Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister kultury do bibliotekarzy: Dziś jesteście szczególnie potrzebni

Małgorzata Matuszewska
.
. Pawel Relikowski / Polska Press
We Wrocławiu odbył się Kongres Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji. Gościem zjazdu był prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Owacyjnie przyjęli spektakl „Krótka historia Wrocławia”, przygotowany przez Kamila Przybosia razem z grupą artystyczno-akrobatyczną Everest. Dzieje miasta od czasów niemieckich, przez czasy, kiedy ulubioną piosenką była „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”, po „Solidarność”, powódź w 1997 roku, w akrobatycznych obrazach, spodobały się uczestnikom otwarcia Kongresu Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji (IFLA, International Federation of Library Associations and Institutions), zorganizowanym dziś (20 sierpnia) w Hali Ludowej. Długo bili brawa, a emocjonujące sceny nagrywali telefonami komórkowymi. Gości witała Donna Scheeder, prezeska IFLA. – Co trzeba zrobić, by zmienić IFLA? Potrzebujemy wszystkich. Chcemy podnieść poziom bibliotekarstwa, bo książki zmieniają ludzi – mówiła z werwą.

List od prezydenta Andrzeja Dudy przeczytał prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Prezydent Duda napisał m.in.: „Biblioteka szkolna to pierwsze okno dla świat dla młodych ludzi. Daje ludziom kontakt z literaturą i współczesną myślą”. I nazwał bibliotekarzy mądrymi przewodnikami po świecie pełnym manipulacji.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział: – Witam was w kraju Solidarności, w kraju umiłowania wolności i demokracji. Opowiedział o Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz Światowej Stolicy Książki UNESCO. Przypomniał też, że Wrocław i wrocławianie fundują 100 tysięcy elementarzy Konakry w Gwinei, miastu, które przejęło od nas tytuł Światowej Stolicy Książki.

Gościem ceremonii otwarcia był prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier. – Dziękuję za waszą kreatywność. Jestem naukowcem i wiele razy korzystałem z waszej pracy – mówił. – Żyjemy w czasach szumu informacyjnego, w czasach manipulacji. Pomagacie kształcić mądrych i niezależnie myślących obywateli – dodał.

Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, obiecała: – Będziemy rozmawiać o tym, jak uczynić nasze instytucje jeszcze lepszym miejscem przekazywania wiedzy.

Uczestnicy Kongresu to bibliotekarze ze 122 krajów, m.in. Polski, Niemiec, Francji, Rosji, USA, RPA, Korei, Chin, Dominikany. Kongres potrwa do piątku, a bibliotekarze będą rozmawiać o nowoczesnym prowadzeniu bibliotek i o rozwoju czytelnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska