Ważne
  Miliony na remonty zabytków. Najwięcej pieniędzy dostanie...

  Miliony na remonty zabytków. Najwięcej pieniędzy dostanie Kościół

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Głogowie
  1/13
  przejdź do galerii

  Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Głogowie ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  Urząd marszałkowski przeznaczy kolejne 5 mln zł na remonty dolnośląskich zabytków. Najwięcej, bo 150 tys. zł otrzyma teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Za to patrząc łącznie aż trzy czwarte środków trafi do lokalnych parafii na remonty kościołów.
  Samorządowe dofinansowanie otrzyma 146 dolnośląskich obiektów. Do konkursu złożono jednak aż 321 wniosków na łączną kwotę 32 mln zł.

  – Najważniejszym kryterium była klasa i wartość zabytku oraz jego obecny stan techniczny – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa. – Największe środki przeznaczyliśmy na nasze perełki o największej wartości historycznej i artystycznej, a więc zabytki z listy UNESCO oraz pomniki historii – kontynuuje.


  Stąd też na liście remont m.in. remont Iglicy przy Hali Ludowej, sanktuarium w Wambierzycach czy obiektów uzdrowiskowych w Szczawnie-Zdroju.

  Najwięcej pieniędzy, 150 tys. zł otrzymał teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Za tę kwotę wyremontowany zostanie dach obiektu. 100 tys. na remont zabytkowej empory w Auli Leopoldyńskiej otrzymał także Uniwersytet Wrocławski.

  Środki trafią także na remont obiektów, które ze względu na zły stan należy ratować w pierwszej kolejności. To m.in. zamki Chojnik i Grodziec.

  – Nawet jeśli kwoty nie są duże, to ten sposób rozszerzamy sieć pomocową i te choćby kilkanaście tysięcy ma sprawić, że inne podmioty włączą się w ich ratowanie – zauważa Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa.
  Aż trzy czwarte środków - 3,7 mln zostanie przeznaczone na remonty obiektów sakralnych. Najwięcej, po 70 tys. zł otrzymały parafie w Złotoryi, Jeleniej Górze i Sułowie (pow. milicki).

  Z dotacji mogą również się cieszyć przedstawiciele innych wyznań niż rzymskokatolickie. Wyremontowany zostanie m.in.: ewangelicko-augsburski kościół pw. św. Krzysztofa przy ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu oraz polskokatolicki kościół pw. Pawła Apostoła w Boguszowie-Gorcach.

  Pełną listę dotowanych zabytków, wraz z zakresem prac oraz wysokością dotacji, można znaleźć w galerii zdjęć w artykule.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a.....

   i (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   do przodu !, qrna, publiczne pieniadze na instytucje prywatna ?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niewątpliwie

   babajaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   Niewątpliwie kościół, bo teraz taka moda i bo dlatego, że niewątpliwie nie ma innych zabytków na Dolnym Śląsku!!! Hannibal Smoke opisuje dziesiątki niszczejących obiektów, ale kościoły ważniejsze....rozwiń całość

   Niewątpliwie kościół, bo teraz taka moda i bo dlatego, że niewątpliwie nie ma innych zabytków na Dolnym Śląsku!!! Hannibal Smoke opisuje dziesiątki niszczejących obiektów, ale kościoły ważniejsze. SKANDAL!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepoej wyburzyć

   DW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Wtedy kurva swoim znajomym z Trzebnicy pokażesz pl. Nowy Targ i Solpol. Tępa dzido

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo