Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Ołbinie powstaną parki kieszonkowe [LOKALIZACJE]

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Park kieszonkowy przy ul. Prusa w Krakowie.
Park kieszonkowy przy ul. Prusa w Krakowie. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Siedem parków kieszonkowych i „zielona ulica” Daszyńskiego. Tak już w 2020 roku ma wyglądać wrocławski Ołbin. Na podwórkach pojawi się zieleń i mała architektura.

Mają łagodzić skutki zmian klimatu, dawać mieszkańcom schronienie oraz cień. Wrocław zaczyna realizację projektu parków kieszonkowych, które powstaną w podwórkach przy ulicy Ustronie, Wygodnej, Daszyńskiego, Lompy, Walecznych i Nowowiejskiej.

- W 2018 roku będziemy współpracować z mieszkańcami przy tworzeniu wzorcowego systemu mikrozieleni w mieście, składającego się z parków kieszonkowych, zielonej ulicy i innych rozwiązań z zakresu zielonej infrastruktury. W 2019 roku przewidziana jest jego realizacja, tak by był gotowy w pierwszej połowie 2020 roku - mówi miejska ogrodnik, Małgorzata Bartyna– Zielińska.

Urzędnicy podkreślają, że parki kieszonkowe nie są planowane na całym terenie podwórek, lecz tylko na ich części. Trzeba wziąć pod uwagę trudną sytuację parkingową na Ołbinie. Mieszkańcy nie są w stanie zrezygnować z parkowania na podwórkach. - Wnętrza podwórzowe spełniają różne funkcje potrzebne mieszkańcom. Dlatego też chcemy z nimi rozmawiać, aby przybliżyć istotę projektu i wspólnie pogodzić różne wizje wykorzystania tych obszarów - tłumaczy miejska ogrodnik.

Parki kieszonkowe to jednak nie projekt inwestycyjny, ale naukowo-badawczy. - Jednym z instrumentów jest wprowadzenie zieleni w tkankę miejską i sprawdzenie, jak poprawia ona odporność miasta na zmiany klimatu - podkreśla Joanna Kiernicka-Allavena z Biura Ochrony Przyrody i Klimatu i dodaje, że Ołbin został wybrany nieprzypadkowo.

Po konsultacji z urbanistami wytyczono przestrzeń między Odrą i pl. Grunwaldzkim, a po analizie propozycji mieszkańców zdecydowano, że parki kieszonkowe powstaną na Ołbinie, a „zielona ulica” na Daszyńskiego. - Wytyczne odnośnie doboru gatunków roślin, które powinny być stosowane, opracują naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego, który jest naukowym partnerem projektu. Kryterium doboru roślin nie będzie ich uroda, ale funkcjonalność. W mikroparkach pojawią się również elementy małej architektury - wyjaśnia ogrodnik miejska. Do końca tego roku urzędnicy poznają też rekomendacje przyrodników dotyczące zieleni na ulicy Daszyńskiego.

- Dobrze, że Ołbin będzie zielony, ale nie wiem czy to nie będzie zafundowanie brzydkiej rzeczy owiniętej w ładny papierek - obawia się Błażej Szymczak z Rady Osiedla Ołbin. Zaś radny miejski z Ołbina, Piotr Uhle dodaje, że brak zieleni to największa bolączka osiedla. - Dziesiątki tysięcy wrocławian nie mogą żyć na betonowej pustyni - zauważa radny miejski.

Na Ołbinie powstaną parki kieszonkowe [LOKALIZACJE]
Jarosław Kurzawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na Ołbinie powstaną parki kieszonkowe [LOKALIZACJE] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska