Nie tylko wirtualna rzeczywistość

  Nie tylko wirtualna rzeczywistość

  R.S.

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nie tylko wirtualna rzeczywistość
  1/3
  przejdź do galerii
  14 października na Noc Laboratoriów zaprasza Nokia - przyjdźcie zobaczyć, jak się testuje sprzęt
  Firma Nokia swoje początki we Wrocławiu stawiała siedemnaście lat temu, zatrudniając wówczas 10 osób i posiadając skromne biuro bez jakiegokolwiek laboratorium. Dzisiaj Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia to największa instytucja badawczo-rozwojowa w sektorze ICT w Polsce, zatrudniająca w 5 osobnych biurach ponad 3600 specjalistów. Wrocławskie laboratoria badawczo-rozwojowe (które mieszczą się w kilku różnych lokalizacjach) są jednym z najnowocześniejszych i zarazem największych miejsc tego typu w całej Europie. Na 4200m2, ponad 600 osób planuje i wdraża technologie szerokopasmowego dostępu, a mówiąc prościej rozwiązania w zakresie przesyłania danych na odległość.

  To dzięki takim miejscom każdy z nas może cieszyć się szybkim Internetem w smartfonie czy tablecie, a także porozmawiać z osobą z drugiego końca świata. To tu rodzą się pomysły, które będą kształtowały przyszłość telekomunikacji - następca popularnej technologii 3G, czyli LTE - Advanced oraz 5G, która ujrzy światło dzienne dopiero za kilka lat.

  Co czeka na zwiedzających? Tysiące kilometrów kabli, setki telefonów komórkowych, stacje bazowe, anteny czy rozlutownica, która wyglądem przypomina ploter, ale tak naprawdę jest niezwykle precyzyjnym urządzeniem do lutowania i odlutowania dużych elementów elektronicznych. Za sprawą komór termicznych na własne oczy będzie można przekonać się, w jak ekstremalnych warunkach testowany jest sprzęt telekomunikacyjny, który jest schładzany do -40 oraz podgrzewany do +55st. C. Piekarnik i zamrażarka w jednym. Na gości czekać też będą specjalne stoiska, na których dowiedzą się, jak wygląda od środka telefon komórkowy, co to jest stacja bazowa lub jak działa klatka Faradaya. Będzie również stoisko z goglami z wirtualną rzeczywistością.

  - Wszystko po to, by nasz sprzęt był niezawodny we wszystkich częściach globu, od mroźnej Syberii po piekielne pustynie Sahary - wyjaśnia Bartosz Srebniak, menedżer wrocławskiego Laboratorium Nokii. - To i tak nie są najcięższe testy. Koledzy z Finlandii palą, topią i strzelają z ostrej amunicji do BTS’ów, czyli stacji bazowych - dodaje Srebniak.

  Nokia zaprasza gości do swojego najnowocześniejszego biura - West Gate - przy ul. Lotniczej 12. Rejestracja: www.noclabora-toriow.pl (w zakładce „zapisy”), na której jest lista pozostałych miejsc, które będzie można odwiedzić. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

  Wrocław
  opr. KAK redakcja@gazeta.wroc.pl

  O akcji

  Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a trzecią już edycją) we Wrocławiu i w Polsce.
  W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie.

  Noc Laboratoriów. Nie prześpij tego!

  www.noclaboratoriow.pl
  Fot. materiały prasowe
  Partner zajęć
  14 października będzie można zobaczyć, jak pracuje się w supernowoczesnych laboratoriach Nokii
  Noc w pigułce

  Data: 14 października 2017 Miejsce: WEuropejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia, ulica Lotnicza 12
  Czas trwania: Zwiedzanie w odstępach 30 -minutowych w godzinach od 17:00 do 23:00.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo