.

- Istnieją poważne badania, które pokazuję, że ograniczenie dostępności i cena przekłada się na jego spożycie. Przykładem jest choćby Skandynawia. Dlatego myślę, że sam pomysł nie jest zły, jeśli nie będzie stosowany bezrefleksyjnie - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- To nic innego jak kolejny powrót do czasów PRL, gdy sprzedaż i picie alkoholu możliwe było tylko po godz. 13. Podobnie jak wtedy i dziś Polacy sobie z taką prohibicją poradzą. Zacznie kwitnąć lewy handel, „mety” szybko przejmą klientów legalnie działających całodobowych sklepów, które splajtują. Mój czeka ten sam los - zauważa pan Adam, właściciel sklepu w Świdnicy.

Czy proponowana prohibicja coś zmieni? Zdaniem Andrzeja Gabińskiego, psychologa z wrocławskiego Ośrodka Terapii Uzależnień „Droga do domu” - nie! - Ktoś, kto będzie chciał się napić, kupi alkohol do godz. 22, a jeśli nie zdąży tego zrobić, kupi go choćby na stacji benzynowej albo u sąsiadki, tyle że drożej i niekoniecznie legalnie. Proszę zobaczyć, jak wygląda sytuacja z dopalaczami. Są zakazane. Punkty, które je sprzedawały, zostały zamknięte, a spożycie wcale nie spada. Moim zdaniem z problemem picia trzeba walczyć, ale nie tędy droga. Proponowałbym profilaktykę, edukację, a nie zakazy - podkreśla.

Rocznie statystyczny Polak spożywa ponad 10,5 litra czystego alkoholu. To w przeliczeniu daje aż 53 butelki wódki (prawie jedna na tydzień) lub 475 butelek piwa! Niepokojące są też prognozy, jakie dla Polski nakreśliła Światowa Organizacja Zdrowia - będziemy pić coraz więcej. Gorzej, że nastolatkowie (15-19 lat) piją średnio więcej niż dorośli Polacy. Statystycznie 13,2 l czystego alkoholu rocznie, czyli 66 butelek wódki.

Zobacz też

Posmakuj Dolnego Śląska - nasz nowy program. Dziś podpatrujemy, jak powstają pierogi ruskie z Chrząstawy Wielkiej

VIDEO //get.x-link.pl/33fc9097-e165-1c60-1221-0eec2877d745,a5ca4d48-d645-16f5-3974-8177a6b48636,embed.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe przepisy. Po godz. 22 nie kupisz we Wrocławiu alkoholu? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska