Ważne
  Niesamowita Noc Laboratoriów we Wrocławiu (ZDJĘCIA)

  Niesamowita Noc Laboratoriów we Wrocławiu (ZDJĘCIA)

  MK

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Noc Laboratoriów we Wrocławiu
  1/41
  przejdź do galerii

  Noc Laboratoriów we Wrocławiu ©Tomasz Hołod

  Pełna wrażeń Noc Laboratoriów we Wrocławiu! W sobotę wrocławianie mieli okazję zajrzeć do niedostępnych na co dzień miejsc, jakimi są laboratoria i pracownie badawcze, w których powstają najnowocześniejsze technologie. Wszystko za sprawą drugiej edycji Nocy Laboratoriów, której organizatorami - podobnie jak w poprzednim roku są Nokia Networks oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+.
  – Po sukcesie pierwszej edycji stwierdziliśmy, że trzeba ten pomysł kontynuować. Zapowiada się kolejny sukces. W ubiegłym roku mieliśmy siedmiu partnerów, w tym jest ich czternastu, a więc notujemy stuprocentowy wzrost – mówi Marcin Wolniak z Nokia Networks.

  Organizatorzy nie ukrywają, że pomysł akcji zrodził się na bazie Nocy Muzeów. – To się nasuwa od razu. Jest jednak coś co nas wyróżnia. Do muzeum można wejść codziennie, a laboratoria, w których naukowcy często w tajemnicy tworzą najnowocześniejsze technologie otwierają się swoje drzwi dla przeciętnego Kowalskiego tylko raz do roku – zauważa Wolniak.


  W tegoroczną Noc Laboratoriów włączyło się Humanitarium, Centrum Innowacji 3M, Uniwersytet Przyrodniczy, Służba Cenla, Uniwersytet Medyczny, Wrocławski Park Technologiczny, Fundacja ro Mathematica, Międzynarodowe Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur, EUROIMMUN, Instytut Łączności, Rawlplug S.A, Dolby oraz Katedra Kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Podobnie jak w ubiegłym roku bezpłatne wejściówki na poszczególne wydarzenia rozeszły się wiele dni przed startem imprezy. Organizatorzy szacują liczbę gości na osiem tysięcy. – Oczywiście, że chcielibyśmy zaprosić jeszcze większą liczbę osób, jednak nasi partnerzy musieli wprowadzić limitowaną pulę biletów, ponieważ laboratoria to najczęściej niewielkie powierzchnie, ale z drugiej strony Uniwersytet Przyrodniczy jak zwykle stanął na wysokości zadania i zaprosił do swoich pracowni ponad osiemset osób – tłumaczy Wolniak.

  Ci, którzy w tym roku wybrali laboratoria Nokia Networks mogli przyjrzeć się w jaki sposób działają sieci komórkowe oraz jak tworzy się oraz testuje oprogramowanie dla nich. We Wrocławskiem Centrum Badań EIT+ można było przekonać się na własne oczy, jak działa trójwymiarowy wydruk.

  Goście Katedry Kryminalistyki UWr mogli przekonać się, w jaki sposób zabezpieczane są banknoty i dokumenty, a także w jaki sposób można rozpoznać te sfałszowane. Kryminalne zagadki zdominowały także Noc Laboratoriów na Uniwersytecie Przyrodniczym, gdzie można było przekonać się m.in. czym różni się rana cięta od szarpanej oraz jakie ślady zostawiają na ciele noże zębate, a jakie piły mechaniczne

  Wiele atrakcji czekało także w laboratoriach Dolby, w których na co dzień naukowcy tworzą aplikacje pozwalające na odtwarzanie filmów z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos. Zwiedzający mogli m.in. przenieść się do świata wirtualnej rzeczywistości dzięki technologii VR. Można było przejechać się rollercoasterem, obejrzeć mecz na wielkim stadionie. Z kolei w Centrum Innowacji 3M naukowcy prezentowali, w jaki sposób zmniejszyć spalanie samolotów, dlaczego folia odblaskowa na znakach drogowych tak mocno świeci, a także w jaki sposób wyciszane są silniki w nowoczesnych samochodach.

  Organizatorzy już myślą o trzeciej edycji Nocy Laboratoriów. – Chcielibyśmy również rozszerzyć akcję na całą Polskę i zachęcić laboratoria z innych miast, aby choć raz do roku otworzyły swoje tajemnice przed zwiedzającymi – podkreśla Marcin Wolniak.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EIT+ SZKARADZTWO

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Zasrane EIT+ promuje się na siłę a zadłużenie wzrasta

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda, że po fakcie

   stan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 4

   Szkoda, że gazeta opisuje wszystko po fakcie. Nie mogliście napisać artykułu wcześniej jak jeszcze były wejściówki. Nie każdy ma czas śledzić wiele stron, a chętnie zobaczyłby coś ciekawego.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   załapałam się

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   o nocy laboratoriów było wszęszie pełno informacji, nawet za dużo w stosunku do miejsc ;-) rozeszły się momentalnie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale to norma

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   ale to norma, że informacje są podawane głównie po czasie :-(


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   norma to to, ze komentarze sa PO wydarzeniu

   pracownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   wiec i te artykuly PO trafiaja na glowne strony.
   Natomiast artykulu PRZED nikt nie otwiera i znika sam z siebie w historii. Do teog jeszcze chyba co tydzien w czratek badz piatek jest jeden...rozwiń całość

   wiec i te artykuly PO trafiaja na glowne strony.
   Natomiast artykulu PRZED nikt nie otwiera i znika sam z siebie w historii. Do teog jeszcze chyba co tydzien w czratek badz piatek jest jeden solidny artykul a wszelkich wydarzenia na weekend. Wystarczy poszukac a nie narzekac.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rawlplug

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Świetna prezentacja.
   Maszyny wyrywające kołki z betonu.
   Zrywające pręty w chemicznej kotwie.
   Wirówki 4000 rpm rozwarstwiające substancje.
   Historyczne wiertarki.
   Konkurs.
   Naprawdę świetna...rozwiń całość

   Świetna prezentacja.
   Maszyny wyrywające kołki z betonu.
   Zrywające pręty w chemicznej kotwie.
   Wirówki 4000 rpm rozwarstwiające substancje.
   Historyczne wiertarki.
   Konkurs.
   Naprawdę świetna prezentacja.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo